Пап-Пугач Степан, визначний пластун Закарпаття

Степан Пап-Пугач, останній Краєвий Звітодавець і Командант УПУКУ, народився дня 11 березня 1917 р. в Березові, Хустського району. До Пласту вступив у четвертій класі народньої школи в Хусті, як вовченя і був членом гуртка «Рисі», що відтак перетворився на курінь старших пластунів «Самітні Рисі», які були гордістю закарпатського Пласту.

У хустській гімназії був членом куреня, якого провідником був засновник закарпатського Пласту, проф. Андрій Дідик (1931), а по його смерті проф. Юрій Шерегій-Грім. Вже як гімназист він відбув кілька пластових таборів, зложив усі пластові і кілька фахових іспитів та здобув «три вірлині пера». С. Пап був учасником двох заграничних джемборі, два рази був заступником команданта пластового табору, а відтак кошовим хустських пластових куренів. Коли по іспиті зрілости вони змінили свій гурток «Рисів» на курінь старших пластунів «Самітні Рисі» з метою дальше працювати у Пласті, він став першим його курінним.

Восени 1937 р. вибрано його на Краєвого Звітодавця, тоб то на Команданта Українського Пласту на Закарпатті. Степан Пугач тоді мав усього двадцять років. Хоч він не мав щастя працювати під проводом великих пластунів Остапа Вахнянина чи Леоніда Бачинського, зате він вишколився під проводом заслуженого скавтмайстра Юрія Шерегія-Грома, від якого навчився штуки пластування, як працювати й організувати пластову молодь. Тому недивно, що протягом півтора року свого командування, він дуже багато зробив для закарпатського Пласту.

Автор цих рядків був курінним одного з пластових куренів, що належав до хустського коша під проводом Степана Пугача. З ним бував я у кількох таборах і під час першої української Лісової Школи. Я добре пізнав його працю і мав нагоду познакомитися з його ідеями, що їх він старався перевести у життя. Тому на місці буде накреслити бодай напрямні його пластових реформ.

Степан Пап

Степан Пап

Ставши краєвим командантом, він повів закарпатський пластовий рух дорогою все-українських пластових традицій. Тому він проголосив, що закарпатський Пласт є продовженням всеукраїнського Пласту і рахуватиме роки свого існування від заложення українського Пласту в Галичині. Дотеперішні пластові відділи назвав «куренями» на чолі з «курінним», а пластові округи-полки назвав «кошами» під проводом «кошового». Назву пластового часопису «Пластун» замінив традиційною назвою «Молоде Життя», якого перше число появилося вже у вересні 1938 р.

Орієнтація закарпатського пластового життя на всеукраїнські традиції не сподобалась чехам. Все ж таки Степан Пугач заповів на літо 1938 р. українську Лісову Школу. Рівночасно він займенував трьох молодих скавтмайстрів із куреня «Самітних Рисів», а саме: Олександра Блистова, Михайла Лиса і Романа Балицького.

На його предложення, Краєва Пластова Старшина відтак займенувала скавтмайстрами заслужених закарпатських пластових провідників: др. Володимира Бірчака, д-р Богдана Алиськевича, Евгена Шерегія, Августина Чичуру, Якова Шапеля, Михайла Бажанського, Михайла Блеска, Богдана Рубиновича; а з провідниць: Анну Устіяновичеву, Ростиславу Бірчаківну і Іванку Гірну.

Пластові курені існували уже по всіх містах Закарпаття. Щоб пожвавити їхню діяльність, Степан Пугач лишав ініціятиву праці на молодих пластових провідників. При відвідинах куренів брав із собою двох-трьох молоділих провідників, щоб вони пригляда-лися пластовій праці, пізнавались з іншими провідниками, вимінювали з ними свої думки і набирали пластового досвіду. У той спосіб майже усі пл. провідники на Закарпатті взаїмно пізнавались, переписувались і розвивали ініціятиву до дальшої праці.

Степан Пап. Велика Боротьба

Степан Пап. Велика Боротьба

Степан Пугач звернув увагу теж на поширення й організацію Село-Пласту. Він приказав, щоб кожний пластун-розвідчик середьо-шкільних куренів, повернувшись на вакації до дому, заложив пластовий курінь у свому чи сусідному селі. Сам він зайнявся куренями при учительських семінаріях в Ужгороді, бо з них виходили учителі й учительки, які мали нести зі собою пластову ідею на село.

Основну працю над пластовим вихованням Степан Пугач бачив у гуртках, тому видав підручник «Ведення Гуртка», який вийшов літографічно в Ужгороді 1937 р. На меті мав видання інших пластових підручників. Він звернув свою увагу теж і на організацію старшого пластунства, які мали своє окремішне завдання, ідучи слідами «Самітніх Рисів».

Читати: Степан Пап і його Велика боротьба

Середньо-шкільна молодь мала зайнятися організацією Вовченят і Лисичок при народніх школах. Вимоги до іспитів були заострені. Всі провідники куренів мусіли пройти пластовим табором і закінчити Лісову Школу, де мали навчитися практичного пластового життя та ведення пластових таборів. Перша Лісова Школа мала на меті не тільки надбання потрібного знання, але теж і зазнайомлення пластунів із новими напрямними пластового руху на Закарпатті, що їх у великій мірі накреслив Степан Пап-Пугач, як краєвий командант.

Його кличем було:«Пласт – це служба народові!»

За часів Карпатської України (1938/39) Степан Пугач разом з др. Володимиром Бірчаком і Богданом Рубиновичем уложив нові статути Українського Пластового Уладу Карпатської України, постарався про скликання пластового з’їзду, на якім згадані статути були прийняті і вибрана Головна Пластова Команда.

Тоді Степан Пап-Пугач був вибраний Головним Командантом УПУКУ.

Окупація Карпатської України мадярами в березні 1939 р. перепинила існування і працю українського Пласту. Мадяри ув’язнили Степана Пугача і він перебув якийсь час у їхнім словутнім концентраційнім таборі у Варюлопош. По випущенні на волю був під сталим доглядом жандармерії, аж доки у червні 1942 р. його знов не ув’язнили і засудили на 12 років тяжкої тюрми. Та пластовий його дух непоборний!

Помер 25 лютого 1990 року у Словаччині.

Могила Степана Папа

Могила Степана Папа

Могила Степана Папа

Могила Степана Папа

Джерело: Іван Журавель, ст. пл. скоб, Пластовий альманах

*

Книга Степана Папа-Пугача “Велика боротьба” – непересічні сторінки історії Закарпаття

Велика Боротьба

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Історія заснування Пласту в Ужгороді – 100 кроків - […] Уладу Карпатської України (УПУКУ) скавтмастер Степан Пап-Пугач у книзі «Пластовий альманах», що вийшла з нагоди […]
  2. Табори в Солочині, Закарпаття, 1938, фото з архіву Б. Алиськевича | 100 кроків - […] заст. голови: Анна Устіянович; краєвий звітодавець: Степан Пап-Пугач; члени КПС: Іванка Гірна, Оксана Голубінка, Богдан […]
  3. Вишукане весілля семінариста | 100 кроків - […] Степан народився 11 березня 1917 у с. Березово нині Хустського району, у 1928—1936 навчався в Хустській гімназії. Саме там…
  4. Степан Пап: Як я видавав свої праці | Історія Пласту - […] Степан Пап – активний член Маріанської конгрегації, Організації українських націоналістів, учасник боїв за Карпатську Україну на Красному полі біля Хуста…
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This