Мурський Володимир, ЛЧ

Мурський Володимир – пл.сен. куреня «Лісові Чорти», був присутній на заприсяженні перших мурлик у липні 1991 р. на Соколі, Мурмурандо-І (1991). Пластове псевдо «Мурлика».

Народився 7 серпня 1898 р. у Львові. Належав до підпільного пластового гуртка Івана Чмоли. Під час Першої світової війни воював на італійському фронті у складі австро-угорської армії. У 1919-21 рр. навчався у Львові в Українській коедукаційній учительській семінарії, де став одним з засновників 4-го полку ім. Богдана Хмельницького, пластун скоб. Один з засновників ЛЧ (1922, число в реєстрі – 6, іменований Лісовим Архидідьком в 1926 р.).

Лісові Чорти

“Лісові Чорти”, організатори табору, на своїй Великій Племінній Раді. 1 ряд: Андрій Охрімович, Володимир Мурський, Юрій П’ясецький; 2 ряд: Тарас Грушкевич, Юліан Воробкевич, Роман Шухевич, Ярко Веселовський, Юрій Студинський, Богдан Стернюк, Юрій Цегельський, Марко Бачинський, Юрій Старосольський; 3 ряд: Іван Губенко, Петро Пясецький, Мирослав Чаковський, Роман Барановський; вгорі, на деревах: ?, Степан Щуровський, Степан Коржинський, Роман Мацюрак, Богдан Кравців, Василь Кархут. В 1965 році «Шуха» занесено в реєстр почесних членів «Лісових Чотрів».

Учасник численних мандрівок в Карпатах, член булави водно-мандрівного табору 50-го (ремісничого) куреня УПЮ на Волинь в 1929 p., учасник водної мандрівки Лісових Чортів на Полісся в 1930 р. На кожній мандрівці мав із собою мандоліну “Магдусю”, все знаючи, коли і яку коломийку заграти. Особливо активний в пластовому табірництві, член булави всіх інструкторських таборів на Соколі від 1926 р., відомий як добрий організатор веселих ватер, в 1930 р. відзначений Верховною Пластовою Командою за непересічну пластову діяльність.

Герой жартівливої пісні Тараса-Чачі Крушельницького, ЛЧ, «Казав мені в лісі сатана» (1929), якій ЦМ завдячують своєю назвою. Оскільки «Мурлика» був затятим холостяком і не виявляв щодо прекрасної статі ніяких серйозних намірів, то в Пласті жартували, що він в «целібаті» (обітниця безшлюбності священиків католицького обряду). Тому й народилася ця пісня зі словами:

Ти, чортятко бідний, не журись,
В целібат Мурлики запишись,
Жий-жий, поживай
Пластунок не зачіпай!

У 1927 р. заснував Пласт у Бродах (у той час працював учителем народної школи в Гаях, що тоді звалися Гаї Старобрідські). Був зв’язковим 85-го куреня ім. Богдана Хмельницького у Бродах. За свою працю з молоддю був покараний польською шкільною владою переведенням на роботу до центральної Польщі, де відтак проживав до кінця життя. Спочив у Бозі 29 січня 1998 р. у місцевості Свідніца Валбжиського воєводства в Польщі.

Лісові Чорти з прапором, 1930

Лісові Чорти з прапором, 1930

Четверта мандрівка ЛЧ - Маківка-Підлюте, серпень 1925

Четверта мандрівка ЛЧ – Маківка-Підлюте, серпень 1925

[Ремарка з пластової преси початку 1990-х] Коли В.Окуневський («Кульбас») спитав В. Мурського («Мурмурандо») на Соколі в липні 1991 року про враження від повернення пластунів на Сокіл, відповідь була: «Я зворушений, як жовнірський сінник».

Джерело:

 • 20 котячих кроків: Альманах до 20-річчя куреня «Целібат Мурлики» / упор. І. Гоменюк. – 2011. – 208 с.+ 8 с. іл.
 • Музей-архів пластового руху у Львові

*

5 коментарів

 1. Богдан Печеняк

  Ось він – нерозривний зв’язок між Чортами і Мурликами. ;))

  Відповісти
   • Maryana

    Він мій родич – рідний брат моєі бабці. Приізджав до нас в гості пару разів до Львову:)

    Відповісти
    • Mykola Murskyj

     And he is my родич as well! Hello from the US to everyone.

     Відповісти
     • Маряна

      Він рідний брат моєі бабці. Він жив в нас дома у Львові, коли приіжджав. Близькі родичі.

Трекбеки/Пінгбеки

 1. Крушельницький Тарас, поет “Лісових Чортів” – 100 кроків - […] Автор пісень «Гей-гу, гей-га, таке-то в нас життя», «Казав мені в лісі сатана». 1929 року брав участь у мандрівці «Лісових чортів» […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Pin It on Pinterest

Share This