Дулин Григорій — “Всеволод”, “Максим”, підпільник

Григорій Дулин народився 12 лютого 1913 р. у Синевідську Вижньому (тепер смт Верхнє Синьовидне Сколівського району Львівської області) в родині Андрія і Теодозії. Початкову освіту здобув у рідному селі, після чого навчався у Стрийській гімназії. Належав до Пласту — 57 куреня у Синевідську Вижньому.

У 1931 р. закінчив шостий клас гімназії, після чого був виключений за націоналістичну діяльність. Згодом, наприкінці 1930 — на початку 1940-х рр., навчався у Вищій школі політичних наук при Українському техніко-господарському інституті заочного навчання в Подєбрадах (Чехія). За деякими відомостями, Г. Дулин вступив в ОУН ще у 1930 р. і з гімназії був виключений саме за приналежність до організації.

Під час першої радянської окупації Г. Дулин, як і багато інших членів ОУН, які тимчасово залишили територію СССР, працював на українських етнічних землях Закерзоння, був вчителем у селі Матяшівка на Підляшші. Звідси і вирушив разом з учасниками Похідних груп ОУН в центральну Україну у 1941 р., певний час діяв у підпіллі на Вінниччині.

Григорій Дулин

Григорій Дулин

Згодом повернувся в Галичину, в 1943 р. працював легально в товаристві «Сільський господар» Стрийської округи (крайс-гауптманшафту) як референт Хліборобського вишколу молоді. Це давало можливість приховано вести серед молоді активну політичну і навіть військову вишкільну працю. У розпорядженні Г. Дулина було близько 20 інструкторів, багато з яких також були членами ОУН (Іван та Михайло Барани, Василь Когут та інші). У цей час Г. Дулин тісно співпрацював із колишнім членом Центральної Ради і майбутнім Президентом Української Головної Визвольної Ради (УГВР) Кирилом Осьмаком. Одночасно виконував обов’язки у підпіллі на посту окружного референта пропаганди ОУН Стрийщини. В цей час, імовірно, займався також редагуванням двотижневика «За державу», який видавала Стрийська округа ОУН від грудня 1943 р.

Із творенням УПА у 1944 р., за деякими відомостями, став політвиховником куреня УПА «Бойки» імені Богдана Хмельницького. Від весни 1945 до літа 1947 р. Г. Дулин-«Всеволод» був політвиховником Дрогобицького тактичного відтинка УПА «Маківка», який охоплював південну частину сучасної Львівської області. На цьому посту у 1945 р. організував низку вишколів для політвиховників відділів УПА, зокрема готував їх до рейду у Словаччину. Цей рейд відбувся у серпні—вересні 1945 р., і Г. Дулин теж брав у ньому участь. Був також інструктором кількох вишколів для пропагандистів Дрогобицького, Самбірського та Стрийського надрайонів ОУН.

У грудні 1945 р. призначений організаційним референтом Стрийського надрайону, не залишаючи при цьому праці в команді ТВ «Маківка». Влітку 1947 р. із реорганізацією мережі підпілля і створення нового, четвертого надрайону — Турківського — Г. Дулина призначають його провідником. У складі надрайону — тодішні Турківський, Боринський, Славський райони, а також прилегла частина Закарпаття, яка становила окремий район у структурі ОУН. Функції надрайонного провідника Г. Дулин-«Максим» виконував аж до смерті.

Загинув у криївці в бою з облавою внутрішніх військ МҐБ 19 лютого 1950 р. в урочищі Панасівка біля с. Козьова Сколівського району Львівської області. Тоді ж загинули районний провідник тодішнього Славського району Мирон Щур-«Морозенко», заступник районного провідника Василь Мецевич-«Пора», повстанці Василь Леневич-«Веселий» і Федір Гоїнець-«Верба». Усі полеглі поховані у Славську в урочищі Млака під Голицею поряд із майже трьомастами іншими повстанцями і їх симпатиками, тіла яких тут закопували представники радянських каральних органів. Зараз на цьому місці стоїть пантеон борцям за волю України.

Джерело: Володимир Мороз. Шлях перемоги, 2009. – Ч. 29. – 22 липня. – С. 7.

Підтримати проект “100 кроків” | Support us!

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This