Медвідь-Федейко Ольга, до дня народження

Ольга Медвідь-Федейко – донька Іларія і Юлії Олени з Терлецьких, народилася у Львові 17 лютого 1909 року. Членка 2 куреня ім. М. Борецької (гурток “Незабудка”, потім “Ластівка”).

В УУСП співзасновниця 12 куреня УУСП “Ластівка”; в Торонто вступила до куреня “Ті, що греблі рвуть”.

Пластовий псевдонім “Дієна”, літературний — “Ольга Львівська”. Під цим псевдонімом видала п’єсу з пластового життя “Гурток «Ластівка»”.

Померла в Торонто 2 жовтня 2003 року.

*    *    *

Іроїда Винницька

Життя Ольги Федейко — це одне велике пластове добре діло

Під час польської окупації допомагала українським політичним в’язням, які перебували у в’язниці «Бриґідки» у Львові. З початком війни була членом управи Червоного Хреста та організувала санітарні курси у зв’язку з війною в Карпатській Україні. В часі німецької окупації очолювала жіночу секцію при Червоному Хресті у Львові. Секція несла поміч українським полоненим та хворим в лікарнях.

Після приїзду до Канади в Торонто розгорнула широку харитативну діяльність: була головою Суспільної опіки при ЛУКЖК церкви св. Миколая, де зорганізувала опіку і допомогу для українців, які перебували в лікарні для умово хворих. За її словами: «Це були переважно наші молоді люди, вояки Дивізії і УПА. Я зорганізувала збірку книжок для них і в шпиталі улаштовано малу українську бібліотеку для хворих – часто їх відвідувала»

При Пластовій Станиці Торонто була співорганізатором, а потім головою Секції допомоги залишенцям в Европі, яка потім перетворилася в допомогу Україні, а зокрема допомогу дисидентам. Під головуванням Ольги Федейко секція проіснувала до 1990 року. В архіві Ольги Федейко зберігаються десятки листів подяки за допомогу, яку вона надіслала в різні частини світу.

Батько Ольги був радником Скарбової палати у Львові. Матурою Ольга закінчила у Львові гімназію сестер Василіянок, а на університеті Яна Казимира здобула ступінь маґістра філософії. Під час більшовицької
окупації працювала в Академії Наук УССР у Львові як науковий співробітник відділу етнографії.

Написала наукову працю: «Народне лікування в західних областях України перед 2-ою світовою війною». Ця праця появилася друком у Львові 1999 р. у виданні НТШ. До її публікацій також належать: «Помко Бомко» – сценічна картина-байка для дітей; «Гурток Ластівка» – псевдо Ольга Львівська – драматичні картини з життя Пласту поміж двома світовими війнами; «Нескорені» – історичні оповідання з часів 2-ої Світової війни та ряд віршів і оповідань, поміщених в журналах: «Світло», «Наша Мета», «Нові Дні», «Наша Дорога», «Готуйсь», а в 2001 році зібрані у книжечці «Відлуння Життя».

Від 1950 р. Ольга — членка куреня УПС «Ті, що греблі рвуть» в Канаді. В 50-их роках, коли організувалися пластові осередки в Канаді, пл. сен. Ольга Федейко була керівником б’юра і секретарем Крайової Пластової Старшини (в той час головою КПС була Цьопа Паліїв). Виконувала ще обов’язки Крайової Референтки УПН та архівара КПС і станиці Торонто.

В особистому житті Ольга Федейко зазнала великого удару, коли в коротці після приїзду до Канади несподівано смерть забрала життєвого друга – мужа д-р Іларіона Федейка, коли мав розпочати свою медичну кар’єру на новій землі. В цю сумну хвилину вона «постановила окрім заробітньої праці працювати і жити для нашої спільноти, нашої молоді та помагати поневоленій Україні». Цей свій заповіт вона сповняла до кінця свого трудолюбивого життя.

Пл. сен. Ольга Федейко відійшла на Вічну Ватру 2-го жовтня 2003 р. в Торонто, Канада.

Джерела:

  1. Вістовик. — весна 2008
  2. Музей-архів пластового руху у Львові

Підтримати проект “100 кроків” |Support us!

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This