Голінатий Лев, пластун з гуртка Івана Чмоли

Лев Голінатий, доктор прав, визначний громадський діяч, сотник. Народився у Надорожній Товмацького повіту 10 березня 1897 року у священичій родині о. Миколи і Марії з Ганкевичів.

У 1907—1915 роках навчався в Академічній гімназії у Львові; матуру склав 9 вересня 1915 року. Вступив у таємну пластову організацію під проводом Івана Чмоли. Про це згадує, зокрема, Олена Степанів у книзі «На передодні великих подій»:

В 1911 році дісталася я і до другої тайної орга­нізації, як — не знаю. Це була мішана (хлопячо-дівоча) пластова організація. Нас дівчат було тут більше: Савина Сидорович, Гандзя Дмитерко, Марія Якимович, Дика, я і ще кілька — всі семінаристи У. П. Т.; хлопці: Чмола Іван, Сушко Роман, Чиж Ярослав, Дувало Степан, Яцків, Квас Осип, Голінатий Лев і другі.

Був учасником перших пластових вправ в Карпатах, організованих Іваном Чмолою.

Стрілецькі вправи та походи перших пластунів з Іваном Чмолою в Карпатах в липні 1913 р.

Стрілецькі вправи та походи перших пластунів з Іваном Чмолою в Карпатах в липні 1913 р.

Вивчав право у Кракові, а докторат захистив у Львові. Був нотарем у Новому Селі Збаразького повіту (в нотаріальній канцелярії п. Михайла Савчинського), Підволочиськах, Станиславові, Львові й Відні.

Під час Визвольних Змагань служив в УГА, згодом в Київському Корпусі Січових Стрільців. Був свідком проголошення соборности України 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Цікавився спортом, а особливо любив копаний м’яч, а в тридцятих роках був членом управи спортового Товариства «Пролом» в Станиславові.

В ніч з 25 на 26 вересня 1930 року, під час пацифікації в Новому Селі, постраждав від польських поліцаїв. Ось як про це писала газета «Діло» 2 жовтня 1930 року:

Збаращина. В четвер 25 м. м. вирушила карна поліційна експедиція в збараський повіт. Початок зроблено в Новім Селі в ночі з 25. на 26. м. м. В першій годині вночі прийшов експедиційний відділ до адвокатської канцелярії д-ра Івана Калина, де тоді почував адв. кандидат Василь Грицина. Дня 25. м. м. був в Новім Селі соборчик духовенства новоселецького деканату і адвокат д-р Калин перед вечором виїхав разом зі своїм зятем о. Северином Савчаком до його парохії в сусідних Шельпаках. Перед від’їздом попросив він свого конципієнта Вас. Грицину, щоби заночував у нього в канцелярії, бо не хотів її лишати без догляду. В першій год. вночі прийшов більший відділ. Приступлено сейчас до ревізії. Побито Вас. Грицину так, що він зімлів з болю. Скінчилося тим, що розбито на кусні дві нові машини до писання і понищено канцелярійне урядження. Рівночасно інший відділ урядував у нотаріяльного субститута д-ра Льва Голінатого. Його вночі виведено в город і побито. Так само побито в часі ревізії лікаря д-ра Андрія Кокодинського і агронома інж. Андрія Туринського. Побитий також адвокат д-р Данило Сеник і дуже богато селян, котрим в додатку знищили майно. Так тревало цілу ніч до пізних годин ранку в пятницю 26. м. м. Експедиція по короткому відпочинку пішла до Шельпак, а опісля до Сухівців.
 Емігрував до США 1952 року, мешкав у Нюарку, де належав до комбатанської організації (ОбВУА) і був її головою. В Америці змушений змінити професію і працював у ділянці фізичної терапії, а згодом у продажі реальностей.

Був глибоко релігійною людиною і великим любителем церковного співу.

У шлюбі з Лідією з Ходоровських виховав трьох дітей: Графію Марію, Таїсу і Миколу.

Помер 4 грудня 1984 року помер у шпиталі Мавнтенсайд, Монтклер, Н. Дж. Похований на українському православному цвинтарі св. Андрія в Бавнд Бруку.

Джерела:

  • Свобода. — ч. 233. — 1984. — 7 грудня
  • Діло. — ч. 57. — 1932. — 15 березня.
  • Діло. — ч. 218. — 1930. — 2 жовтня.
  • Музей-архів Пластового руху

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This