Охримович Степан, крайовий провідник ОУН

Охримович Степан, с. Богдана і Ганни Мартинків (пл. псевд. “Охрим”, “Степан”, псевд. “Обухович”, «Данило», «Володимир Арсенич» – 18 вересня 1905, м. Сколе Львівської обл. – 10 квітня 1931, с. Завадів Стрийського р-ну Львівської обл.).

5 курінь ім. кн. Ярослава Осмомисла (Стрий), 1 курінь УСП ім. Ф. Черника, 3 курінь УСП “Лісові чорти”, 2 курінь УСП Загін “Червона Калина” (осавул). Студент філософії Українського таємного університету у Львові (1923—1924), згодом — Львівського університету. Співробітник Національного музею у Львові. Голова Українського студентського товариства в Стрию, голова філії Товариства наукових викладів ім. П. Могили у Львові, співредактор журналу «Студентський шлях».

Член УВО, учасник Конґресу Українських Націоналістів (1929), секретар президії. Організаційний референт Крайової екзекутиви ОУН (1929—1930), крайовий провідник ОУН, редактор «Бюлетеня КЕ ОУН на ЗУЗ» (1930—1931). Заарештований 04.1930 у зв’язку з підготовкою до посвячення прапора Загону «Червона Калина». На поч. 04.1931 заарештований і жорстоко катований у польській слідчій в’язниці.

Внаслідок катувань помер невдовзі після звільнення з тюрми, похований на цвинтарі у с. Завадові.

На могилі Степана Охримовича

*    *    *

Автор.: Пел. (ймовірно, що автором некрологу є Євген-Юлій Пеленський) Пластова трибуна. Пластовий відділ “Студентського вісника”. – Р. 1. – Ч. 3. Студентський вісник. – травень-липень 1931. – Ч. 5-7. – C. 27-28.

Такий вже невмолимий закон природи, що забирає жертви ті, яким слід радіти життю і стати надією народу. Тим прикріше це тепер, коли треба не одиниць а тисяч рук для великого діла. Химерна доля вирвала нам 10 квітня цього року (йдеться про 1931 рік – прим. 100 кроків) в Завадові біля Стрия бл. пам. абс. філ. Степана Охримовича.

Небіжчик був визначним пластуном. Був також головою «Укр. Студ. Тов. у Стриї», брав діяльну участь в орґанізуванню Укр. Університету у Львові, працював у Соколі, по читальнях і взагалі у всіх культурно-освітніх установах. Визначався небуденним талантом, писав у «Молодім Життю», «Літ. Наук. Вістнику», «Студ. Шляху» та ин.

За свою відданість справі сидів не раз у тюрмі. І рік 1931. застав його в тюрмі, яка знищила його слабе здоровля, а згодом спричинила передчасну смерть.

Бл. пам. От. Охримович це тип людини, яка не уникала ніякої суспільної праці. Його одиноким кличем була праця. Хоч висотувала вона всю енергію проте він не піддавався до останньої хвилі. І мимо сумного стану здоровля, великої кількости праці по українських студенських та громадських організаціях, він не завагався взяти на себе новий обовязок далеко тяжчий і відловідаяьніший, духовий провід молоді, яка забажала виховуватись пластовим лицарським законом.

І на превелике диво, він з цього тяжкого завдання успішно вивязався… Захопив молодий гурт покликом мандрівки, надхнув його вірою у власні сили і разом з ним рівномірно прямував до мети. В часі зневіри, пригноблення — недався збити себе з обраного шляху.

За це широкі верстви громадянства шанували його, бачили в ньому молоду силу з кришталевим характером і такою ж душею. Його точність і сумлінність у виконуванні обовязків ставили як взірцевий приклад молодшим і старшим.

Степан Охримович, “Неділя”, 05.11.1930, ч. 18, с. 7

З хвилею, коли його ідеал, його мрію — Український Пластовий Улад — розвязано, він не перестав працювати далі в його дусі. Але цю хвилину він тяжко переживав.

Ганебні обставини не дозволили йому розпростерти так широко крила до лету‚ як це він залюбки робив. А келих горя переповнився вщерть, коли його знову замкнено було до вязниці.

Знесилене здоровля не витримало.

І хоч згодом опинився він на волі, та жорстока недуга яка товаришувала йому з сірих мурів польських вязниць, добила його і відібрала від нас далеко скорше, ніж ми на це чекали.

Смерть перервала нитку його життя, повного запалу і посвяти. Не дала дійти до мети його мандрівки — сповнення обіцяного завіту пластової присяги.

Память про нього збережемо у:наших серцях, а при наших ватрах дух його стане промовляти віщою казкою: як пластун, воїн, до останньої краплі крови стояв він твердо на своїм становищі, по лицарськи впав і буде яскравим прикладом грядучим про самопосвяту не лише його, але і цілих рядів Українського Пластового У ладу.

Прощай, наш любий друже, Твоя невинна смерть спалахне колись вогнем і огорне тих, кому треба мандрувати!

В останнє, прощаючи Тебе, любий приятелю наш, шлемо на Твою могилу щирий привіт, як щирий був Ти у пластовім житті.

Травень р. 1931.

Могила Степана Охримовича

*

Джерела:

  • Степан Охримович (вікі)
  • У визвольно-революційній боротьбі: КОССАК – ОХРИМОВИЧ – ТУРАШ
  • Дем’ян Г. Повстанський мартиролог Сколівщини // Сколівщина. – Львів, 1996. – С.584; Лісові чорти: 1922-1945. – Вашінґтон – Нью-Йорк – Торонто, 1983. – С.214; Пластуни у визвольних змаганнях. – Нью-Йорк, 2002. – С.26-27; Дарованець О., Мороз В., Муравський В. Націоналістичний рух 1920–1930-х років (матеріали до біографічного довідника) // Мірчук П. Нарис історії ОУН. 1920–1939 роки. Видання третє, доповнене. – Київ: Українська видавнича спілка, 2007. – С. 777.

*

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Карачевський Осип, визначний пластун, військовик | 100 кроків - […] – Степан Бандера, Олекса Гасин, Степан Новицький, Степан Охримович, Остап Савчинський. Також належав до молодіжних […]
  2. Пластові осередки: Станиця Моршин | Історія Пласту - […] Охримович – братова Степана Охримовича.  ЇЇ чоловік (ім’я забув, здається Дозьо або Андрій) […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This