Післявоєнна кінохроніка Пласту. Відео з Олександром Тисовським

Післявоєнна кінохроніка Пласту в Німеччині.

Матеріал унікальний тим, що на ньому зафіксований один із основоположників Пласту, доктор Олександр Тисовський-“Дрот”.

Автор відео: Володимир М’ялковський

Відео відшукала ст. пл. Віра Зень у Мюнхені (Німеччина).

Уривки:

  • Таборування, Штутгарт, Німеччина, 1961, фігурує голова КПС Дам’ян Пеленський
  • 50-ліття Пласту, Кеніґсдорф, 1961. Літургію служать кир Платон Корниляк (для католицької молоді), о. Палладій Дубицький (для православної молоді)
  • табори, Німеччина, 1962
  • 80-ліття д-ра Олександра Тисовського, Гохлянд, Німеччина, 1964. На початку звітує тепер пл. сен. Мотря Мілянич, потім згаданий пл. сен. о. Іван Гриньох. Співає Пластовий хор, дир. Ярослав Бабуняк (інформація від Iryna Orys’a Marciuk)

*

З Альманаху 100-ліття Пласту:

Рішенням Головної Пластової Булави роки 1956 та 1957 були оголошені ювілейними, оскільки саме на цей час припадали святкування 45-ліття заснування Пласту та сімдесятилітні уродини засновника українського Пласту проф. д-ра Олександра Тисовського (Дрота). Крайова Пластова Старшина вирішила відзначити ці ювілейні дати влітку 1956 р. організацією пластового табору на Гохлянді біля с. Кеніґсдорф. Спеціяльну ювілейну комісію, створену для цього, очолив голова УПС о. Іван Гриньох. Святкування, які відбулися 9—12 серпня і в яких брали участь сам ювіляр проф. О. Тисовський з дружиною, а також архиєпископ Іван Бучко, були велелюдними і пройшли успішно, залишивши по собі гарну згадку. На цьому Ювілейному пластовому таборі проф. О. Тисовський прийняв від усіх відновлення Пластової Присяги, про що повідомлялося у спеціяльному, четвертому номері «Вістей». Запис звернення проф. О. Тисовського транслювала на цілий світ радіостанція «Голос Америки», а також записувала канадська телестудія «Орбіт». У рамках святкувань свого ювілею проф. О. Тисовський відвідав новацький пластовий табір в околицях Нового Ульму, побував на сумівському таборі в Шонґав, а також взяв участь у сходинах європейської стежі куреня УПС «Характерники».

У 1960 р. представниці жіночого уладу Пласту були учасницями святкувань з нагоди 50-ліття заснування Організації англійських скавтів, а вже роком пізніше Головна Пластова Булава вирішила провести відзначення 50-ліття існування українського Пласту й визначила час святкувань — від червня 1961 до січня 1962 р. Головні святкування відбулися за згодою Крайової Пластової Старшини під час літнього табору 13 серпня 1961 р. У святкуваннях взяли участь проф. Олександер Тисовський, апостольський екзарх УГКЦ кир Платон Корниляк, а також чимало громадських діячів та представників різних центральних установ та організацій, зокрема Голова центрального проводу СУМу п. Коваль, представник Баварського уряду п. Йоганнес Маурер. На святі з промовами до гостей звернулися проф. О. Тисовський (українською) та о. І. Гриньох (німецькою мовою). Згодом, у березні 1962 р., на святковому засіданні Крайової Пластової Старшини було відзначено 10-ліття існування пластових таборів Союзу Українських Пластунів у Німеччині. З промовою на цьому засіданні виступив голова Крайової Пластової Старшини Дам’ян Пеленський, який зробив короткий огляд початків творення СУП у Німеччині. 1961 р., з нагоди обох ювілеїв, у Торонті було перевидано книжку Олександра Тисовського «Життя в Пласті», перше видання якої вийшло ще до війни, 1921 р., у Львові.

Джерела:

  1. Тарас Зень
  2. Пластовий портал
  3. Альманах 100-ліття Пласту

Зробити проект кращим

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This