Фартух Ярослав – графік, маляр, архітектор. Син о. Василя Фартуха і Ядвіги (з дому Філевич). Народився 8 лютого 1897 р. в с. Лучиці Сокальського повіту, де парохом був його дідо по матері о. Олександр Філевич.

У деякій довідковій літературі подається інша дата народження — 5 лютого.

Навчався у Сокалі, а згодом у Львові, де став членом одного з перших гуртків О. Тисовського.

Член гуртка Пугачів в Українській Академічній Гімназії у Львові (згодом пластова частина в УАГ прибрала ім’я «1 полк ім. П. Сагайдачного»). Вписаний в члени гуртка 15.02.1913, ступінь учасника здобув 10.03.1913 (тоді ж склав Пластову Присягу).

Гімназійну матуру склав в УАГ 9 грудня 1915 року, після чого був призваний до австрійського війська, служив на італійському фронті. Згодом перебував у лавах УГА, від 1922 у таборі українських полонених у Йозефові (ЧСР), де був учасником І виставки для інтернованих у таборах (1923).

Навчався у політехніці в Празі (1921— 1926), після завершення якої працював у Чехії в бюро інженера К. Бібера (1927-1928), в архітектурному бюрі Ф. Ройта. Виконав проекти великої кількості об’єктів, переважно у Моравії.

Займався книжковою графікою та живописом. Паралельно з навчанням у Політехніці відвідував курс в Українській студії пластичного мистецтва у професора Івана Кулеця. Автор ілюстрацій до книжок серії «Дитяча бібліотека» видавництва «Світ дитини»: «Казка про Ксенію і дванадцять місяців» Б. Лепкого, «Мандрівки Мишки-Гризикнижки по Львові», «Три побратими» А. Лотоцького (Я. Вільшенка), «Слідами забутих предків» Ф. Коковського та багатьох інших.

У 1929 році повернувся до Львова. Брав участь у мистецьких виставках у Харкові. Спільно з Євгеном Нагірним, Юліяном Воробкевичем, Романом Базилевичем працює в «Кооперативі Інженерних Робіт».

Під час бомбардування Львова в кінці травня 1944 виїхав з дружиною і донькою в Лісько (тепер Польща), звідки родину вивезено німцями до табору у Штрасгоф. Певний час працював креслярем на газовому заводі міста Тепліци. 1945 повернувся з родиною до Львова.

Власний будинок архітектора реквізований військовими. Родина проживала в одній кімнаті на вулиці Кобзарській.

Член Спілки архітекторів УРСР. Працював в «Облпроекті» (пізніше «Діпроміст»). Автор низки проектів житлових та адміністративних будівель. Взяв участь у розробці генпланів міст та сіл Західної України.

1987 року (посмертно) відбулась перша персональна виставка.

Народний дім в Дрогобичі

Народний дім в Дрогобичі, проект Я. Фратуха-Філевича

Церква в Тудорковичах, 1936

Церква в Тудорковичах, 1936, , проект Я. Фратуха-Філевича

Церква в Тудорковичах, сучасний вигляд

Церква в Тудорковичах, сучасний вигляд

Помер 21 січня 1979 року у Львові.
Джерела:

  1. Музей-архів пластового руху у Львові
  2. Вікіпедія: Фартух-Філевич Ярослав Васильович
  3. Стаття у «Бібліотеці українського мистецтва»


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.