Пришляк Григорій, провідний діяч націоналістичного руху

Народився Григорій Пришляк у родині Василя і Марії 20 квітня 1913 року в селі Новосілки-Ліські Бузького району, що на Львівщині. Навчався у Львівській академічній гімназії, де став прихильником Української військової організації (УВО).

Світогляд та характер Григорія гартується в юнацькому пластовому курені ч. 51 ім. Святослава Завойовника, що діяв при гімназії. Окрім цього, належав до “Просвіти”, робітничого товариства “Сила”, був секретарем спортивного товариства “Чорноморець” та гравцем однойменної команди з копаного м’яча. У 1929 році вступив до ОУН, а вже 1932 р. став членом повітового проводу Кам’янки-Струмилової (тепер Кам’янкобузький район). Особисто організував Милятинський районний провід ОУН, надалі від повітового проводу опікувався підпіллям Милятинщини та Бузеччини. Відслуживши в польському війську, в 1936-1937 роках працює інструктором Хліборобського Вишколу молоді при філії “Сільського господаря” в Бузеччині, у 1938 році організує філію “Просвіти”, яка охопила 21 село та місто Бузьк.

У часі першого арешту Григорій Пришляк був ув’язнений в Ляховичах та у львівських “Бригідках”, але тоді батько врятував його від слідства. Восени 1938 року — другий арешт. Після попереднього утримання в поліції Бузька Григорія перевозять у золочівську в’язницю, де відбулось слідство. Його засуджено на сім років ув’язнення. Влітку переведений у в’язницю міста Ґродно. 1 вересня 1939 року німецька авіаційна бомба зруйнувала в’язничний корпус, а за кілька днів в’язні вирвались на волю. Дорогою додому групу, у якій знаходився Пришляк, затримали німці та відправили у Східну Прусію. Там він працював у каменоломнях.

Незабаром нав’язав контакти з підпіллям ОУН у Кракові, Ґданську та Відні.

У Кракові зустрівся з колишнім пластуном Миколою Лебедем, від якого отримав призначення до проводу ОУН міста Кракова. Там Григорій працював референтом Служби Безпеки (СБ) до березня 1941 року. Згодом був призначений референтом СБ крайового проводу ОУН у нацистській Німеччині. Разом з вихованцем стрийського Пласту Миколою Арсеничем (посмертно підвищений до ступеня генерала УПА) належав до творців СБ ОУН, яка вписала героїчну сторінку в історію українських національно-визвольних змагань.

З початком німецько-радянської війни, в червні 1941 року, Григорія Пришляка — “Мікушку”, призначено крайовим референтом СБ Західноукраїнських Земель (ЗУЗ). Йому були підпорядковані Львівська, Дрогобицька, Станіславська та Тернопільська області. На цих теренах він створював СБ і керував її діяльністю. СБ ОУН займалась розвідкою, протистояла розвідувально-підривній діяльності німецьких поневолювачів, боролась з польським та московським підпіллям. Серед тодішніх успіхів СБ ОУН особливо слід відзначити звільнення з німецького ув’язнення пластових вихованців, а відтак провідних діячів ОУН Ярослава Старуха та Дмитра Грицая, які перебували у в’язниці на вулиці Лонцького (тепер Бандери, 1) у Львові. Операцією керував вихованець Пласту з Верхнього Синьовидного, леґенда українського СБ Кость Цьмоць — “Модест”, а від крайової референтури СБ йому допомагав Дмитро Куп’як — “Клей” — майбутній командир леґендарної крайової боївки СБ, що його ім’я тепер носить юнацький пластовий курінь в Бузьку.

В 1944 році Пришляка призначено провідником окремої групи ОУН у Львові, співробітником Головного Проводу ОУН. 20 липня 1946 року радянські внутрішні війська арештовують його, а 4 серпня — його дружину і колегу по референтурі СБ Стефанію Кадоб’янську з чотиримісячною дитиною. 7 лютого 1947 року їх судять разом. Стефанія отримала 15 років ув’язнення, Григорій — розстріл (1 липня замінений на 25 років таборів). 20 липня 1971 року Григорій Пришляк, відбувши увесь термін ув’язнення, повернувся хворий з таборів до Коломиї, де й мешкав, часто навідуючись до Львова.

Незважаючи на вік та стан здоров’я, від кінця 1980-х років Григорій Пришляк активно включився у процеси національного відродження. Створив та очолив референтуру довголітніх членів ОУН при Всеукраїнському Братстві вояків ОУН-УПА. Член Головної Ради ОУН. Як пластун-сеньйор, доклався до відновлення Пласту в Україні, належав до львівського осередку праці УПС. Залишив дві книги спогадів, в одній з яких є спомини про його пластування. Друг Григорій описує перебування в добовому таборі недалеко військової стрільниці Львів-Замарстинів. Вдень відбувалися пластові ігри, змагання, а ввечері — концерт та співи при ватрі. На початку ночі поворот до Львова; жіночі і дитячі курені — під охороною старших пластунів від замарстинівської польської батярні. Згадував Григорій мандрівку в Карпати та перебування на Соколі біля Підлютого.

Пластун-сеніор Григорій Пришляк-“Тринадцятий” відійшов на Вічну Ватру 22 жовтня 2002 р.

У неділю, 22 вересня, громада Львова прощалась з другом Григорієм у будинку пам’яток культури. Львівські пластуни стояли у почесній стійці. Від Пласту складено почесний вінок у шану незламному борцю. Згідно з останньою волею покійного, його прах був перевезений до Коломиї і там похований.

Джерело:

  1. Булава УПС станиці Львів,
  2. Курінь УСП-УПС ч. 15 “Орден Залізної Остроги”

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Спомин Григорія Пришляка про табір на Соколі, 1928 – 100 кроків - […] Львова, Роман Сторощук, львівський «батяр», і я — Григорій Пришляк із Новосілок Ліських, повіт Кам’янка […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This