Матвійчук Микола, син Михайла і Катерини (псевдо «Лук»; 15 квітня 1909, с. Глушин Бродівського р-ну Львівської обл. — 1941, правдоподібно, м. Львів).

Пластун учасник 85 куреня ім. Б. Хмельницького (Броди). Учасник табору на Соколі 1929 року. Під час табору повністю склав II пластовий іспит, але не іменований, бо ще не складав Пластову Присягу. Про подальше пластування інформації немає.

Закінчив Бродівську гімназію, згодом навчався у Львівській політехніці (1931—1940, з перервами), асистент кафедри годівлі у Львівському ветеринарному інституті (1940—1941).

Спортовець, член Карпатського Лещетарського Клубу. Політичний в’язень польських тюрем (1934).

Зі спогадів молодшої сестри Антоніни (подала Ірця Буртик):

У родині Матвійчуків завжди любили чистоту і порядок у всьому. Дітей завжди одягали у найкраще, старалися купити їм добротне взуття та одяг. Не скупився батько і на навчання дітей, усі отримали початкову освіту 4 класи, хлопці продовжили навчання.

Хатина у нас була акуратна. Із середини — дві просторі кімнати, кухня. В одній із них шафа, повнісінька книжок. Тут Микола, коли був студентом Бродівської гімназії, засиджувався допізна, студіюючи класичні науки. Біля нього — найчастіше Андрій, наймолодший із братів.То вечорами. А вдень — клопоти по господарству. Там середущий Степан завжди щось «мудрував», використовуючи різносортні квіти, городні культури. Вже згодом село довідається, що навіть в умовах холодної Росії він славився своїм вмінням вирощувати в парниках городину.

А Микола, завершивши навчання у Бродівській класичній гімназії, подався у Львів на навчання  в Політехнічному університеті, забравши згодом Андрія, що теж хотів стати агрономом.

Одного разу приїжджав до нас в село сам Степан Бандера. Познайомились вони з Миколою десь у Львові, та й разом були членами ОУН. Спонукали до націоналістичної діяльності, поширення української літератури. Правда, ночувати в світлиці Степан тоді відмовився, спав на сіновалі у стодолі.

Референт розвідки Крайової Екзекутиви ОУН Західних Українських Земель (1940).

Заарештований органами НКВД 10.09.1940, засуджений разом з братом Андрієм на т. зв. Процесі 59-ох (15—18.01.1941) до розстрілу, страчений.

У липні 1941 року на честь убієнних в селі висипали високу могилу, на якій встановили дубовий хрест. На таблиці викарбувано було лише два імені: Андрій Матвійчук, Микола Матвійчук.

Джерела:

  1. Матеріяли Ірці Буртик, родички Миколи Матвійчука.
  2. ЦДІАУЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 159, арк. 106—106зв.
  3. Пластовий мартиролог

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.