Пластовий Обіт: пояснення Дрота

Пластовий обіт – це поетичне доповнення до пластової присяги. Він застосовується під час церемоніалу заприсяження – його співають після складання присяги. В Обіті відображено задум пластунів оправдати ті очікування, що їх покладає на ни пластунів український народ.

Всього в обіті 5 строф. В першій описано ті обставини, в яких пластуни складали присягу на початку існування організації.

Решта чотири строфи дають детальне роз’яснення усіх чотирьох складових пластового гасла “СКОБ!” – Сильно, Красно, Обережно, Бистро.

Пластовий обіт
Сл.: Дрот
Муз.: Ю. П’ясецький

В пожежах всесвітніх, у лунах кривавих
Під громом гармат, у важкій боротьбі
На лицарську честь і на предківську славу
Вітчизні обіти складаю такі:

Плекатиму силу і тіла, і духа
Щоб нарід мій вольним, могутнім зростав,
Щоб в думах журливих невольнича туга
Замовкла, а гордо щоб спів наш лунав.

Красу я щастя по всій Україні
Щиритиму, власний забуду свій труд,
Щоб чола розхмарив і випрямив спини,
Щоб зір зняв до неба відроджений люд.

Я працю й невдачі, всі злидні й недолю
Прийму як завдання Великої Гри,
З життям поборюсь як з трудами у полі
Мину обережно зрадливі яри.

А летом крил скоба під хмари полину
І бистро розгляну всю землю мою,
Промірю тернисті шляхи України,
До щастя Вітчизну свою поведу.

На початах існування Пласту церемоніал заприсяження виглядав, власне, як промовляння (згодом — співання) тексту Пластового Обіту.

Ось що про перший такий церемоніял пише О. Тисовський: «Дня 19 грудня [1916 року] відбулись спільно з прочими гуртками перші Четові Сходини під проводом д-ра О. Тисовського. Зі запрошених панів професорів зволили прибути пп. Янів, Посацький, Федусевич і Балаким. На тих сходинах, що відбулись в салі VI кл. о год. 10-ій перед пол[уднем], по відчиті д-ра Тисовського “Про діяльну любов вітчини” іспитовані члени всіх гуртків виголосили торжественно віршовану пластову присягу і зложили приписані уставом вписові карти. Проче відбуло ся після програми, зложеної в актах» (О. Тисовський. Пласт // Звіт дирекції ц. к. Академічної ґімназиї у Львові за шкільний рік 1916/1917. —Львів: Накладом наукового фонду, 1917 — С. 33— 34).

Після затвердження нового тексту Присяги 15 квітня 1961 р. Пластовий Обіт став «пісенним додатком» до церемоніялу. Лінгвістичні зміни в текст Обіту і Закону затверджено Головною Пластовою Булавою 15 квітня 1961 року. Ці зміни введено в основному для того, щоб «достосувати важливі пластові тексти до вимог сучасної літературної мови. Нові тексти устійнено в порозумінні із Засновником Пласту і за його згодою, як теж за згодою Начального Пластуна» (Сірого Лева).

Пояснення Олександра Тисовського:

Отся присяга складається зі вступу і самого обіту. Вступ (1 строфка) вказує, що присягу цю почали пластуни скадати під час великої світової війни, а саме в перше виголосила її І. чета полку П. К. Сагайдачного у Львові 19. грудня 1916 р. на І. четових сходинах. Отже, «кроваві луни всесвітних пожарів і звуки завзятих зусиль боротьби» — це війна.

Обіт складається зі слідуючих 4-ох строфок по чотиром словам пластового кличу: Сильно, Красно, Обережно, Бистро. В другій строфці обіцюєш дбати про силу свою і українського народу, прирікаєш піднести в народі духа, народию гордість і відвагу. В третій строфці обіцюєш ширити почуття і розуміння краси, щоби народ не думав все про буденні журби, але часом занявся плеканням висших поривів і бажань душі. В четвертій строфці обіцюєш не знеохочуватися невдачами, але їх передбачувати, поборювати, а по змозі обережно оминати небезпеки, які грозили би Пластовому Уладови. В кінці в п’ятій строфці обіцюєш працювати над собою так, щоби ти скоро і бистро понимав, чого потрібно твоїй Вітчині і куди вести народ до красшої будуччини.

Тисовський О. Життя в Пласті (основи пластового знання для української молоді). — Накладом Верховної Пластової Ради у Львові. — Львів: «Діло», 1921. — С. 55.

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Юрій Юзич: Легеди і факти про Пластову Присягу – 100 кроків - […] підписання Пластового Слова Честі, було виголошено Пластовий Обіт (Присягу), який – із діаспорними змінами 1961 року […]
  2. Слово Дрота в “Голосі Америки” з нагоди 45-ліття Пласту | 100 кроків - […] прапором, згуртованих і обстоюючих вірно наш пластовий обіт, діючих жертвенно по словах пластової присяги в ім’я […]
  3. На прощання нашому основоположникові | Історія Пласту - […] дрижачих уст юнаків і юначок повторяли ці слова пластового обіту, дотикаючись руками національного прапора. Багато з […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This