З’їзди Закарпатського Пласту у міжвоєнний період

Історія Пласту на Закарпатті тісно пов’язана з історією національного відродження і боротьби віками гнітеного українського народу по тім боці Карпат.

Щоб постійно не повторятись, нехай опис участи пластунів у різних національних святах протягом 1938 р. з під пера надійного, 17-річного пл. кореспондента, бр. Петра Барнички-Веселяка: «Одним оком по з’їздах» (див. Молоде Життя, 1938, ч. 1) послужить для ілюстрації великих подвигів українських пластунів:

«Всепросвітянський з’їзд в Ужгороді — на чолі 15-тисячного походу бадьоро і сміло машерують пластуни, оті підкарпатські “лицарі грізні”. Машерують трійками. Понад ужгородські палати здіймається голос пластової сурми, з 500 молодечих грудей несеться гомін пл. пісень. Радіє столиця кн. Корятовича, бо ж у ній машерує у коротких штанах та широко-крісих капелюхах цвіт укр. молоді, завтрішні борці за волю своєї покривдженої Батьківщини…»

«Окружний з’їзд у Севлюші — хоч від раня іде дощ, прямо ллється, все ж таки просвітяни сходяться… Пластуни теж без парасоль, деякі навіть без плащів. Виблискують мокрі коліна, хляпають по болоті маршові черевики. Всі усміхнені, відважно йдуть, ще й з піснею на устах. Направду — “ніщо їм лихо і пригоди!” їх ніщо не спиняє, ні буря, ні дощ; не спинить їх і ніяка ворожа сила. Пластуни подолають усякі перешкоди і будуть далі крокувати, аж доки не доведуть свій поневолений нарід “до щастя, слави і свободи”!»

«Окружний пластовий з’їзд у Буштині — їх понад п’ятьсот! Буштино зароїлось пластунами… Звідкіля тих пластунів тут стільки набралося? З усіх усюдів — з міст, містечок і сіл. Із сіл? Так, із сіл! Видно всім стало ясно, що Пласт мусить завоювати не ли-ша міста і містечка Закарпаття, але й українське село. Та ж село є серцем українського життя на Закарпатті. Вже час, щоб усі (!) зрозуміли, що Пласт, як національна організація, має пригорнути до себе усю закарпатську молодь. І коли цьогого Пласт осягне, тоді на услуги Батьківщини стане велика сила!»

Буштинський пластовий кіш. Автор тримає в руках таблицю з написом «Український пластовий кіш. 1938. Буштин». 30 липня 1938 р.

Буштинський пластовий кіш. Пластун Юрій Коршинський тримає в руках таблицю з написом «Український пластовий кіш. 1938. Буштин». 30 липня 1938 р.

«Просвітянський з’їзд у Копані — літні вакації. Та це не грає великої ролі. На з’їзд зійшлося понад дві сотки пластунів. На по-левій св. Службі Божій тисячі народу… По скінченні Богослуження пластова присяга, відспівання пл. гімну… Відтак святочний похід селом… Пластуни затягнули: “Не пора, не пора, не пора… ” Із соток грудей вилітає погроза для всіх тих, що ще все стараються — “у рідну хату вносити роздор”. Гей — не пора вже цього робити. Українську молодь вже не зіб’єте з дороги правди, ані не спините її. Вже прийшла пора виконати народній наказ, щоб “славу і волю і честь, Рідний Краю, здобути тобі!”»

«Гуцульський з’їзд у Рахові — де пластуни, наче ті орли, злетілися з усіх закутин Закарпаття. Деякі йшли пішки понад 200 км. (ок. 125 миль), інші крутили колесом майже 400 км. (ок. 250 миль). Тяжка й далека дорога, але пластунам це не перешкаджає. У поході машерувало 140 пластунів. Колись стільки їх було на пластовому з’їзді, а не на окружному просвітянському з’їзді. Це доказ ідейности і посвяти наших пластунів. І коли “гордість народна позве їх до діла” (з пл. присяги), тоді карні ряди пластунів не завстидають української землі!»

Джерело: Степан Пап-Пугач. Пластовий Альманах

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This