Проф. Микола Мушинка про Степана Папа

Пластуни знають Степана Папа-Пугача передовсім як упорядника “Пластового Альманаху”, що вийшов у Римі 1976 року до 50-ліття Пласту на Закарпатті.

Так, Степан Пап був одним з будівничих закарпатського Пласту, але крім цього – визначним громадським діячем, істориком, юристом і священиком.

11 березня 2017 року виповнюється 100 років від дня народження Степана Папа

Пропонуємо вам кілька епізодів інтерв’ю з професором Миколою Мушинкою (Пряшів, Словаччина) про роль та значення особи Степана Папа в історії України загалом та в межах історичного Закарпаття зокрема.

Степан Пап-Пугач був великим пластуном, будителем і закарпатським просвітителем, народолюбцем, який не обмежувався якоюсь однією ділянкою діяльности, а робив усе, що треба було: був душпастирем, теологом, журналістом, редактором, науковцем, а в першу чергу – свідомим українцем. Він працював в тяжких обставинах, там, де було найважче і де його праця була найпотрібніша. Це була Богом дана закарпатцям людина. Все своє життя о. Степан Пап-Пугач віддав служінню своєму народові, з якого вийшов.

Ім’я автора цієї книги я вперше почув у 1957 році у празькому Карловому університеті від свого професора Івана Панькевича, який на лекції з давньої української літератури познайомив нас з «Нижнєрибницьким рукописним співаником» 1817 р., запозиченим йому священиком Нижньої Рибниці Степаном Папом.

«Велика боротьба» – праця, яка дотепер залишалася в кількох машинописних копіях. Зараз, коли книга йде до читача, виразно усвідомлюєш наскільки вона затребувана в сьогоденні, наскільки просвітленими постають перед допитливим поглядом не лише минувшина, але й сьогодення України з надзвичайно складними викликами й випробуваннями.

Степан Пап регулярно постачав мене церковною літературою, зокрема своїми власними виданнями (яких було неймовірно багато), я його – потрібною йому літературою. Деякі свої праці він інколи дарував мені в кількох, а то й у кількох десятках примірників, щоб я їх роздавав своїм знайомим або висилав за кордон. Йшлося, зокрема, про видання, які під його редакцією вийшли на хвилях «Празької весни» 1968 року та пізніше у Празі – після легалізації Греко-католицької церкви і скасування політичної цензури, зокрема «Греко-католицькі духовні пісні» та «Ірмологіон».

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Великий духом пластун Степан Пап-Пугач – 100 кроків - […] Дивитися: Микола Мушинка про Степана Папа (відео) […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This