Ольга Медвідь-Федейко – донька Іларія і Юлії Олени з Терлецьких, народилася у Львові 17 лютого 1909 року. Членка 2 куреня ім. М. Борецької (гурток “Незабудка”, потім “Ластівка”).

В УУСП співзасновниця 12 куреня УУСП “Ластівка”; в Торонто вступила до куреня “Ті, що греблі рвуть”.

Пластовий псевдонім “Дієна”, літературний — “Ольга Львівська”. Під цим псевдонімом видала п’єсу з пластового життя “Гурток «Ластівка»”.

Померла в Торонто 2 жовтня 2003 року.

*    *    *

Іроїда Винницька

Життя Ольги Федейко — це одне велике пластове добре діло

Під час польської окупації допомагала українським політичним в’язням, які перебували у в’язниці «Бриґідки» у Львові. З початком війни була членом управи Червоного Хреста та організувала санітарні курси у зв’язку з війною в Карпатській Україні. В часі німецької окупації очолювала жіночу секцію при Червоному Хресті у Львові. Секція несла поміч українським полоненим та хворим в лікарнях.

Після приїзду до Канади в Торонто розгорнула широку харитативну діяльність: була головою Суспільної опіки при ЛУКЖК церкви св. Миколая, де зорганізувала опіку і допомогу для українців, які перебували в лікарні для умово хворих. За її словами: «Це були переважно наші молоді люди, вояки Дивізії і УПА. Я зорганізувала збірку книжок для них і в шпиталі улаштовано малу українську бібліотеку для хворих – часто їх відвідувала»

При Пластовій Станиці Торонто була співорганізатором, а потім головою Секції допомоги залишенцям в Европі, яка потім перетворилася в допомогу Україні, а зокрема допомогу дисидентам. Під головуванням Ольги Федейко секція проіснувала до 1990 року. В архіві Ольги Федейко зберігаються десятки листів подяки за допомогу, яку вона надіслала в різні частини світу.

Батько Ольги був радником Скарбової палати у Львові. Матурою Ольга закінчила у Львові гімназію сестер Василіянок, а на університеті Яна Казимира здобула ступінь маґістра філософії. Під час більшовицької
окупації працювала в Академії Наук УССР у Львові як науковий співробітник відділу етнографії.

Написала наукову працю: «Народне лікування в західних областях України перед 2-ою світовою війною». Ця праця появилася друком у Львові 1999 р. у виданні НТШ. До її публікацій також належать: «Помко Бомко» – сценічна картина-байка для дітей; «Гурток Ластівка» – псевдо Ольга Львівська – драматичні картини з життя Пласту поміж двома світовими війнами; «Нескорені» – історичні оповідання з часів 2-ої Світової війни та ряд віршів і оповідань, поміщених в журналах: «Світло», «Наша Мета», «Нові Дні», «Наша Дорога», «Готуйсь», а в 2001 році зібрані у книжечці «Відлуння Життя».

Від 1950 р. Ольга — членка куреня УПС «Ті, що греблі рвуть» в Канаді. В 50-их роках, коли організувалися пластові осередки в Канаді, пл. сен. Ольга Федейко була керівником б’юра і секретарем Крайової Пластової Старшини (в той час головою КПС була Цьопа Паліїв). Виконувала ще обов’язки Крайової Референтки УПН та архівара КПС і станиці Торонто.

В особистому житті Ольга Федейко зазнала великого удару, коли в коротці після приїзду до Канади несподівано смерть забрала життєвого друга – мужа д-р Іларіона Федейка, коли мав розпочати свою медичну кар’єру на новій землі. В цю сумну хвилину вона «постановила окрім заробітньої праці працювати і жити для нашої спільноти, нашої молоді та помагати поневоленій Україні». Цей свій заповіт вона сповняла до кінця свого трудолюбивого життя.

Пл. сен. Ольга Федейко відійшла на Вічну Ватру 2-го жовтня 2003 р. в Торонто, Канада.

Джерела:

  1. Вістовик. — весна 2008
  2. Музей-архів пластового руху у Львові

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.