Мирон Зарицький (21 травня 1889 — 19 серпня 1961) – приятель Пласту. Математик, гімназійний вчитель, дійсний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, професор Львівського державного університету.

Народився в селі Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області в родині сільського священика о. Онуфрія і Софії зі Слоневських. Початкову школу закінчив у с. Кривому, де жив у свого діда Антона Слоневського. Ще до школи Мирон самотужки навчився читати, писати і рахувати. У 1899 р. вступив до першого класу Бережанської гімназії. Згодом навчався в Тернопільській українській гімназії, матуру на «відмінно» склав у Перемишлі.

У 1907 р. поступив до Віденського університету, де слухав лекції з природознавства та філософії. Як великий аматор музики, часто відвідував у Відні концерти та оперу. Після першого року навчання через слабке здоров’я мусив перевестися до Львівського університету, де студіював переважно математичні та фізичні дисципліни, а також продовжував займатись філософією, самотужки вивчав французьку мову. На студентських канікулах часто бував у Карпатах, де збирав рослини і завів собі гербарій. Любов до природи, до карпатських гір та лісів не покидала його впродовж усього життя.

В 1912 р. закінчив університет, а через рік склав учительський іспит і отримав звання вчителя середніх шкіл з математики і фізики. Вчителював в гімназіях Белза, Збаража, Коломиї, Тернополя. У 1925 р. переїхав до Львова, працював спочатку в польській, а згодом у державній українській гімназії. 24 березня 1927 року обраний дійсним членом НТШ. У 1930 р. Львівський державний університет присудив йому вчений ступінь доктора філософії.

Жваво цікавився громадським життям, писав популярні статті у львівській пресі. У липні 1931 року був опікуном водного табору на Поліссі, що його організували старші юначки, членки 2 куреня УПЮ-ок ім. Марти Борецької. Разом з дружиною Володимирою виховав визначну пластунку, націоналістичну і підпільну діячку Катрусю Зарицьку. Згодом виховував сина Катрусі Богдана Сороку.

Від грудня 1939 р. працював у Львівському університеті. У 1939 — 1941 рр. був продеканом, а в 1945 — 1947 рр. — деканом фізико-математичного факультету, керував кафедрою теорії ймовірностей, а з 1948 р. — кафедрою загальної математики.

Помер Мирон Зарицький 19 серпня 1961 p., похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

Джерело:

  1. Вічна Ватра на Личакові (могили пластунів у Львівському історико-культурному музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар»). – Львів: ЗУКЦ, 2007. – 76 с.
  2. Музей-архів пластового руху

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.