Гладишевський Євген, до дня народження

Народився друг Євген 14 квітня 1924 р. в селі Реклинець на Сокальщині в учительській сім’ї. У школі рідного села одержав початкову освіту, потім навчався в гімназії м. Олькуш (Західна Польща), а згодом — у Львівській академічній гімназії, де й одержав атестат зрілости.

У 1933 році сім’я на вимогу польської влади, рятуючись від репресій, виїхала до Західної Польщі, де батько продовжував працювати учителем. Проте проживання на території Польщі було нетривалим. Перед загрозою бути виключеним із гімназії за «український націоналізм» на початку 1938 року, Євгена переводять до Академічної гімназії у Львові, де йому допомагає влаштуватися батьків товариш Андрій П’ясецький.

У тому ж році влітку Євген бере участь у пластовому таборі на Остодорі біля села Підлютого, де відбуває мандрівку на чехословацько-польський кордон із старшими пластунами. Метою тієї мандрівки, як вже пізніше довідався малий Євген, була передача зброї та літератури на Закарпаття. Його спогади були використані в документальному фільмі «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919—1939».

Вищу освіту здобував на хімічних факультетах Львівської політехніки (1—4 курси) та Львівського університету (5 курс, диплом).

Весь працездатний вік, а це 54 роки, Євген Гладишевський віддав хімічному факультету Львівського університету, пройшовши шлях від асистента до професора, завідувача кафедри, декана факультету, проректора з наукової роботи.

Професор Гладишевський зробив вагомий внесок у розвиток світової науки в галузі кристалохімії, відкрив сотні хімічних сполук, які стали основою сучасних матеріялів. У його науковому доробку 550 наукових праць, авторських свідоцтв та патентів. Він відзначений почесним званням «Заслужений діяч науки Української РСР», був лавреатом державної премії УРСР в галузі науки і техніки, нагороджений орденом «Трудового Червоного Прапора», а також численними почесними грамотами, пам’ятними та ювілейними медалями.

Подиву гідна багатогранна особистість Євгена Гладишевського. Одне з найбільших його захоплень — це альпінізм. Мав звання інструктора альпінізму та перший розряд з туризму. Здійснив десяток зимових сходжень на Говерлу, працював інженером з техніки безпеки аерогеологічної експедиції на Памірі, був учасником піших і кінних походів на Алайському та Заалайському хребтах (Киргизія).

*

Відійшов у вічність пластун сеньйор довіри, видатний вчений, професор Львівського національного університету ім. Івана Франка Євген Гладишевський 5 серпня 2012 р. на 89 році життя.

пл. сен. Богуслава Гринів, Гр.

Джерела:

  1. Фото зі сайту http://www.documentary.org.ua

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This