Слово над могилою Сірого Лева

Яке виголосив пл. сен. Осип Бойчук, голова Головної Пластової Ради, з нагоди посвячення пам’ятника на могилі сл. п. Сірого Лева на цвинтарі в Лакавана біля Боффало, США, 27 серпня 1966.

Вояцький хрест, пластова лілея і тісно з нею сплетений золотий тризуб, це знаки-символи ідей, що проводили життєвий шлях видатного громадянина, педагога, старшини української армії, — Северина Левицького, а для нас, пластунів, перш усього Начального Пластуна, Сірого Лева.

Сорок років свого зрілого життя віддав він майже виключно праці для Пласту. Сміливо взявши в свої руки провід пластової організації у твердий час, коли це могло жорстоко заважити на житті його і його родини, — Сірий Лев повів Український Пласт до його найбільшого розквіту на рідних землях, а потім через заборони і підпілля до його відновлення і чергового розросту поза межами України.

Його творча, провідна діяльність залишила глибокі, незатерті сліди на цілому Пластові і здобула йому в Пласті і поза Пластом любов і пошану, повагу й авторитет, які доля дарує рідко кому. Сірий Лев був Начальним Пластуном вже довго перед тим, заки ми це святочно проголосили.

Ці знаки-символи, що просвічували Сірому Левові його життьовий шлях: і вояцький хрест, і пластову лілею і тризуб, — ми викували в граніті на вічну пам’ять посеред нас і тих, що прийдуть по нас.

Та цим ми ще не сплатили довгу вдячності! нашому Начальному Пластунові. Перед нами чергове завдання: поставити йому другий, живий пам’ятник, збудований нашим беззастережним прив’язанням до Пласту і незламною постановою жити й діяти для здійснення тих ідей, для яких жив і діяв покійний Сірий Лев.

Могутні лави пластової молоді чергових і чергових поколінь, вихованої на незмінних пластових ідейних основах, це буде монумент гідний пам’яті Начального Пластуна.

*    *    *

З ліва на право: Северин Левицький (Сірив Лев), Олександр Тисовський (Дрот) та Леонід Бачинський (Примружене Око), ЮМПЗ в Канаді, 1957

На гранітній плиті побіч прізвища Сірого Лева є ще друге прізвище: Віра Оксана Левицька — дружина Сірого Лева, що разом із ним спочила назавжди в одній могилі.

Хто знав і зустрічався з Сірим Левом, той знав і зустрічався з його милою дружиною, панею Оксаною. Від нас пластунів, належить дружині Сірого Лева не тільки тихий, ясний спомин, але і вдячна пам’ять у наших серцях.

Пластуни і Пластунки!

Сумно згадувати тих, що відійшли від нас у вічність особливо тих, що залишили за собою почуття незаступимої втрати.

Та життя не знає зупинок. Склонім у пошані наші голови перед тінями покійного Начального Пластуна і попращаймося з його могилою з твердою постановою продовжувати діло його життя.

І ще одне: передчуваючи недалекий кінець своєї життєвої мандрівки, Сірий Лев сказав мені раз: «А як мене поховаєте, — поставте лавочку біля моєї могили. Хай молодь приходить і згадує мене, старого».

Сповнім це бажання-заповіт Сірого Лева. Приходім на його могилу і приводім зі собою молодь.

Бо під цією гранітною плитою заховано сорок років історії Пласту. Хай ця історія не заростає бур’яном забуття, а хай живе в Пласті так, як жити буде між нами назавжди постать її творця, Начального Пластуна Сірого Лева.

На могилі Северина Левицького у Баффало, Ню Йорк

Як сказав поет у дні його похоронів:

«Не вірте, що його нема.
Він був, він є, він буде жити
І навіть дужа смерть сама
Безсила дух його згасити»

Примітка: Северин Левицький перепохований у Львові

Джерело: журнал “Юнак”, січень 1967

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. У 58-му річницю смерті Сірого Лева − Український Пласт - […] такі слова 27 серпня 1966 р. виголосив з нагоди посвяти пам’ятника на могилі Северина Левицького пл.сен. Осип Бойчук, […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This