Пластові в 1971-му році сповниться шістдесять років. Виїмковий це ювілей, бо ж в історії Пласту було багато закрутів: після блискучого розвитку Пласту по першій світовій війні прийшла заборона його на Волині (1928 р.), а згодом у Галичині (1930 р.), прибирання різних форм існування підчас окупацій совєтської і німецької, стихійне відродження у таборах переміщених осіб у 1945-му році, що закінчилося розпорошенням членства по всьому світу, а тепер життя й діяльність у різних країнах, підо впливом різних культур і в сучасному ідейному кліматі, так несприятливому для плекання пластових ідеалів.

Все ж таки Пласт за час свого понад двадцятирічного перебування у діяспорі зберіг свою ідейну й організаційну єдність упродовж 60-ти років існування зумів пристосувати свої форми і засоби до зовсім різних обставин, завжди діяв із прицілом у майбутнє, завжди був і є молодим, не зміняючи своїх ідейних основ.

Життєздатність Пласту криється не тільки в його вічно живих і благородних ідеалах служби Богові й Україні, любови ближнього, в гарті духа і тіла, в житті серед природи, – але й у його організаційній структурі, у формах і засобах діяння, які забезпечують наявність у йога рядах членства різного віку, а з тим і можливість збереження тяглости в праці, переємність традицій, постійний доплив свіжих сил, а поруч із цим – спроможність зберігати українську духовість і культурні надбання довгих поколінь.

Пласт – чи не єдина українська організація, яка впродовж 60-ти років, хоча й зміняла свою назву чи форми праці, але завжди діяла там, де була потреба служби: участь пластунів у визвольних змаганнях, харитативна праця: опіка над пораненими, інвалідами, в’язнями, полоненими, могилами поляглих, – провідна роля пластунів у студентському житті, спорті, організування літних осель для дітвори і молоді, опіка над юнацтвом на чужині підчас війни, а врешті активність Пласту на різних відтинках життя у нових країнах поселення та зокрема постійні досліди Пласту над проблемами виховання в умовах діяспори, праця Пластового Конгресу, видавнича діяльність, участь пластунів в українському шкільництві і цілий ряд інших акцій, що пособляють національному вихованню, – все це переконує, що Пласт сьогодні – це органічна частина виховного пляну української спільноти, що сьогодні вже в заморських країнах виросло в Пласті нове покоління молодих, які почувають себе повновартними членами суспільств країн проживання, але з яскравим і глибоким відчуттям українства.

Святкування 60-річчя Пласту розпочнуться Ювілейною Пластовою Зустріччю в Австралії в грудні 1971 р. у яких передбачена участь пластунства з Канади і ЗСА. Пізніше відбудуться зустрічі в Арґентіні, Німеччині й Великобрітанії, а в часі від 19-го до 27-го серпня 1972 відбудеться Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч на Вовчій Тропі в Іст Чатгам, ЗСА, для всіх пластових поколінь із ЗСА й Канади.

Гаслом життя й діяльности у ювілейному році беде афоризм:

“Не підробляйомся під час, а визначуймо час собою”

Тобто: не будьмо пристосуванцями до епохи, а визначуймо її риси собою, своєю духовістю. Здійснення цього гасла – це передумова дальшого існування і правильної дії Пласту, його правдивого обличчя. Обставини, в яких живемо в діяпорі, завжди будуть для нас несприятливими.

Силу для поборювання обставин можемо черпати із заповітів основоположника Пласту Дрота, Сірого Лева, Цьопи Паліїв. Дрот писав: “Будьте пластунами самі собою і для себе, без почуття, що робите жертву із себе для ідеї, будьте пластунами без пози. Залишайтеся, Друзі, при нашому гаслі “СКОБ”: сильні – тобто самопевні, красні – отже ідейні, обережні — розважні, бистрі – значить розумні”.

Вступаючи у святкування нашого 60-річчя, глибше і частіше усвідомляймо собі істину: доки пластова лілея буде тісно сплетена в одне з тризубом не тільки як відзнака на однострою, але в думках і серцях наших, доти Пласт залишиться Пластом – теж і далеко від України.

Сильно Красно Обережно Бистро

ГОЛОВНА ПЛАСТОВА БУЛАВА

Джерело: Пластові вісті, 1 вересня 1972, рік 26, ч 1/72 (36)

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.