Пеленський Дам’ян, батько Пласту в Німеччині

Дам’ян Пеленський, син о. Андрія і Меланії Раковської, народився в Княгиничах Рогатинського повіту 20 січня 1899 року, відійшов на Вічну Ватру 31 травня 1968. Засновник першого гуртка “Пугачі” в Стрию.

Батько Пласту в Німеччині

Називаємо із численних таким сердечно-почесним титулом, — поруч нашого Засновника, проф. Олександра Тисовського, та довгорічного Начального Пластуна, проф. Северина Левицького, — якраз тепер також інж. Дам’яна Пеленського з двох приводів:

Насамперед з чисто людського: всі. хто мав нагоду, можна справедливо сказати, і приємність, з ним співпрацювати, шанували і цінували його як батька, взагалі для всіх тутешніх пластунів від уособлював фігуру Батька.

Другий привід, сказати б, ювілейний. Уже в обіжнику ч. 1 ми натякнули, що до загального ювілею додасться і наш місцевий — виповнюється 30 років, як таборуємо на Гохлянді. на площі, де і Міжкрайова Ювілейна Пластова Зустріч на закінчення святкування 70-річчя Пласту і тут, власне спогадуємо, пошановуючи його пам’ять, пл. сен. Дам’яна Пеленського.

Він же бо був довгорічним головою Крайової Пластової Старшини, від відновлення діяльности Пласту після «великої еміграції» 1952 року аж до своєї передчасної смерти 1967 року. За його спонукою почалися літні табори (перші два на іншому місці) і він невтомно клопотався про фонди на утримання таборів, він був, так сказати б, піонером на Гохлянді, де за його страннями винайнято площу на літні табори 1954 року. 1954—1983 — точно 30-те таборування на Гохлянді, і нинішнього літа подвійно ювілейне.

Тож само собою зрозуміло, що наше задушевне бажання при такій нагоді є також пошанувати пам’ять пл. сен. Дам’яна Пеленського, Батька Пласту в Німеччині.

Джерело: Екран, ч. 37-38, січень-квітень 1968

*    *    *

Дам'ян Пеленський

Дам’ян Пеленський

У Мюнхені, Зах. Німеччина, помер 31 травня ц. р., визначний громадський і науковий, а, зокрема пластовий, діяч, голова Крайової Пластової Старшини, голова стежі куреня “Характерники”, основоположник Пласту в Стрийщнні інж. Дам’ян Пеленський, на 69-му році життя.

Як молодий юнак, він вступив був до Українських Січових Стрільців та брав участь у боях за Львів.

Середню школу закінчив у Стрию, а вищі студії на політехніці в Данцігу, де одержав диплом інженерії та хемії.

На еміграції він був професором УТГІ, управителем Українського Наукового Дому в Мюнхені та членом проводів різних культурних, наукових і суспільних установ.

Похорон відбувся 5 червня ц.р. в Мюнхені, на цвинтарі Вальдфрідгоф.

З волі сл. н. інж. Д. Пеленського, замість квітів, Краєва Пластова Старшина, Улад Пластунів Сеніорів у Німеччині і Стежа куреня “Характерники” просять складати датки на пластовий фонд.

Джерело:

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This