Об’ява ГПБ з 14 грудня 1970 про святкування 60-річчя Пласту

Пластові в 1971-му році сповниться шістдесять років. Виїмковий це ювілей, бо ж в історії Пласту було багато закрутів: після блискучого розвитку Пласту по першій світовій війні прийшла заборона його на Волині (1928 р.), а згодом у Галичині (1930 р.), прибирання різних форм існування підчас окупацій совєтської і німецької, стихійне відродження у таборах переміщених осіб у 1945-му році, що закінчилося розпорошенням членства по всьому світу, а тепер життя й діяльність у різних країнах, підо впливом різних культур і в сучасному ідейному кліматі, так несприятливому для плекання пластових ідеалів.

Все ж таки Пласт за час свого понад двадцятирічного перебування у діяспорі зберіг свою ідейну й організаційну єдність упродовж 60-ти років існування зумів пристосувати свої форми і засоби до зовсім різних обставин, завжди діяв із прицілом у майбутнє, завжди був і є молодим, не зміняючи своїх ідейних основ.

Життєздатність Пласту криється не тільки в його вічно живих і благородних ідеалах служби Богові й Україні, любови ближнього, в гарті духа і тіла, в житті серед природи, – але й у його організаційній структурі, у формах і засобах діяння, які забезпечують наявність у йога рядах членства різного віку, а з тим і можливість збереження тяглости в праці, переємність традицій, постійний доплив свіжих сил, а поруч із цим – спроможність зберігати українську духовість і культурні надбання довгих поколінь.

Пласт – чи не єдина українська організація, яка впродовж 60-ти років, хоча й зміняла свою назву чи форми праці, але завжди діяла там, де була потреба служби: участь пластунів у визвольних змаганнях, харитативна праця: опіка над пораненими, інвалідами, в’язнями, полоненими, могилами поляглих, – провідна роля пластунів у студентському житті, спорті, організування літних осель для дітвори і молоді, опіка над юнацтвом на чужині підчас війни, а врешті активність Пласту на різних відтинках життя у нових країнах поселення та зокрема постійні досліди Пласту над проблемами виховання в умовах діяспори, праця Пластового Конгресу, видавнича діяльність, участь пластунів в українському шкільництві і цілий ряд інших акцій, що пособляють національному вихованню, – все це переконує, що Пласт сьогодні – це органічна частина виховного пляну української спільноти, що сьогодні вже в заморських країнах виросло в Пласті нове покоління молодих, які почувають себе повновартними членами суспільств країн проживання, але з яскравим і глибоким відчуттям українства.

Святкування 60-річчя Пласту розпочнуться Ювілейною Пластовою Зустріччю в Австралії в грудні 1971 р. у яких передбачена участь пластунства з Канади і ЗСА. Пізніше відбудуться зустрічі в Арґентіні, Німеччині й Великобрітанії, а в часі від 19-го до 27-го серпня 1972 відбудеться Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч на Вовчій Тропі в Іст Чатгам, ЗСА, для всіх пластових поколінь із ЗСА й Канади.

Гаслом життя й діяльности у ювілейному році беде афоризм:

“Не підробляйомся під час, а визначуймо час собою”

Тобто: не будьмо пристосуванцями до епохи, а визначуймо її риси собою, своєю духовістю. Здійснення цього гасла – це передумова дальшого існування і правильної дії Пласту, його правдивого обличчя. Обставини, в яких живемо в діяпорі, завжди будуть для нас несприятливими.

Силу для поборювання обставин можемо черпати із заповітів основоположника Пласту Дрота, Сірого Лева, Цьопи Паліїв. Дрот писав: “Будьте пластунами самі собою і для себе, без почуття, що робите жертву із себе для ідеї, будьте пластунами без пози. Залишайтеся, Друзі, при нашому гаслі “СКОБ”: сильні – тобто самопевні, красні – отже ідейні, обережні — розважні, бистрі – значить розумні”.

Вступаючи у святкування нашого 60-річчя, глибше і частіше усвідомляймо собі істину: доки пластова лілея буде тісно сплетена в одне з тризубом не тільки як відзнака на однострою, але в думках і серцях наших, доти Пласт залишиться Пластом – теж і далеко від України.

Сильно Красно Обережно Бистро

ГОЛОВНА ПЛАСТОВА БУЛАВА

Джерело: Пластові вісті, 1 вересня 1972, рік 26, ч 1/72 (36)

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This