Карпатська Україна (Карпато-Українська держава) – офіційна назва автономної Української республіки у складі Чехо-Словаччини в 1938-1939 і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939.
У 1920-1930-х рр. українська громадськість і політичні партії на Закарпатті активно виступали за надання Карпатській Україні автономії, створення Української національної держави і возз’єднання у Соборній незалежній українській державі. Після Мюнхенського договору чотирьох держав (25 травня 1938) складне міжнародне становище Чехо-Словаччини і всезростаюча боротьба українського населення за політичні права примусили чехословацький уряд погодитися надати Карпатській Україні статус автономної республіки. 8 жовтня 1938 було утворено перший автономний уряд на чолі з А. Бродієм (затверджений центральною владою 11 жовтня 1938). 22 жовтня 1938 празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, після чого Чехо-Словачина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців. 27 жовтня 1939 А. Бродія, який намагався проводити проугорську політику, було усунуто з посади голови уряду і прем’єр-міністром Карпатської України обрано А. Волошина.
Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.
Квітень 2016
Несподівані відкриття істориків та експертів
Березень 2014
У рамках спецпроекту «Карпатська Україна» ведучий програми відвідав чимало місць на Закарпатті, де творилася історія Українського державотворення. Також Вахтанг Кіпіані поспілкувався з дослідниками, висновки яких дозволяють по-новому оцінити весь масштаб героїзму захисників Карпатської України, а також замислитися про помилки, що їх припустилися керівники цього державного утворення українців у Карпатах.
20 березня 2013
Другий випуск телепрограми “Історична Правда з Вахтангом Кіпіані” на каналі ZIK. У цьому випуску – створення Карпатської України у березні 1939-го і роль галичан у цьому
[stextbox id=”info”]Підтримати проект “100 кроків” | Support us![/stextbox]*
0 коментарів