Івахнюк Антін-“Вуйко”, інженер

Інженер Антін Івахнюк – уроджений 25 січня 1906 р. в селі Сморжів (тепер Радехівський р-н), Україна, в сім’ї Василя і Емілії з Барановських. Від молодих літ член Пласту: в гімназії в Станиславові (тепер Івано-Франківськ) член куреня ім. гетьмана Мазепи, старший пластун скоб 10 куреня УУСП “Чорноморці”.

Від 1928 р. член куреня Чорноморці, де дружив та співпрацював у підпіллі з Романом Шухевичем. Працював у Верховній Плас­товій Команді, насамперед секретарем, а пізніше мав під собою таємні волинські курені. За цю працю дістав відзначення.

1930 р. заарештований за приналежність до таємного гуртка, за що відсидів півтора року в польській тюрмі.

Після виходу на волю переїздить до Загребу, Югославія, де в місцевому університеті завершує студії дипломом будівельного інженера архітекта в 1941 р. та одружується з д-р. Надією Ружицькою, першою жінкою-хірургом в Югославії, з якою був знайомий ще зі Станіславівських гімназійних часів. Мешкав у Загребі від 1933 до 1946 ро­ку, був активний в громадському житті в Хорватії.

Антін Івахнюк

Антін Івахнюк

Від 1948 р. перебуває в Канаді. В Пласті був станичним у Торонті, головою Пласту Канади, був співзасновником газети “Гомін України”, головою Української Головної Визвольної Ради на Канаду, журналістом, членом редакційної колегії “Літопису УПА”, дійсним членом Хорватської Академії наук з титулом академіка, членом НТШ та інших організацій. Кни­го­люб, влас­ник ко­ло­саль­ної біб­лі­о­те­ки.

В Оттаві скінчив славістику дипломом магістра в 1972 р.

Д-р. Надія і інж. Антін Івахнюки були щирими меценатами української культури та науки. Ще в 60-их роках подарували на катедру україністики при Оттавському університеті $100.000,00 і дали підставу для праці, яка ведеться по сьогодні. Також цілий свій спадок записали на ту ціль. 5 пар­цель на ос­тро­ві Ба­га­мас по­да­ру­ва­ли Ед­мон­тонсь­ко­му уні­вер­си­те­то­ві та­кож на сту­дії ук­ра­ї­ніс­ти­ки, од­нак там їх­ні пла­ни, на жаль, не здій­сни­ли­ся. Реш­ту ма­єт­ку пе­ре­да­ли на катедру українських студій в От­та­ві.

Панс­тво Івах­ню­ки ма­ли ве­ли­ку ко­лек­цію кар­тин кра­щих ук­ра­їнсь­ких мит­ців ді­яс­по­ри та Ук­ра­ї­ни. Всі ці кар­ти­ни по­да­ру­ва­ли Ка­надсь­кій Ук­ра­їнсь­кій Мис­тець­кій Фун­да­ції в То­рон­ті.

Інж. Антін Івахнюк помер 27 травня 2001 року в Канаді. Перепохований 8 серпня 2006 року разом з дружиною Надією в її родинному містечку Ялівець коло Бучача (Тернопільська обл.) в Україні.

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Особова справа Антіна Івахнюка, Німеччина

Джерело:

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This