Гаврилюк Орест – пл.сен. керівництва куреня «Чорноморці», невтомний ентузіаст відбудови Сокола, багатолітній адміністратор Фонду Соколу. Пластове псевдо – «Йонтек».

Народився 18 липня 1931 р. у с. Винятинці, тепер Заліщицького р-ну Тернопільської обл. Вступив до Виховних спільнот української молоді (легальне прикриття для тодішнього Пласту) в 1943 р. в м. Коломия (тепер Івано-Франківська обл.). В юнацькі роки, як член гуртків «Сокіл», «Олень» у курені ім. Сотника Ф. Черника (Міттенвальд, Німеччина), виконував різноманітні обов’язки (курінного писаря, судді тощо). Був впорядником, зв’язковим, кошовим, станичного станиці Вашингтон, діловодом морського пластування, крайовим референтом вишколів.

Пізніше займав провідні пости в УСП і УПС (був референтом вишколу, член булави УПС, крайовим референтом УПН, булавним УПН, провідником Орлиного кругу, двічі головою ГПБ, головою ГПР, редактором «Вогню Орлиної Ради»). Комендант таборів УПЮ (сухопутних і водних) і УПН; вишколів морського пластування, Рад Орлиного Вогню. Уклав дев’ять збірників методичних матеріалів для новацтва. Ініціатор Акту повернення пластової ідеї й традицій в Україну, як голова ГПБ підписав наказ ГПБ від 8 липня 1990 р. з нагоди відродження Пласту в Україні. Ініціатор встановлення формальних зв’язків зі Світовим Скаутським Бюро. Нагороджений орденом Святого Юрія у бронзі, сріблі (двічі) та у золоті.

У 1954 р. закінчив Університет св. Людвига в м. Сент-Луїс, у 1961 р. — Колумбійський університет, отримав ступінь доктора медицини, навчався в студіях у галузі громадського здоров’я в Колумбійському університеті (1965). З 1962 р. — військовий лікар, з 1987 р. — полковник у відставці американської армії. Випускник школи командування й генштабу, ветеран війни у В’єтнамі (був відповідальний за надання медичної допомоги по цілій країні). Колишній шеф відділу превентивної медицини і заступник коменданта Головного військового шпиталю ім. Волтера Ріда у Вашингтоні, радник головного лікаря армії США щодо контролю недуг. За час військової служби був відзначений 10-ма медалями. Працював як цивільний дорадник для програми медичного обстеження й кваліфікації новобранців (рекрутів).

Крім пластової діяльності відзначився як голова корпорації св. Трійці у Вашингтоні у встановленні парафії УКЦ та започаткуванні будівництва церкви для тої ж парафії. Член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, Українського лікарського товариства Північної Америки (колишній голова відділу Меріленд), інших медичних товариств. Автор кількох наукових праць. Голова Фундації «Добро Творити».

Одружений, 3 дітей. Найстарша донька Андріяна належить до куреня «Перші Стежі», обидва сини належать до куреня «Вовкулаки».

[Ремарка від др. Директора] Ореста Гаврилюка я добре знаю ще з 1994 року. Моя перша зустріч з ним відбулася 4 липня 1994 року в таборі на Соколі. За цей час мав можливість сформувати свою думку про нього. Він своїм життям і діяльністю проявив себе справжнім пластуном вірним Богові й Україні, він глибоко розуміє пластові ідеї, має добру пластову поставу, словний, сумлінний, точний, справедливий, увічливий, скромний, інтелігентний, братерський, доброзичливий, який повністю віддає себе пластовій справі, зокрема дав велику матеріальну допомогу розбудові пластового Сокола, допоміг своїми фінансами. Він веде примірне особисте життя, має велику пошану серед загалу пластунів.

[Ремарка від др. Тата] 10-15.02.1991 р. в селищі Славсько в Карпатах відбулася 100-а Рада Орлиного Вогню, комендантом був пл.сен. Орест Гаврилюк ЧМ, голова ГПБ. Він справив непересічне враження. Особливо вражав його акцент. Цим першим вишколом в моєму житті Орест якби заворожив мене. Їдучи на вишкіл я особливих надій не покладав, вважаючи, що в мої 45 років я все знаю. Найперше вразила атмосфера взаємного довір’я. Скрупульозність та об’єктивність в оцінювані знань.

Біографія Ореста Гаврилюка

Відійшов на Вічну Ватру 17 жовтня 2012 року у Філадельфії, США

Джерело: 20 котячих кроків: Альманах до 20-річчя куреня «Целібат Мурлики» / упор. І. Гоменюк. – 2011. – 208 с.+ 8 с. іл.


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.