Белей Василь – Могікан

Народився Василь Белей 1 березня 1922 року в селі Великий Бичків на Рахівщині, з яким пов’язані його дитинство і юність, активна участь у Пласті, в героїчних і трагічних подіях березня 1939 р. в Карпатській Україні.

30 вересня 1933 року вступив до Пласту, а вже 12 травня 1934 року склав свій перший пластовий іспит на березі річки Тиси. Прийняв пластову присягу 12 травня 1935 року в Тячеві.

Як і його старший брат Михайло належав до куреня ім. Михайла Драгоманова. Був учасником мандрівок та вишкільних пластових таборів на Кобилецькій Поляні у 1934-1938 роках. У

1939 році, навчаючись у Державній деревообробній школі у містечку Ясіня, був активним учасником подій становлення української державності на Карпатській Україні.

У 1944 році насильно рекрутований до 2-гої армії Угорщини, де незабаром, будучи пораненим, потрапив у полон до Червоної армії. Перебуваючи в полоні, лікувався у госпіталі для військовополонених у Вінниці.

На початку 1945-го року повернувся додому. Від того часу мешкав у Великому Бичкові. За часів незалежності України був активним громадським діячем, багато писав, займався культурно-просвітницькою роботою серед молоді. Зокрема працював над відновленням Пласту на Закарпатті.

24 серпня 1991 р. було прийнято Акт про державну незалежність України. Кілька років до цього Василь Белей був серед активних борців за самостійну Українську державу, брав діяльну участь у Народному Русі України.

У числі перших відроджував Пластові осередки у Великому Бичкові, Мукачеві, Ужгороді та інших місцевостях краю, став поширювачем української національної ідеї, учасником всіх значних подій у громадсько-політичному та культурному житті Закарпаття.

До його великих заслуг належить збір матеріалів з історії визвольних змагань українців краю, особливо з історії Пласту, які зберігаються в його особистому архіві у кількох поважних фотоальбомах і є цінною джерельною базою для дослідників і просвітян.

В останні роки, незважаючи на поважний вік, проводив велику просвітницьку роботу, друкував статті з питань національно-культурного, морального і духовного виховання.

4 червня 2012 р. сидячи за власним робочим столом, на 91 році життя, відійшов на Вічну Ватру.

*

Уривок з фільму:

Джерела:

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This