Старосольська Уляна, журналістка, письменниця, громадська діячка

Пл. сен. Уляна Старосольська – видатна журналістка, письменниця, громадська діячка, активна пластунка належала до куреня “Ті, шо греблі рвуть“.

Народилася Уляна 31 березня 1912 року в родині відомого адвоката Володимира Старосольського та піаністки і громадської діячки Дарії Шухевич.

У 1930 році закінчила гімназію, згодом економічні студії та вищі курси журналістики у Познанському торговельному університеті.

Як і обох її старших братів, життя Уляни було тісно зав’язане з Пластом. Юність її припала на часи розквіту Пласту в Галичині у 1920-х роках. Була курінною 33-го куреня ім. Ольги Кобилянської у Львові. Після заборони Пласту у 1930 році Уляна продовжує діяльність у підпільному Пласті, а з часом стає однією з його активісток. Членкиня 14 куреня УУСП «Санітарки». Після заборони Пласту була коменданткою новацьких таборів на Остодорі, долучалася до організації таборів на Соколі. У 1936—39 разом із братом Юрком редагувала журнал «На сліді», що спирався на пластові засади.

З початком війни на долю родини Старосольських випали страшні випробування. Батька Володимира у 1939 році засудили на 10 років ув’язнення у Маріїнській в’язниці Сибіру, де й замордували голодом. Уляну з братом Ігорем та матір’ю заслали в Казахстан. Мати не витримала важких умов життя на засланні. У 1946 році, під час репатріації колишніх громадян Польщі, друзі-поляки допомогли Уляні переїхати з Казахстану до Польщі. А в 1967 році на запрошення старшого брата Юрія, що мешкав з родиною у Вашингтоні, вона переїхала до США.

Уляна Старосольська

Багато років редагувала й упорядковувала книжки українських письменників та поетів. Автор книги «Розкажу Вам про Казахстан», збірки «Нариси, інтерв’ю, есеї». Від 1972 до 1990 року Уляна Старосольська (літературне псевдо — Любович) була головним редактором журналу «Наше життя», часопису Союзу українок Америки, до 64-го відділу якого належала. Від 1984 року була членкинею Пен-клубу, член-кореспондентом НТШ. А у 1995 році стала членкою Спілки письменників України.

Свою пластову діяльність у діаспорі подруга Ляся відновила в курені «Ті, що греблі рвуть».

Від початків 1990-х подруга Уляна втримувала тісний контакт з Україною, періодично відвідувала Львів, брала участь у відновленні Пласту в Україні.

Виступає Уляна Старосольська. Справа Ярослава Фіґоль, Оля Воробкевич, Юліян Воробкевич, за спиною Нома П’ясецька, Степан Коржинський, ?, Євген Довбуш, Богдан Генега … Богдан Гасюк. Львів, ймовірно 1991 рік

Завдяки спільній праці Уляни з братом Юрієм у США вийшов друком номер «Вісника НТШ», де зібрано найповнішу інформацію про життя та діяльність Володимира Старосольського. Попри проблеми із зором подруга Уляна зуміла опрацювати рукописи та видати друком спогади брата Ігоря, який залишився в СССР і пройшов через жорна большевицьких репресій. На схилі літ Уляна професійно впорядкувала пластовий спадок старшого брата, Начального Пластуна Юрія Старосольського, та передала його на зберігання в бібліотеки та пластові музеї. Їй пощастило діждатися встановлення меморіальної дошки батькові Володимиру Старосольському у Львові. 2004 року під час урочистого відкриття таблиці подруга Ляся востаннє відвідала рідне місто.

Через нелегку долю Уляні так і не вдалося створити власну сім’ю, проте її добра душа та розумне слово, невпинна праця на благо України та української громади в діаспорі завжди приводили її до добрих людей різних поколінь, що не дозволяли Лясі почуватися самотньою.

Уляна Старосольська – це одна з тих постатей, що продемонстрували, як можна і потрібно залишатися пластуном протягом усього свого життя.

Відійшла на Вічну Ватру 4 грудня 2011 року у США на 100-му році життя.

Олесь Дурбак (скарбник Булави УПС станиці Львів) та Уляна Старосольська

Олесь Дурбак (скарбник Булави УПС станиці Львів) та Уляна Старосольська

* * *

Джерело:

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Старосольський Володимир — до 75 річниці від дня смерти – 100 кроків - […] Уляна Старосольська як колишня польська піддана завдяки наявности […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This