Андрій Горняткевич – скромний доктор наук

Хочу поділитися своїми спостереженнями, як в одній людині поєдналися різні якості, які окремо можна зустріти у багатьох людей, і тільки в одиниць вони присутні в комплексі.  Мене дуже вразила історична постать нашого сучасника, українця за походженням, канадця за громадянством, людини за покликанням – Андрія Демяновича Горняткевича.

Пан Андрій – письменник, редактор, перекладач, доктор – філолог, викладач, науковець, бандурист, дослідник кобзарства. І це тільки узагальнюючі слова, а за ними – велика жертовна праця.

Народився малий Андрійко у селі Кривеньке на Тернопільщині 31 серпня 1937 року. Батько – талановитий художник Дем’ян Горняткевич, випускник Краківської академії мистецтв, який працював над оформленням церков в Галичині . Мати – випускниця Ягелоннського університету, викладачка гімназії, згодом – журналістка. Творча атмосфера, яка панувала у сімї Горняткевичів, не пропала безслідно, а продовжилася у здібностях малого Андрія.

Дитинство, початок Другої світової війни, переїзди з місця на місце, пошук притулку, всі незручності такого життя. Можна б було витратити всі сили на метушню. Та не для Андрія. У 1948 році він вступає в Пласт, місцеву одиницю світової скаутської організації, де достойно до нашого часу дотримується пластової присяги і повноцінно виконує свої обов’язки. Вважаю, що глибокі сімейні традиції та шліфування особистості у лавах пластунів – саме ці два береги є стартовою площадкою для всіх наступних досягнень Горняткевича.

У 1949 році пан Андрій разом із батьками емігрує до США, де здобуває магістерський диплом у Сіракузькому університеті, а докторат з філосоії – у Каліфорнійському (м. Берклі), протягом 2-х років працює у Гарвардському університеті.

У 1973 році Горняткевич отримав запрошення «рік пропрацювати в Альбертському університеті», в 1976 р. став професором Альбертського університету, і рік перетворився у тридцять років праці в цьому закладі. Паралельно він пропрацював в Канадському інституті українських студій при університеті – основному центрі українознавства за межами України.

Пан Андрій – член Української вільної академії наук, Наукового товариства імені Шевченка, Національної спілки композиторів України, брав участь у діяльності Правописної комісії НАНУ в 1990-х рр.минулого століття.

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Одна з галузей його вподобань приваблює своєю ліричністю, це, зокрема, гра на бандурі та вивчення її феномену. Андрій Горняткевич видав близько двох десятків праць з кобзарського мистецтва. Глибокі дослідження даної тематики, як вагомий внесок у світову скарбницю мистецтва, насправді важко переоцінити. На базі виданих ним матеріалів навіть неосвічена людина може закохатися у цей надзвичайний інструмент – бандуру. Саме така робота розширює культурну спадщину планети.

Доктор Андрій Горняткевич вільно володіє майже десятьма мовами. Та окрім цього, він досконало знає найважливішу мову – мову людяності та добра.

Вражають дві основні поради довголіття від пана Андрія. Перша : «…..пильнуй своє тіло, вважай, що їсти, не пали, до алкоголю стався обережно, виконуй менш-більш систематично фіззарядку…». Неймовірно, але у свої 79 років Андрій Демянович виконує фізичні вправи на рівні 45-річної людини. Друга порада : «…….не смієш нікого ненавидіти , не дай, щоб буденні проблеми опанували тобою, ти мусиш з ними упоратись».

Працьовитість, сумлінність і людяність – три прості речі, на яких базується весь життєвий та творчий шлях Андрія Горняткевича. Вкрай необхідно, щоб кожен з нас так само сумлінно виконував свої обов’язки, ділився знаннями, допомагав словом, навчанням, порадою, працею, як це робить, зокрема, Андрій Демянович. А вимогливість до поставленої задачі майорить в його серці з часу прочитання пластової присяги та пластового закону, де пункт 1.2 говорить: Пластун сумлінний. Кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує по змозі якнайліпше.

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Пл.сен. Андрій Горняткевич, СМ

Джерело: Віра Близнюк, учениця 7 (11) класу Української гімназії №1 м.Івано-Франківська, конкурс «Видатні українці Канади» Канадсько-української громадської організації O.W.L Open World Learning

Підтримати проект “100 кроків”

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This