In memoriam: Блаженніший Любомир Гузар

Блаженніший Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові в родині Ярослава Гузаря та Ростислави Демчук – це був союз двох священичих родів. Один з представників чернівецької гілки Гузарів Любомир-Євген в 1930-их рр. відновлював в Чернівцях діяльність Пласту.

У Львові Любомир почав навчатися в народній школі, а потім в українській гімназії. Лихі воєнні роки вигнали його родину з рідної землі, і навчання він продовжив вже в українській гімназії в Зальцбургу, а в 1949 році, після переїзду до США, вступив до коледжу св. Василія Великого в Стемфорді. Науки він продовжив в Католицькому Університеті (Вашингтон). 1958 отримав священичі свячення.

У 1950 році, будучи студентом, вступив до 23-го куреня УСП «Червона Калина», де отримав псевдо Мамай.

На першій Літургії, яку правив отець Любомир, співав “калиняцький” хор, а євхаристійну чашу йому також подарував його курінь. Отець Любомир був душпастирем на оселі УНСоюзу в Кергонксоні, Оселі Спілки Української Молоді в Еленвіл та водночас працював учителем та префектом, а згодом і віце-ректором духовної семінарії св. Василія у Стемфорді. У 1965 р. стає настоятелем новоствореної парохії Пресвятої Тройці в Кергонксоні. У 1969 переїхав до Рима для продовження богословських студій, які завершив докторатом богослов’я в 1972 (дисертація на тему «Митрополит Андрей Шептицький — провісник екуменізму»).

У 1972 вступає в монастир св. Теодора Студита у Ґроттаферраті в Італії. У 1973—1984 Любомир Гузар викладав у Папському Місійному університеті «Урбаніанум» в Римі, виконував різні доручення Патріарха Йосипа. 2 квітня 1977 в монастирі Студійського Уставу в Кастель-Гандольфо поблизу Рима висвячений Верховним Архиєпископом Йосипом Сліпим на єпископа без згоди Римського Архієрея (тому аж до 1996 не діяв як єпископ). У 1993 з усією монастирською спільнотою з Ґроттаферрати повернувся до України. Єпископ Гузар після повернення з довготривалої еміграції зі США, мешкав у передмісті Львова — селі Зимна Вода на вул. Сірка. 2 квітня 1996 призначений на Екзарха Києво-Вишгородського екзархату з титулярним престолом Ніси Ликійської. 14 жовтня 1996, у зв’язку з поганим станом здоров’я Кардинала Любачівського, Синод Єпископів УГКЦ обрав Блаженнішого Любомира Єпископом-Помічником Глави Української греко-католицької Церкви з делегованими правами. З 14 грудня 2000 (день смерті блаженнішого Мирослава Івана кардинала Любачівського) виконував обов’язки Апостольського адміністратора УГКЦ.

25 січня 2001 на надзвичайному Синоді Єпископів Української греко-католицької Церкви обраний Архиєпископом Львівським та Главою Української греко-католицької церкви. 26 січня 2001 Папа Римський Іван-Павло II затвердив цей вибір. 21 лютого того ж року Любомир Гузар став Кардиналом Католицької церкви з титулом святої Софії на Віа Боччеа.

У 2002 прийняв українське громадянство. 1 серпня 2005 офіційно змінив свій титул на «Верховний Архиєпископ Києво-Галицький», переніс свій осідок до Києва. 10 лютого 2011 року на прес-конференції у Києві Блаженніший Любомир повідомив про те, що цього дня Папа Бенедикт XVI прийняв його зречення з уряду Верховного Архиєпископа Української греко-католицької Церкви. Відповідне прохання до Святішого Отця Глава УГКЦ подав, коли йому виповнилося 75 років.

Відійшов на Вічну Ватру 31 травня 2017 року, похований у Патріаршому Соборі в Києві.

Блаженніший Любомир і Пласт

Про Пласт він не забував ніколи: він освятив новобудови на «Соколі» в Карпатах, у 2002 р. брав участь в ЮМПЗ у Свіржі, з нагоди 100-ліття Пласту брав активну участь у святкуваннях в Києві, де виголосив звернення до пластової молоді.

100-ліття Пласту в Києві, Любомир Гузар та ст.пл. Михайло Дворак, ЦМ

100-ліття Пласту в Києві, Любомир Гузар та ст. пл. Михайло Дворак, ЦМ

Він також був присутній на святкуваннях ЮМПЗ 2012 року в УКУ у Львові, виголосив промову на 19 зборах КУПО.

На святкуванні 80-річчя у Любомира Гузара запитали, чи правда, що він бачив в дитинстві владику Андрея Шептицького і чи вплинуло це на його світогляд і життєвий шлях, на що він з властивим йому гумором відповів:

“Ви дуже гарно говорите, але то не було так, як ви розповідаєте. Я ще був маленький хлопчик. Може тато мені і казав, що там в авто сидить владика Андрей, але мене більше цікавило, як хлопці-пластуни робили спортові фігури”.

Фото від племінниці Любомира Гузаря п. Марії Рипан:

*

Матеріал: ст. пл. Олександр Гоменюк, ЦМ, Станиця Київ

Підтримати проект

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. У пам’ять про Любомира Гузаря – Целібат Мурлики - […] Вічну Ватру Блаженнійший Любомир Гузар. Дуже цікавий текстовий і фото-матеріал про життя і пластування Любо… підготував ст.пл. Олександр Гоменюк,…
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This