Писати про який-небудь пластовий курінь — це справа нелегка. Ускладнюється вона тим, що справжнє життя куреня — це спільні переживання його членів у буденних зустрічах при праці і поза нею.

Характер цих зустрічів, форма співпраці членів — це та питоменність, що.відрізняє один курінь від усіх інших. Щоб її описати, треба бути і журналістом і поетом. Тому, що я ними не є, обмежусь лише до згадки кількох фактів.

*    *    *

Марш Чортополохів

Музика: Степан Гумінілович
Слова: Пластунка Остапа

Ідем зі співом у життя:
вперед, «Чортополохи»!
Здіймем угору рідний стяг —
не страшно нам ні трохи!

Серця незломномолоді
і дух у нас могутній
бо ми у праці, у труді
зустрінемо майбутнє.

Хто став у пластові ряди,
той п’є чудесний трунок:
мов май, він вічномолодий.
мов спів, він вічноюний.

Серця незломномолоді
і дух у нас могутній,
бо ми у праці, у труді
зустрінемо майбутнє.

Зав’язок куреня УСП-ок «Чортополохи» постав у 1951 р. у Філядельфії, США, коли вже пластуни знайшли себе в Новому Світі та й почали застановлятись над умовинами, в яких доведеться їм далі працювати, і над питаннями, які доведеться розв’язувати. Дуже швидко нав’язалась дружба між початковими 6-ма «Чортополохами» та іншими старшими пластунками Філядельфії, і в короткому часі, тоді ще самостійний гурток УСП-ок перетворився в територіальну частину. До сьогодні ми вже переросли і цю стадію, і стали не лише куренями УПС і УСП, але маємо членів у різних місцевостях США і Канади. Усіх нас в’яже спільне гасло «братерство і щирість без образ» та особа «головного чортополоха», яку обирає наша курінна рада. Тепер головним чортополохом є членка-засновниця, наша перша гурткова, пл. сен. Марта Тарнавська.

Від самого початку свого існування «Чортополохи» проявляли жваву діяльність. У перші роки ми шукали шляхів, шукали питомих способів праці для добра Пласту, і тому наша праця була дуже різноманітна. Крім виховної праці своїх поодиноких членів, наш гурток УСП-ок видавав стінну газетку, займався харитативною працею, організував прогулянки, забави, квартет і мистецькі гуртки при Пластовій Станиці у Філядельфії.

Книжками «Чортополохи» завжди цікавились. Від перших років нашого існування ми купували за власні фонди до міських та університетських бібліотек. Ця любов до книжки, головне української, проявилася найсильніше, коли наша пластова станиця і взагалі українська громада у Філядельфії відчула брак приступної бібліотеки. «Чортополохи», одноголосним рішенням, узялися за працю в 1957 році. Від того часу історія нашого куреня тісно пов’язана з історією бібліотеки Пластової Станиці у Філядельфії.

Однак Курінь «Чортополохи» і бібліотека — це далеко не одне і те саме. Курінь УПС-ок «Чортополохи» сьогодні нараховує 19 членів, працює під проводом пл. сен. Анни Максимович і включає довголітню гніздову пл. сен. Славу Білас, довголітню виховницю і теперішню заступницю кошової у Філядельфії, пл. сен. Віру Пак, кошову Нью-Брансвік, пл. сен. Наталку Головінську, кошову Бостону, мистця і співробітницю «Юнака», пл. сен. Мотрю Головінську. зв’язкову і впорядницю у Скенектеді, пл. сен. Авру Слюсарчук та інших, що працюють постійно на різних постах у Пласті.

Чортополохи

Чортополохи

Старші пластунки «Чортополохи» (яких тепер є 13), працюють під проводом ст. пл. Олі Якубовської, яка також є спортовою референткою Філядельфіської Пластової Станиці. їхнє заінтересування спортом (яке треба похвалити і підтримати) минулої осени спонукало стежу «Чортополохів» у Ньюарку під проводом ст. пл. Віри Слободян разом із куренем УСП-ів «Червона Калина» зорганізувати відбиванковий турнір, який пройшов з повним успіхом.

Перша рада куренів УСПок і УПСок «Чортополохи» відбулася 15 березня ц. р. у Філядельфії, США.

Це вперше зійшлися на свою велику раду обидва курені «Чортополохів» — тобто старші пластунки і пл. сеньйоркн. Рада затвердила прийняття нових членів, обрала «головного чортополгха», заслухала звітів з діяльності! обох куренів та зокрема звіту із праці бібліотеки, яку зорганізували і ведуть у Філядельфії «Чортополохи». Обрано нову управу бібліотеки, що діятиме до наступної ради, яка відбудеться за два роки.

До нової управи бібліотеки увійшли з «Чортополохів» пластові сеньйорки:Марта Тарнавська (бібліотекарка), Анна Максимович. Марія Одежинська. Слава Білас, Галина Головчак, Слава Оранська, Віра Пак та старша пластунка Мотря Кушнір.

Ті «поверхні інформації» сказали Вам, хто ми, а коли хочете знати, що ми — то на це питання вже мусите відповісти собі самі.

Пл. сен. Марія З. Одежинська, ЧП

Джерело: журнал “Юнак”, жовтень 1969


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.