Першолистопадовий зрив у Львові 1918 р. та участь у ньому пластунів

З перспективи часу щоразу більш чітко вирисовується величне значення Листопадового Зриву 1918 року у Львові. Хоч Чин Першого листопада був обмежений територіяльно, однак він став доказом єдности українського народу.

Через 578 років відсутности незалежности 1 листопада 1918 р. довело, що боротьба за свободу не припинилася. Проведення у Львові державного перевороту і проголошення Західно-української Народної Республіки не втратило й сьогодні своєї величі і блиску.

1 листопада — це символ ідеї державництва в Україні. Адже без 1 листопада не було б 22 січня 1919 р.

І Пластуни марширують під час української маніфестації перед розпадом Австрійської імперії. Львів, 19 жовтня 1918 р.

Чин Першого листопада був добре заплянований, зразково приготований та проведений, і його можна вважати шедевром конспіраційної роботи сотень патріотів у цілому краї на очах ворожого польського населення.

Сказати, що пластуни брали участь у Листопадовому Зриві — це, фактично, нічого не сказати. Оминаючи той факт, що в нарадах Українського Військового Комітету – організатора зриву, брав участь один із засновників Пласту Дрот (д-р Олександер Тисовський), саме пластуни, нарівні з Січовиками, були тією силою, яка втілила в життя Першолистопадовий Чин. Вже 30 жовтня 1918 р. Дрот очолив збори у пластовій домівці в домі проф. Кирила Студинського при вул. Хмельовського у Львові. На цих зборах Дмитро Паліїв поставив перед пластунами завдання з’ясувати і нанести на карту Львова і околиць розташування військових частин, їх чисельність, озброєння, національний склад і т.п. 31 жовтня докладні звіти про проведену роботу були передані Д. Паліїву, за що пластуни отримали подяку.

Северин Левицький в однострої УСС

Северин Левицький в однострої УСС

Северин Левицький (згодом Верховний Отаман Сірий Лев) був призначений Українською Генеральною командою командантом казарми при вул. Місіонерській, потім він став воїном Української Галицької Армії, відомим пластовим організатором в Галичині.

Недарма Дрот говорив:

«…Ми будували націю так, як будується мініятура якоїсь машини, щоби знати, як вона має виглядати у великому масштабі. І ми створили таку модель — Пласт. Він довів свою життєздатність».

Ось лише кілька імен тих пластунів, які були активними виконавцями Першолистопадового Зриву у Львові.

Це Петро Франко — поручник, потім сотник в Леґіоні Січових Стрільців, референт летунства у Начальній команді Української Галицької Армії, призначений Д. Вітовським сотником, а потім полковником летунства (номінацію здійснив С. Петлюра). У листопадові дні Петро Франко був поручником в казармі Фердинанда у Львові при вул. Городецькій. В ніч на 1 листопада 1918 р. став її комендантом. Разом з Романом Купчинським, який з казарми при вул. Бема привів свою частину з двома скорострілами, тримали облогу казарми Фердинанда від натиску «пеов’яків» (членів польської військової організації (ПОВ), створеної з леґіонерів маршала Ю. Пілсудського).

У Листопадовому чині у Львові найактивнішу участь брало і жіноцтво Львова, причому не лише пластунки, а й студентки львівських вищих шкіл і учениці старших класів середніх шкіл та гімназій. Вони організували в Народному домі кухню, займалися налагодженням зв’язку, були кур’єрами. Ось кілька прізвищ тих мужніх жінок: це студентка університету Кекилія Волянська, Ірина Гнатюк, Кекилія Дейковська, Марійка Марцюківна, Сяся Нагірна, Юлія Слободян (пізніше доля закинула її аж в Австралію), Галя Ступницька; це Січові Стрільці Олена Степанів, Софія Галечко, Текля Харитон (Масора), яку доля закинула в Арґентину. Лікарську допомогу учасникам Зриву організувала і надавала Світлана Харченко з Києва.

У всіх містах Галичини, як і у Львові, активними учасниками й виконавцями Першолистопадового Чину були пластуни і пластунки. Наприклад, І. Дурбак з Теребовлі взяв безпосередню участь у складі студентського куреня групи отамана І. Сіяка, який дістав назву «окремий залізний загін Армії Української Народної Республіки ім. отамана І. Бистрина». Разом з його частинами дійшов до Києва. Коли большевики розбили цю частину під Кривцем біля Києва, вступив до дивізії отамана Ю. Тютюнника. Хворий на тиф, потрапив у польський табір для військовополонених в Ланцуті, і врешті доля занесла його в Америку. Там продовжив пластову діяльність.

УСС на старих листівках

УСС на старих листівках

У Самборі старший хорунжий австрійської армії І. Савчин ще задовго до 1 листопада 1918 р. почав вести військовий вишкіл старших пластунів. Посланцем Української Національної Ради зі Львова до Самбора була Олена Степанів. Самбір був останнім із міст Галичини, в якому владу перебрала Українська Народна Республіка. Було вже 5 листопада.

Окремою сторінкою в епопеї Листопадових днів були події в Стрию. Вічною славою вкрили себе пластуни гуртка «Пугачі» та їхні друзі, зокрема М. Бігун, брати Петріни — Володимир, Омелян, Роман. Разом з іншими пластунами — Л. Лопатинським, Ю. Пеленським, А. Стебницьким, Л. Шанковським, М. Середницьким, З. Кохановським — вони не тільки зуміли перебрати владу, а й роззброїли поліцейський відділ, який складався повністю з поляків. Під командою В. Лотоцького зайняли казарми, міську телефонну і телеграфну станцію, команду поліції, військову жандармерію. І все це зробила жменька пластунів із 33 осіб.

У Золочеві пластуни перебрали владу 1 листопада. Очолив їх М. Ткачук, потім член УВО-ОУН, зв’язковий ОУН на західній території Австралії.

В Галичі захоплення влади здійснив пластун, учень 8 класу гімназії у Львові Богдан Макарушка.

Роззброєння військових частин [в Рогатині] здійснювалося під керівництвом хорунжого УСС І. Портика. В Яворові владу від австрійського гарнізону перебрав Мар’ян Клим Маренін. В Янові стійковим біля складів зброї був юнак Роман Чопик.

Історія ще чекає на докладне висвітлення внеску Пласту Львівщини в підготовку і проведення в життя Першолистопадового Зриву 1918 року.

Автор: пл. сен. Богдан Костюк

Джерело: Пластовий Шлях. — 1996. — Ч. 4 (112). – С. 42-44

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Зі спогадів Сірого Лева про службу в УСС – 100 кроків - […] 1914, звідтіля я їздив із місцевими “січовиками” на здвиг у Львові, як впали стріли серба-Прінціча в Сараєві, звідтіля я…
  2. Відзначення Листопадового Чину в Австрії, 2019 − Український Пласт - […] нагоди 101 річниці Листопадового Чину Пласт у Австрії, за підтримки Посольства України в […]
  3. Військові пластуни | Історія Пласту - […] далеко перед Першим Листопада 1918 р., ще на весні цього ж року зав’язалася при […]
  4. о. Тарас Шагала: Цьогоріч відзначаємо 102 річницю Листопадового Зриву | Історія Пласту - […] […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This