Гординський Святослав, народився 30 грудня 1906 року у м. Коломия (тепер – Івано-Франківської області) в родині відомого літературознавця, гімназійного професора Ярослава Гординського і Олени Бірчак.

Член 5 гуртка 1 полку ім. П. Сагайдачного, новик (за схемою О. Тисовського – новоприйнятий в Пласт), прихильник від 10 березня 1918. В юному віці Святослав внаслідок хвороби втратив слух, і врешті, упродовж цілого життя спілкувався у письмовій формі. Ймовірно, через хворобу залишив пластування.

У 1924 році Гординський екстерном завершив Львівську академічну гімназію, відтак розпочавши навчання у мистецькій школі Олекси Новаківського. З 1927 року був вільним слухачем Академії мистецтв у Берліні, а через рік виїхав до Парижа, де вчився в Академії Жуліян та в Модерній академії Фернана Леже.

До Львова Гординський повернувся у 1931 році, одразу ставши активним учасником мистецького життя міста – як літератор, маляр, літературний і мистецький критик. Цього ж року він стає співорганізатором Асоціяції Незалежних Українських Мистців (АНУМ), під егідою якої (і за ініціативи Гординського) відбувається знакова виставка європейських художників, що жили у Парижі. Гординський – співредактор часописів “Мистецтво” і “Назустріч”, у 1930-х роках як маляр бере активну участь у європейських образотворчих виставках, видає поетичні збірки, активно друкує статті та есеї у періодиці.

Щоденник праці керівника гуртка, пластовий рік 1918-1919, аркуш зі справи ЦДІАЛ, спр. 305, арк. 22зв

Сторінка з прокураторської книги 1 полку, пластовий рік 1918-1919

У 1939 році, напередодні приходу радянських військ, Святослав Гординський здебільшого перебуває у Кракові. До Львова він повернувся в часі німецької окупації. У цей період він працює у львівсько-краківському “Українському видавництві”. Як і більшість українських письменників та митців, Гординський 1944-го року емігрує: спочатку перебуває у таборі ДіПі в Німеччині, бере участь у Мистецькому Українському Русі (МУР), а в 1947 р. перебирається до США, де постійно проживає у м. Верона (штат Нью-Джерсі).

В Америці Святослав Гординський продовжує свої літературну і малярську діяльності, працює як іконописець, мистецтвознавець, перекладач творів світової літератури, і далі як активний організатор літературно-мистецького життя.

У 1991 році побував в Україні, зокрема у Львові та Києві, налагодивши контакти з багатьма творчими особистостями.

Помер 20 травня 1993, Верона, Нью-Джерсі, США.

Джерела:

  1. ЦДІАЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 305, арк. 22зв
  2. Святослав Гординський (вікі)


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.