Іван Ковалів, син о. Степана, народився 2 травня 1916 року в с. Підкамінь на Рогатинщині (тепер — Івано-Франківська область).

Навчався у Львівській академічній гімназії (матура 1934). Член 51 куреня ім. Святослава Хороброго, гурток «Медвідь», згодом «Пластова готовність». Здобув ступінь пластуна розвідчика. Послуговувався пластовими псевдами «Максим Беркут» і «Тугар-Вовк».

Музичну освіту здобув у Вищому музичному інституті імені М. Лисенка (1934–37, клас скрипки С. Перфецького) і Віденській музичній академії (1937–1939). Виступав з концертами як скрипаль. Соліст симфонічного оркестру у Львові та оркестру Львівської опери, професор консерваторії імені Кароля Шимановського.

Поетичні твори публікував у журналах «Наші дні», «Назустріч», «Сучасність». У 1942 р. у Львові з’явилась збірка поетичних творів «Прелюдії». Наступна збірка — поетична книга «Три збірки (Триптих)» (1986). Прозові твори: «Поворот» (1943, не завершена), «Мандрівки до Рисохвощі» (1987).

Член Об’єднання українських письменників «Слово», Спілки українських журналістів (на еміграції).

1944 року разом із сім’єю виїхав до Відня (Австрія), де ще якийсь час навчався на філософському факультеті Віденського університету. Згодом у Інсбруку та Ляндеку відкрив свою приватну музичну школу. 1948 року Іван Ковалів разом із дружиною Оксаною з роду Дощаник й синами Ігорем (1940), Орестом (1944) і Андрієм (1946) еміґрував до Канади. Соліст симфонічного оркестру у Ванкувері (1949–50).

Незабаром родина переїхала до Торонто, де Іван став співзасновником Музичного інституту імені М. Лисенка (1953). При інституті створено симфонічний оркестр під керівництвом Івана Коваліва. В Торонтонському університеті доповнив свою вищу освіту студіями з музикології і диригентури (1959). Був концертмейстром університетського оркестру.

Мішаний хор церкви Св. Миколая під керівництвом Івана Коваліва

Мішаний хор церкви Св. Миколая під керівництвом Івана Коваліва

Організатор і диригент хору при церкві св. Миколая в Торонто (1953—1984). Крім того, під його орудою певний час діяли чоловічий хор «Прометей» та жіночий хор «Чайка».

Помер 5 травня 1987 року в Торонто.

Підтримати проект

Джерела:

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.