Фрагмент з історії Уладу Пластунів Сеніорів

Установчий З’їзд УУПС, засновання 1-го куреня УУПС ім. сктм. С. Тисовського

Хоч у заложеннях Пласту вже на початку його існування була покладена ідея виховання в Пласті «нового покоління», яке б відповідно себе зазначило в будові загального українського життя, то до організації т. зв. четвертого пластового уладу, який би завершував Пласт вгору і поширював його впливи на загальне українське життя, не прийшло відразу.

Навіть навпаки: велися дискусії, стиралися погляди, як практично розв’язати оцю проблему, подібно як і, прим., в англійськім Скавтінґу, де думка засновання IV Скавтового Уладу, т. зв. «Бі Пі Гільдій», припала аж на 1947 р.

Одні пластові діячі, між ними і Дрот, зразу заступали думку, що правильно поведене виховання молоді в Пласті повинно дати в майбутньому нове покоління, так вже в молодості напоєне, яке б, як старші вже громадяни, змогло б і без окремої пластової організації по-пластовому формувати окремі вияви українського життя. Другі, між ними і Сірий Лев, були переконані, що додатній вплив на особовість, який мав Пласт в час діяння в молодости цього в Пласті вихованого нового покоління, може й буде затрачуватися, як не скріпиться його окремим покликанням організації з відповідним ідейним спрямуванням.

По перших спробах об’єднувати в Пласті тільки тих сеніорів, що вели тільки виховну працю в Пласті (відпоручники ВПК, зв’язкові, скавтмастри і т. п.), побідила думка заснувати окремий IV Пластовий Улад, бо й старші пластуни, що от-от переходити мали до сеніорського віку, стали її прихильниками. Восени 1929 року винесла тодішня найвища пластова установа «Верховна Пластова Команда» у Львові рішення приступити до засновання нового пластового уладу. Покликано тоді ініціятивну комісію, яка б мала перевести верифікацію пластунів сеніорського віку, зладити перший правильник нової організації і підготовити Установчий З’їзд.

З-поміж біля 40 кандидатів «верифіковано» тоді біля 30, а рівночасно ВПК іменувала кількох старших пластунів скавтмастрами, що тоді означало перехід в «сеніори». Перший правильник зладив сктм. Іван Чмола. З’їзд скликано на 12.IV.1930.

З’їзд відбувся в час дії революційних сил українського підпілля, початку т. зв. пацифікації. Та мимо цього на З’їзд прибуло до 30 сеніорів. Були там представники Пласту не тільки Галичини, а й Волині, Закарпаття та політичної еміграції зі східних земель України. Був він, отже, всеукраїнський, на що організатори клали велику вагу.

З’їзд прийняв з малими змінами внесений правильник, вибрав першу «Команду», намітив плян першої дії¹. Організацію названо «Український Улад Пластового сеніорату» (УУПС), членів його «скавтмастрами» і кандидатів — «сеніорами»². Лучитися вони мали після власного вибору в курені і самостійні гуртки УУПС. Улад підлягав через свою Команду Верховній Пластовій Команді, був інтегральною частиною Пласту.

Старших пластунів зобов’язувано до переходу в УУПС найдальше після закінчення 30-го року життя, дозволено одначе їм поки що оставати в куренях УУСП.

Учасники Збору УПС

Учасники Збору УПС

Основним завданням сеніорів було дальше працювати у виховних Уладах Пласту, включатися в позапластову громадську працю і вносити в українське життя духа пластового вироблення і світогляду. Для підвищення себе в змаганнях до кращого, для переведення оцінки цих змагань введено триступневість вимог, для переводжування перевірки дії кожного сеніора — пластове судівництво. За динамікою тодішнього розвою Пласту поставлено на перше місце громадської праці — працю у виховних Уладах Пласту, і тому прийнято досить гострі тоді вимоги для осягнення поодиноких ступенів. Беззастережна абстиненція від алькогольних напитків і тютюну була тоді бездискусійно обов’язкова.

Після закінчення З’їзду відбулося зорганізовання 1-го куреня УУПС, до якого ввійшли всі досі верифіковані сеніори-скавтмастри і дехто з іменованих взимку 1929 — 30 скавтмастрів з УУСП. На патрона куреня вибрано бл. п. Степана Тисовського, брата засновника Пласту Олександра, визначного юриста і пластового діяча до 1923 р., автора розвідки «Пластові Закони», що вийшла циклостилевим виданням ще в 1922 р. і по нинішній день є найкращим підручником-виложенням ідеї пластових законів і пластового судівництва.

Відпоручником до ВПК вибрано сен. проф. Гната Павлюха. Командою 1-го Куреня стала поки що Команда УУПС.

Оба З’їзди відбулися у Львові в кімнатах Т-ва «Учительська Громада» при вулиці Корняктів, куди небавом після ліквідації леґальної дії Пласту перенеслася Кооператива «Вогні».

Так відбулася 1-а Головна Рада нинішнього УПС³. Пласт став до нового старту.

Северин Левицький, Верховний Отаман

Примітки:

1. На чолі сеніорату став сктм. Іван Чмола. Першими заходами реферату УПС стали реєстрація всіх скавтмастрів і підготовка десятиденного Пластового Курсу-Табору в Підлютому, який відбувся в серпні 1930 р. (Урядові вісті ВПК. — 1930. — Ч. З (29). — травень).

2. Запроваджені на той час ступені: сеніор, сеніор-скавтмастер, сеніор начальний скавтмастер.

3. Серед учасників з’їзду відомі 20 осіб: Леонід Бачинський, о. Михайло Блозовський, о. Олександер Бучацький, Петро Веприк, Володимир Вербенець, Никифор Гірняк, Михайло Горбовий, Михайло Іваненко, Северин Левицький, Остап Левицький, Дарія Навроцька, Гнат Павлюх, Наталя Павлюх, Степанія Пашкевич, Теодор Поліха, Арсен Річинський, Андрій Сербин, Савина Сидорович, Олександер Тисовський, Іван Чмола.

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

Підтримати проект “100 кроків” | Support us!

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This