Росоха Степан, діяч Карпатської України

Степан Росоха – пластун, журналіст, видавець і політичний діяч на Закарпатті й еміграції, заступник Голови Сойму Карпатської України.

Народився 27 травня 1908 р. у с. Драгові Хустського району в селянській родині. Деякі біографи відзначають, що його предки ніколи не були кріпаками, а «нямешами». Вчився у сільській народній школі, потім у Берегівській гімназії, яку закінчив 1930 р. Того ж року вступив на філософський факультет Празького університету ім. Карла. 1934 р. дістав диплом викладача гімназії. З 1932 р. одночасно навчався ще й на юридичному факультеті Українського вільного університету, де 1935 р. здобув диплом доктора права і суспільних наук. Пізніше, 1940 р., закінчив відділення журналістики Школи політичних наук в Празі.

Ще в час навчання у Берегівській гімназії стає членом Пласту і дуже швидко – кошовим, який активно співпрацював із журналом «Пластун», відтак продовжував цю діяльність у Празі в складі комітету «Джемборі». З 1925 р. став членом-основоположником антиалкогольного товариства «Тверезість», а також членом «Просвіти».

Степан Росоха в цей період виявив своє зацікавлення історією рідного краю, і в збірнику «Історія Підкарпатської Руси в оповіданнях» (1924) надруковано 6 його творів. Співпрацював і з журналом «Наш рідний край», який редагував шкільний інспектор у Тячеві О. Маркуш, іншими газетами. У Празі 1930 р. вступив до «Союзу підкарпатських руських студентів», обирався членом правління, а з 1932 до 1934 р. був його головою.

1933-го Степан Росоха почав видавати журнал «Пробоєм», який проіснував до 1944 р. Організував у Празі Товариство українських католицьких студентів, яке очолював до 1943 р. У цей період став переконаним українським націоналістом.

Журнал "Пробоєм", грудень, 1933

Журнал “Пробоєм”, грудень, 1933

Особливу активність Степан Росоха виявив протягом 1938–1939 рр., коли був обраний до Першої українсько-руської центральної народної ради, очолюваної Авґустином Волошином, потім став референтом і зв’язковим старшиною з урядом Карпатської України від Організації національної оборони «Карпатська січ» (ОНОКС), яку очолював Дмитро Климпуш. На першому з’їзді «Карпатської січі» Степан Росоха виступив із доповіддю – «Творім збройні сили народу». Він став також референтом позашкільного виховання Міністерства культури, освіти і шкільництва, начальником якого був проф. Авґустин Штефан. У січні 1939 р. увійшов також до складу проводу УНО та до списку послів сойму. Був найактивнішим промовцем передвиборчої кампанії, виступав у багатьох селах Хустського, Міжгірського і Тячівського районів. 15 березня 1939 р. брав участь у засіданнях сойму Карпатської України і обраний заступником голови сойму.

Героїчний фінал Закарпатського Пласту 1939 р.

Після окупації Карпатської України був схоплений угорськими терористами, але дивом вихопився з-під арешту і дістався Праги, де продовжував видавати газету «Наступ», місячник «Пробоєм» та різні книжки.

У січні 1944 р. гестапо арештувало його разом із дружиною. Після капітуляції Німеччини оселився з родиною в Регенсбурзі, де перебував до 1948 р. У січні 1949 р. переїхав у Канаду, де активно включився у громадсько-політичне життя – входив до складу різних організацій, видавав газети і книги, календарі-альманахи «Слово», був членом Головної ради НТШ.

Помер 20 квітня 1986 р. в Торонто (Канада).

Джерело: Довганич Омелян Дмитрович. Карпатська Україна в боротьбі за незалежність: репресії проти її обронців та керівників /Післямова Миколи Вегеша. – Ужгород: Ґражда, 2007. – 140 с.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This