Северин Лещій народився в Чернові на Рогатинщині 7 травня 1882 року. Математик і фізик, п’ятий директор Академічної гімназії (1930, 1934—1939). Член ВПР у 1922 році.

Навчався в Академічній гімназії, а потім студіював математику й фізику у Львівському університеті. Склав вчительський іспит 26.03.1908 і повернувся на викладацьку посаду до Академічної гімназії (1908). Викладав математику і фізику до Першої світової війни. Олександер Тисовський у спогадах “З юних літ Українського Пластового Уладу” згадує Северина Лещія серед прихильників ідеї створення Пласту в УАГ.

В 1914 р. був мобілізований до австрійської армії і служив в артилерії, потім служив в Українській Галицькій Армії і в часі українсько-польської війни був військовим командантом міста Золочева, де, як згадує Степан Шах, український військовий суд засудив на смерть через розстріл 18 членів польської боївки, яка намагалася в 1919 р. зробити в Золочеві переворот. «Начальна команда УГА цей засуд затвердила і його виконано». За це його пізніше польська влада арештувала, поставила під польовий суд і… звільнила, не знайшовши його провини.

Продовжив учительську працю в Академічній гімназії, заразом учителював у приватних школах, зокрема у приватній чоловічій гімназії ім. Г. Йордана та коедукаційній німецькомовній гімназії львівської євангельської громади.

Після смерти директора Миколи Сабата (1930), став тимчасово директором на його місце. Через рік одначе кураторія призначила його тимчасовим візитатором середніх шкіл, а його заступав кілька років д-р права Денис Лукіянович, а в 1934 р. Лещій вернувся на своє місце директора і провадив гімназію аж до 2-ї світової війни.

Проф. Шах так його характеризує:

«Була це типово військова людина, так із зовнішнього вже вигляду, як і з характеру; не любив довгих промов, ні високолетних слів, а жадав, як математик по фаху, логічних, коротких відповідей і цінив людей на основі їх діл, а не їх облесних чи пустих слів».

В часі Другої світової війни, згинув, як кажуть, від кулі польських партизанів десь коло Замостя в 1943 р.

Джерела:

  1. ЦДІАЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 1, арк. 17
  2. Ювілейна книга Української Академічної Гімназії у Львові. На 100-річчя першого українського іспиту зрілости (1878-1978)
  3. Spis nauczicieli, s. 104

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.