Антін Малюца народився 2 лютого 1908 року в селі Токи, нині Підволочиського району Тернопільської області, у родині священика – о. Іван і Ольга з Чемеринських. Вступив до Пласту 1 жовтня 1922.

Пластову Присягу склав 1 червня 1923, Належав до 28-го куреня ім. Д. Байди-Вишневецького, гурток “Оса” (Тернопіль). Вступив до УУСП 1 листопада 1926; ступінь – розвідчик, від 1927 належав до 21-го куреня УУСП “Подільський”.

Після закінчення з відзначеням Гімназії у 1926-му році вступає до Української Мистецької Школи Олекси Новаківського, яка загально тоді уважалася за п’ятий факультет Українського Таємного Університету у Львові. Згодом студіює мистецтво в Інституті Плястичного Мистецтва у Львові і занінчує його в 1939-му році.

У 1941 році стає вчителем, а потім заступником директора Мистецької школи у Львові. Тут належав до мистецького гуртка «РУБ» і виставляв свої твори на багатьох виставках. Опинившись в Німеччині, окрім мистецької творчости, студіює на Українському Вільному Університеті в Мюнхені, де звертає увагу головно на археологію, етнографію і філософію, працюючи над дисертацією з ділянки естетики.

Антін Малюца. Шарж Бутовича

Антін Малюца. Шарж Бутовича

Емігрувавши до Америки і оселившись в Нью Йорку, Антін Малюца багато свого часу присвячує непомітній праці пропагатора культурних здобутків, особливо плястичного мистецтва, серед широких верств суспільства, звертаючи особливу увагу на молодь. Він входить до управ ОМУА і Літературно-Мистецького Клюбу в Нью- Йорку, дає лекції і виголошує реферати на теми пов’язані з мистецтвом, є постійним членом жюрі різних мистецьких виставок.

Антін Малюца, 1927, Пластовий однострій, арк. 97, рис. 25

Антін Малюца, 1927, Пластовий однострій, арк. 97, рис. 25

Відповідно оцінюючи велетенський вклад праці внесений Антоном Малюцою в українське мистецтво, ОМУА на своєму надзвичайному засіданні надало йому звання почесного члена Об’єднання.

Помер 17 червня 1970 року в м. Нью-Йорк

Джерела:

  1. Богдан Певний. Крилаті. – 1972. – Ч. 10


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.