Д. Пісецький, В. Гординська: Гриць Пісецький – Цуньо (спогади)

Родинне, здрібніле ім’я Гриця Пісецького — Цуньо. І таким звали його не лише товариші гімназії, а й усі пластуни.

Гриць прийшов на світ 12 лютого 1907 року в родині о. Івана й Ольги з дому Бачинських зі Стрия, в Корневі городенського повіту, де його батько був парохом. Початкову школу закінчив у рідному селі, а середню освіту у станиславівській гімназії матурою 1928 року.

Цуньо був вище середнього росту, стрункий з догори зачесаною чуприною, темними очима, а лице прикрашувала притаманна йому усмішка. Ще змалку цікавився природою, збирав зела і комахи робив ріжного роду альбоми й колекції комах та збагачував тим своє знання. Вже в нижчих клясах вступив до Пласту і так під проводом добрих та ідейних педагогів в гімназії, а в Пласті під проводом таких виховників відданих молоді як проф. Северин Левицький, здобув, як на той час, широке і багатогранне знання, виростав у почутті дисципліни, в розумінні обов’язку й жертвенности, не затрачуючи свого вродженого гумору.

Був активним членом гімназійного аматорського гуртка, що його провадила учителька Кічунова — дружина гімн, учителя, й не мало мала клопоту з Цуньом, бо він на пробах не виявляв найменшого сценічного хисту, так, що під кінець почала шукати заступника. Та пригожого не знайшлося і треба було вдоволитись Цуньом.

Та яке ж було приємне розчарування, коли на самій виставі Цуньо свою ролю заграв так по-акторськи, що здивував всіх, але найбільше саму режисерку, яка з великої несподіванки успіху вистави і Грицевої знаменитої гри, обняла його й вицілувала.

Як пластун, Гриць виробився на спортовця. Вправляв марші, біги а взимі лещетарство. Лещета і кийки зробив собі сам. В вищих клясах гімназії щороку відбував пластові табори і по кожному повертався домів з кількома товаришами, особливо Лісовими Чортами, що сам належав до їхнього куреня. Хоч з природи талановитий і з багатющим знанням — Гриць ніяк не міг пов’язати математичні формули і правила із своєю любовю до природи; то ж часто говорив: “я ні з Архимедом ані з Пітаґором не мав щастя бути знайомим”. Та все ж таки вся молодша його “братія” уважала його ходячою енциклопедією, а товариші називали “професором”.

В той час наша молодь була ідейна, але були і одержимі, подібно як перші християни, що для них жадна жертва Україні не була завелика. І якраз до таких одержимих треба зачислити і Гриця Пісецького. Він був членом УВО ще з вищих кляс гімназії, де своєю здисциплінованістю, обов’язковістю та працею вибився, і був провідником однієї п’ятки в мережі УВО, котрій то припала доля здобути гроші для організації від польського уряду з поштового амбулянсу під Бібркою. Тому, що один із членів його п’ятки не явився на роботу, Гриць як обов’язковий і жертвенний член УВО заступив неприсутнього. Під тягарем грошей в більоні лишився позаду, та відстрілюючись від надбігаючої погоні, поцілений ворожою кулею, віддав своє молоде життя 30-го липня 1930 року за Ідею Самостійної і Соборної України.

Джерело:

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This