Богдан Сітницький: основи пластового виховання

Суть пластового виховання чітко визначена у статутному завданні: Пласт є організацією української молоді для всебічного патріотичного самовиховання. В цьому визначенні кожне слово має свій зміст і вказує на специфічні педагогічні методи виховання в Пласті.

Велике значення приділяється всебічному вихованню, тобто вихованню молодої людини фізично здорової, морально стійкої та інтелектуально розвиненої. В принципі, цей метод збігається з відомим ще із стародавніх часів гаслом: “В здоровому тілі – здоровий дух”. Проте, на відміну від фізичного виховання і спорту, Пласт має свої специфічні методи. Такими методами є пластові гри і забави, особливо для юнаків молодшого віку.

Кожна така гра, як правило, проводиться в терені, серед природи, і має якесь особливе завдання: знайти якийсь захований предмет або записку, ідучи по незамітно залишених слідах або знаках; зайти на призначене місце за слідами попередньої групи; підійти до “ворога” та заскочити його або самому не дати себе заскочити “противнику”. Від старших юнаків вимагається крім того вміння користуватися картою і компасом, нав’язання зв’язку за допомогою сигналізації азбукою Морзе тощо.

Пластування – це гра, яка має готувати юнаків до самостійного життя, до подолання труднощів, знаходження виходу із складних становищ.

Набір таких пластових ігор і забав підготував один із засновників пластового руху на Україні, син великого Каменяра, Петро Франко, і видав їх окремою книжечкою в далекому 1913 році.

Великого значення для всебічного пластового виховання в Пласті надається мандрівництву. Вибираючися на мандрівку, молоді люди мусять бути готові до невигод і різного роду труднощів. Вимагається про тому неабияка фізична справність, а також психічна витривалість. Метою пластових мандрівок є добре пізнати свій край, розвивати свої розумові та фізичні здібності. Спілкуючись з природою, із зустрічними людьми, пластуни виробляють в собі почуття любові до рідної замлі, до народу, який на ній живе, а самі збагачують при тому свої знання та загартовують здоров’я.

Окремий вид пластового виховання – це таборування. Перебуваючи тривалий час у пластовому таборі, молоді люди звикають до спартанського способу життя, самообслуговування. Табірна програма передбачає щоденну необхідну працю, а також цікавий відпочинок. Незабутнє враження залишає в пам’яті учасників табору пластова ватра з її різноманітною, переважно веселою програмою і піснями.

Пластова ватра. КВТ 2012, фото (с) ст.пл. Богдан Яцишин, V

Пластова ватра. КВТ 2012, фото (с) ст.пл. Богдан Яцишин, V

Пластове виховання не заперечує також занять спортом, зокрема його ігровими видами. Спортивні ігри виробляють у їх учасників почуття колективізму, дружби в команді, підпорядкування особистих амбіцій інтересам колективу.

Основне значення в пластовій діяльності має виховання щирого національного патріотизму. Досягається його різними методами, між іншим вказаними вище краєзнавчими мандрівками. Але основним методом є все ж таки поглиблене вивчення історії України, всіх визначних подій в далекому і ближчому минулому, життя і діяльності їх учасників і керівників, їхніх героїчних подвигів, які мають сприйматися як приклад до наслідування. У зв’язку з тим серед пластунів є звичай надавати своєму куреню ім’я однієї з відомих історичних постатей України, і це зобов’язує їх більш детально вивчати життєпис та діяльність свого патрона.

Процес виховання в Пласті помітно відрізняється від педагогічних методів виховання у школі. Там основною особою є учитель, старший за віком, з більшим обсягом знання. Таким чином він має пріоритетне становище, диктує свої умови слухачам, в якійсь мірі не дає їм змоги самостійно мислити. Інакше в Пласті. Тут також є виховник, але переважно особа не набагато старша за своїх вихованців, яка пройшла відповідний вишкіл.

Оскільки життя в Пласті часто має в собі елементи змагання, виникає природна потреба у молодих людей самоудосконалення, поглиблення своїх знань і вмілостей. В тому якраз суть пластового самовиховання.

Джерело:

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This