Микола Грушкевич: Пластун дбає про своє здоров’я

Про вартість здоров’я, яке є чи не найбільшим земний скарбом та основою успіху в житті, гадаю, непотрібно нікого переконувати. Не доведеться, отже, пояснювати, чому пластовий закон наказує дбати про здоров’я.

Моїм завданням є дати засадничі вказівки, згідні із сучасними медичними відомостями та поради, якими засобами пластунам слід скріпляти здоров’я та перед якими небезпеками і як його охороняти.

Пластун — це жива істота, що росте і розвивається з жовтодзьоба на пл. сеньйора. Вже від самого початку свого пластування мусить він почати виробляти в собі добрі навики, щоб донести своє здоров’я незахитаним до старшого віку. У довкіллі, що в ньому він живе, мусить він навчитися віднаходити все, що сприяє здоров’ю і з ним нав’язати тісну дружбу, яктеж пізнати ворогів здоров’я і навчитися оминати їх раз назавжди. Він мусить теж добре пам’ятати, що за малими винятками приятелі здоров’я залишаться його приятелями, а вороги залишаться завжди ворогами, незалежно від віку людини. Природа та життя в ній дають приятелів, будівничих здоров’я, одначе, довкілля, серед якого доводиться тепер жити більшості пластунів, назагал далеке від природи і приятелів здоров’я, і тому перед пластунами завдання навчитися цих приятелівшукати.

Повітря — це перший приятель здоров’я

Воно, одначе, зокрема у великих містах, насичене різними газами — з фабрик, залізниць, авт. Пластун мусить старатися тікати з центрів міст на периферії. Забезпечення легенів свіжим незанечищеним і багатим на кисень повітрям незвичайно важливе для життєвих процесів в усьому організмі. Дихати цим повітрям теж треба вчитися. Глибоке дихання із затримкою віддиху незвичайно важливе й техніку його пластун повинен опанувати. Курення цигарок сильно ушкоджує дихальні органи, зокрема їхні слизові оболонки, та сприяє розвиткові роздуття легенів (емфиземи), а далі й пістряка. Наша шкіра потребує теж стичности з повітрям, щоб навчитися реагувати на зміни температури, тим то повітряні купелі, себто перебування на повітрі без одягу, є дуже важливим засобом для фізичного гартування пластуна.

Перша пластова мандрівка. Руханка з Покальчуком

Перша пластова мандрівка. Руханка з Покальчуком

Соняшні промені — мають життєдайні властивості

Вони збуджують життя в природі, одначе, коли їх забагато, приносять посуху й смерть. Це вказує, що треба ставитись до них не тільки з пошаною, але й обережністю. Модне обпалювання на сонці не для здоров’я.

Загально думають, що тяжке попарення сонцем (болюче почервоніння шкіри, а далі поява міхурів) це єдиний негативний наслідок надмірного виставлення тіла на діяння соняшних променів. Одначе мало хто знає, що після одного середнього попечення сонцем треба 4-15 місяців, щоб кров’яні судини шкіри повернулись до норми. Постійне виставляння шкіри на соняшне світло спричиняє її звиродніння. Вона передчасно старіється, стає суха, тратить елястичність, покривається зморшками, колір її темніє. На ній виступають зроговатіння, далі появляються передпістрякові зміни, а то й розвивається пістряк шкіри.

Соняшні промені можуть викликати теж деякі шкіряні недуги. Різні ліки, що їх вживають, можуть спричинити вразливість шкіри на світло, що дає в наслідок різні шкірні висипки. Особливо вразливі на сонце ясно-шкірі, ясноволосі, синьоокі. Намагання молодих людей якнайбільше обпалитися — пусте й нерозумне. За це в пізніших роках треба дорого платити. Передчасний старечий вигляд є наслідком бронзової від сонця шкіри в молодості. Ці відомості повинні спонукати пластунів до обережности. Знаючи, що всяке безконечне вилежування на сонці непотрібне, а то й шкідливе, пластун не буде його застосовувати.

На сонці треба рухатися й чергувати перебування на ньому з тінню, тоді соняшне проміння не буде шкідливим.

П’ята мандрівка Лісових Чортів: Сокіл - г. Рипна - Ворохта. ЛЧ на г. Заплата 4 серпня 1927. Провадить Маршалок ЛЧ Пік Пясецький

П’ята мандрівка Лісових Чортів: Сокіл – г. Рипна – Ворохта. ЛЧ на г. Заплата 4 серпня 1927. Провадить Маршалок ЛЧ Пік Пясецький

“Вода — наша мама” — каже народня приповідка

Вода — це дійсно велика благодать, що при належному її застосуванні приносить нашому здоров’ю неоцінену користь. Навпаки ж, при нерозумному користуванні нею може вона зашкодити, а то й стати недоброю мачухою.

Вода з водопроводів у місті хемічно позбавлена всяких хворобових зараз і так приготована до пиття. В устаткованих пластових таборах вода підлягає контролі департаменту здоров’я, який не допускає користування нею, якщо бактеріологічний її вислід не виявляється задовільним. Зате на мандрівках і під час мандрівних таборів треба бути дуже обережним, щоб через пиття занечищеної води не набратися якоїсь хвороби. Якщо існує бодай незначний сумнів щодо бездоганности води, слід її перед питтям здезинфікувати.

Є кілька способів обоеззараження води: переварення протягом п’яти хвилин, дезинфекція спеціяльними таблетками або кількома краплями йодини тощо.

Коли йдеться про зовнішнє застосування води, то люди назагал бояться холодної води. Матері як правило вживають тільки теплу воду при плеканні своїх немовлят і так чинять ім ведмежу прислугу, виніжуючи їх, вислідом чого є їхня вразливість на зміни температури й часті простуди. Пласт повиннен поборювати ці пересуди. Пластун не повинен боятися холодної води, але залюбки вживати її розумно якнайчастіше. Він має знати як нею користуватися, щоб загартуватися, себто стати відпорним на холод. Щоб холодна вода принесла користь, а не шкоду, не слід вживати її на холодне тіло. Перед кожним вживанням холодної води тіло повинно бути якимось способом розігріте. Фізична праця, руханкові вправи і спорт дають відповідне розігрівання. Користування холодною водою має бути коротке, щоб після нього наступила бажана реакція, прийшлої почуття тепла завдяки посиленому кровобігу. Перемінне застосування тепла (довше) й холоду (коротке) дає у висліді відпорність кров’яних судин на простуду. Довге перебування (мокнення) в холодній воді шкідливе. Рух у воді, отже плавання розігріває й тим уможливлює довше перебування у воді, одначе й воно має свої межі. Не слід допускати до почуття холоду – дрижамня, і до появи т. зв. “гусячої шкіри”.

Вживання теплої води є назагал переборщене. Засадничо тепла вода не є конечна, хіба для очищення від більшої кількости пилу чи бруду. Теплу купіль чи душ слід брати не надто часто. Якщо тіло не наражене особливо на пил чи бруд, вживати теплу воду не треба частіше ніж один або два рази в тиждень. Надто часте вживання теплої води з милом позбавляє шкіру охоронного товщу, її нашкіря й елястичности. Тепла вода розширює кров’яні судини й тим наражує тіло на надмірну витрату; тепла, що й дає у висліді простуду. Щоб цьому зарадити, слід після кожної теплої купелі чи душу брати короткий кількахвилинний холодний душ.

Черемош, сплав

Черемош, сплав

Віджива — це дальший предмет, над яким треба докладніше зупинитися

У перших десяти літах життя, в новацьких роках, віджива буває назагал задовільна. Найбільше занедбання й недомагання в харчуванні приходять в наступних десяти літах життя, себто саме в юнацькому віці. У тому часі, коли відбувається приспішений ріст, розвиток м’язів і костей, треба постачати організм значною кількістю основних відживчих матеріялів, якими є суттєві – білковина, мінерали й вітаміни. Доростаюча молодь потребує їх далеко більше, ніж здорова доросла людина. Саме в той час з’являється небезпека споживання великої кількости т. зв. порожніх кальорій у формі надто солодких і перетовщених перекусок без важливих відживчих складників. Спостерігається велика різниця між тим, що доростаюча молодь повинна їсти, а що споживає.

Хоча кількість буває нібито й достатня, то все-ж якість незадовільна. Кількість споживаної їжі не однозначна з правильною відживою. Досліди показали, що ця їжа дає назагал недостатню кількість таких складників, як вапно й залізо та вітаміни Ц й групи Б. Здоровий зовнішній вигляд юнацтва може маскувати нераз недостатню відживу. Це виявляється щойно згодом, при надмірних зусиллях. У час і росту кальорійне запотребування є максимальне. У хлопців доходить воно до вершка у віці 16-19 р. і становить 3,600, у дівчат у віці 13-16 р. — 2,600 кальорій денно. Ми дивуємося, як багато вони тоді можуть їсти. Треба, отже, давати їм добрий сніданок і звичайно частіше ніж три рази на добу їсти. Конче подбати, щоб юнацтво достатньо споживало такі продукти, як свіжі овочі, городину та молоко. Це постійно треба мати на увазі вдома й на таборах, де маємо відживу нашого юнацтва під наглядом. Достатня віджива не має бути надмірна.

Переїдання в часі юности теж не вказане. Воно неоднократне є опісля причиною надмірного переїдання у дорослому віці.

Віджива дорослих, значить пл. сеньйорів, має деякі специфічні вимога. Різниться вона і якісно, і кількісно. Особливо треба бути обережними з товщами. Тваринні, багаті в холестерину товщі, зокрема масло, треба оминати, а в парі з ним і багаті на товщ молочні продукти, як теж і яйця. Частину тваринних товщів потрібно конче заступити ненасиченими рослинними товщами, щоб таким чином обнизити позем холестерини, спричинника артеріосклерозі в крові. Сухе м’ясо і дичина, а зокрема риба — це головні постачальники білковини для дорослих. Городина й овочі побажані особливо з огляду на багатство на важливі вітаміни й мінерали. Хліб та всякого роду каші у малій кількості допустимі. Одначе солодке печиво, зокрема через на-сиченість товщами й високу кальорійність — не бажані. Якщо йдеться про кількість їжі, то після 25-ти років кальорійне запотребування зменшується. Після цієї межі організм потребує з кожним роком на 10 кальорій менше. Постійно треба пильнувати, щоб не допускати підвищення ваги понад норму. Навпаки треба старатися, щоб вона була на яких 15-20 фунтів нижча.

До здорового харчування слід привчати пластунів змалку. Досвід показує, що воно має вирішальний вплив на здорову відживу в їхньому пізнішому житті.

Перша мандрівка ЛЧ

Перша мандрівка ЛЧ

Жити — значить рухатися

Рух потрібний для кожного віку, але треба знати, як і коли його стосувати. Основою повинна бути щоденна кількахвилинна руханка, допасована якістю кількістю й інтенсивністю вправ до віку й фізичного стану кожного. Тут помічними можуть бути м. ін. методи, опрацьовані канадськими або американськими повітряними силами із ступенуванням вправ. Рух потрібний для скріплення серця й збереження його в справному стані. Навіть важка фізична праця не ушкоджує здорового, розвиненого людського серця. В час, коли в доростаючому віці у стані розвитку серцевого м’яза треба бути обережним у фізичній насназі, то у дорослих зі здоровим серцем те застереження засадничо відпадає. Давні пересуди, що фізичні вправи є шкідливі для серця, не мають науковогі обґрунтування.

За пересуд слід уважати теж думку, що після 40-івки треба звільнити фізичні зусилля. Якщо інтенсивно вправлятись або працювати, тоді серце мусить сильно корчитися і видайніше розпроваджувати кров усюди, включно з власною м’язневою тканиною. Це й пособляє витворенню т. зв. коллатерального кровообігу, у висліді чого постає багатша й більш розтягнена сітка кровоносних каналів, що й забезпечує добру доставу крови до всіх закутків серцевого м’яза. Це й охороняє його перед можливістю раптового захворування. Фізичні вправи спричиняються теж до спаду холестерини в крові, скорого усунення товщів з крови й таким чином гостро редукують серцеві атаки. Взагалі руханкові вправи запобігають недугам звиродніння й сповільнюють процес старіння.

Окрім щоденної руханки, кожний повинен вправляти бодай два різні роди спорту. Спорт повинен бути важливою частиною приготування кожного до дозрілого життя. Вибирати треба, одначе, тільки ті роди спорту, що для нас відповідають. Тому теж підбір їх повинен бути індивідуальний. При тому незвичайно важливий (до речі, потрібний бодай раз у рік) лікарський обслід, який повинен дати спрямування у відповідному напрямі. На щастя, маємо різні роди спортів, і кожний, навіть частинно фізично пошкоджений, може найти відповідний рід для себе. Отже й особи з деякими фізичними недомаганнями можуть вправляти відповідно підібрані для себе роди спорту, а то й вибиватися в них. Кожний спорт пов язаний з деякими небезпеками, один з більшими, другий з меншими. Найкраще оминати ті роди спорту, при яких небезпеки надто великі, а при інших вживати відповідних засобів обережности.

Уляна Тесля та Ігор Карабін, Монблан, 4 вересня 2013

Уляна Тесля та Ігор Карабін, Монблан, 4 вересня 2013

Мандрівки здавна мають велике значення для здоров’я

Заки візьмемося до розгляду властивих родів спорту, мусимо зупинитися над однією з найкращих вправ, що повинна бути хлібом насущним, кожного пластуна, а нею є хід. Мандрівки здавна належать до пластування, а нам тут доводиться підкреслити їхнє велике значення для здоров’я. Три американські милі на годину — це добра середня швидкість ходу. При такій швидкості з передбаченими відпочинками можна зробити легко десять миль протягом дня. Коли розпочати мандрівку зранку й уникати непотрібну витрату часу, можна досягнути до 20 миль денно. Пластунам треба пригадати про зв. пластовий біг — це чергування ходу з бігом, по 50 кроків кожного. Таким чином можна приспішити швидкість ходу до майже 5 миль на годину.

Пластовий біг слід вправляти як один цем, так і групово.

Плавання уважають за найцінніший з усіх родів спорту

Під кожним оглядом – здоровним, розваговим, суспільним і щодо безпеки. Пластун, що вміє плавати, може не тільки насолоджуватися іншими родами водяного спорту, як веслування, каякування, моторове плавання, вітрильництво, їзда на водяних лещатах, нуркування й т. п., але одночасно зуміє в небезпеці врятувати життя собі та потопаючому ближньому. Кожний пластун повинен, отже, вміти плавати.

Легкоатлетика — це клясичний, основний рід спорту

Його варто при певних заходах обережности умірковано плекати. Для хлопців легкоатлетика назагал майже в цілості безпечна, за винятком скоку з жерткою та бігів через плітки. Для Дівчат, одначе, більшість легкоатлетичних вправ, за винятком короткодистансових бігів і лагідних скоків, не рекомендується. Біги на дальшу віддаль можуть у доростаючому віці серйозно пошкодити серце. Мети й стусани, через деякі небезпеки, починають виключати із шкільних програм.

Спартакіада, волейбол

Спартакіада, волейбол

Інші важливіші індивідуальні види спорту

Теніс і бедмінтон — це дуже цінні роди спорту для вироблення гармонійної будови тіла. Зв’язані відносно з малими небезпеками.

Лижвярство й лещатарство – це здорові види зимового спорту; лещатарстпо, одначе, зв’язане з поважними небезпеками, якщо не додержуватися правил обережности. Лещатарство зокрема вимагає належної заправи та великої уважности, щоб не наразити себе на чигаючі зудари, потовчення, часом поломання костей.

Дужання може бути причиною тривалого каліцтва, якщо не застосовувати при нім усіх потрібних засобів обережности. Джію-джітсу, японську оборонну систему дужання — дуже рекомендується для пластунів.

Бокс — це брутальний і надто небезпечний рід спорт, зокрема для доростаючої молоді. При цьому роді спорту можливі поранення, особливо голови, а навіть тривале пошкодження мозку через часті зудари, — потрясення. У ньому немає жодних виховних вартостей.

Стріляння з лука ще й тепер може бути зв’язане з смертельною небезпекою. Ще в більшій мірі це стосується до стріляння з рушниці.

З-поміж групових родів спорту

Треба рекомендувати передовсім найбільш універсальну відбиванку. Це здоровий і відносно безпечний рід спорту для молодших і старших, для хлопців і дівчат.

Кошиківка — це гарний і вартісний рід спорту, однак знесилюючий, через що не для кожного відповідний. Для дівчат є лагідніші правила, що їх вони повинні дотримуватися. Американський футбол — це дуже небезпечна гра. Твердять, що жодний рід спорту не дає більше поранень, ніж саме футбол. Через те його рекомендувати не будемо. Бейсбол — це амеріканський рід спорту, що його здоровна вартість, на нашу думку не велика. Англійський копаний м’яч — це інтенсивний рід спорту, що в формі змагань не відповідний для доростаючої молоді. Гокей — може бути дуже небезпечний, якщо не дотримуватися правил обережности.

Спартакіада, футбол

Спартакіада, футбол

Фізична вправність в Пласті

(тут пропущено абзац про Візнаку Фізичної Вправності, яка подана в книжечці старшого стрільця – ред.)

Пласт має дати змогу фізично розвинутися всім своїм членам, з яких більшість ніколи не буде ставати до жодних змагань, але які повинні стати на все життя ентузіястами руху.

У Пласті не слід фаворизувати найкращих у даній ділянці спорту, але з неменшою, а то й більшою дбайливістю треба ставитися до всіх слабших і менше фізично обдарованих. У Пласті йдеться про всебічний гармонійний розвиток м’язів його членів без одночасного пошкодження важливих органів тіла, без непотрібного нараження здоров’я на небезпеку.

Тому то повинні бути деякі роди спорту виелімінувані, а тільки повновартісним слід присвятити належну увагу. Фізичне здоров’я, тугість і вправність назагал пособляє й духовій справності. Кожна людина може піднести її до повного найвищого для себе позему. Кожний має певний запас духової енергії, якою повинен вміти економічно господаритн.

Джерело: Микола Грушкевич. Пластовий шлях. Ч. 2 (33) квітень-червень 1972. С. 42-49.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Грушкевич Микола Андрій, «Журавлине Перо» – 100 кроків - […] курінних брошур “Під знаком золотого стремени“, статей про здоров’я пластуна. Редактор документального […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This