Ґела Степан, інженер, філателіст

Степан Ґела, син о. Іларіона, народився 15 липня 1906 р. в Спасові Сокальського повіту.

Навчався в Перемиській гімназії (матура 1927 р.), де вступив до 6 полку ім. Івана Богуна. Під час вакацій, перебуваючи на парохії батька в с. Лабова на Західній Лемківщині, вів листування з Верховною Пластовою Командою про дозвіл на заснування в селі пластової частини (ймовірно, не вдалося через переїзд родини з Лабови).

Під час навчання у Львові включився в діяльність 10 куреня УУСП «Чорноморці», 1928 року виконував обов’язки курінного писаря.

Закінчив Львівську політехніку, інженер мірництва.

Лист Степана Ґели з Лабови, 7 липня 1923 року

Лист Степана Ґели з Лабови, 7 липня 1923 року

Переслідуваний польською поліцією, зокрема, за свідченням Зенона Книша, заарештований в ніч з 1 на 2 листопада 1928 року у Львові після української маніфестації в соборі св. Юра з нагоди 10-ї річниці Листопадового зриву. Був в’язнем Берези Картузької.

У 1937—38 рр. разом з проф. Ярославом Пастернаком брав участь в археологічних розкопках в княжому Галичі (Крилосі), відповідав за обміри архітектурних пам’яток, подавав до преси інформацію про хід розкопок. Зокрема, в газеті «Свобода» за 1 липня 1938 він пише:

Старанна обрібка тесаних камінних бльоків, дивно сильна мулярська заправа, масив фундаментів, а передовсім дуже добре їх збереження прямо приковують очі глядача. Мимоволі насувається думка про високо розвинену архітектуру Княжої Галицької, а опісля Галицько-Волинської Держави. Осмомислова Катедра справді була жемчугом галицької архітектури.

Еміґрував на захід, після війни оселився в Торонто. Колекціонер, займався філателією та виданням плас­тових марок. Належав до управи Пласто­вої Кооперативи «Плай», добродій Пластового Дому в Торонто. Член Великої Ради Скобиного Круга. Жертводавець пластового табору-музею «Сокіл».

Публікував науково-популярні розвідки з історії, археології в пресі української діяспори. Як член Патронату НТШ-Сарсель спричинився до видання «Енциклопедії Українознавства»; фундатор-меценат Енциклопедії. Сприяв виданню історичних праць проф. Ярослава Пастернака, о. Теофіля Коструби.

Член Об’єднання Надбужанців.

Помер в Торонто 25 жовтня 1997 року, похований на цвинтарі Парк-Ловн.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This