Пл.сен. Богдан Олексій, ЦМ: Пошуки «Яроні»

Ще в купонний період (йдеться про 1994-ий рік – прим. 100 кроків), коли тотально бракувало пального, 15-те гніздо УПН та 13-ий курінь УПЮ ім. Олекси Довбуша організували декілька пошукових експедицій на теренах Бережанщини, в пошуках «Яроні».

[Яромир Олесницький, пластове псевдо «Яроні», псевдо в УПА «Ярий»; 27.12.1914, Власім, Чехословаччина – 3.03.1945, с. Поручин, Бережанського р-ну Тернопільської обл.). 11 курінь ім. І. Мазепи (Станиславів), 3 курінь УСП “Лісові чорти“, інструктор на таборах таємного Пласту. Лікар в Дивізії “Галичина” (1943-1944), потім – в УПА, зокрема, в миколаївському курені «Жубри» (1944-1945). Загинув у бою, вертаючись до криївки з виклику до цивільних хворих].

До Бережан доїжджали електричкою, а далі – до Поручина, Краснопущі йшли пішки, а новацтво інколи вдавалося підвозити саньми. Місцеве населення нас зустрічало привітно, бо добре пам’ятало про ту поміч, яку надавав ЛЧ «Яроні» селянам в минулому. Вони ласкаво називали його “Наш лікар”.

Мені вдалося найти живого свідка тих часів – Славка Друля, який приймав участь разом із Яроні у підготовці кваліфікованого медичного персоналу для УПА. Саме ці експедиції були вчасні по тій причині, що вже через рік, не стало людини, яка в свій час викрала тіло «Яроні» та захоронила.

Ми теж підняли питання про відновлення монастиря в урочищі Краснопуща, який використовувався не за призначенням. Саме там, на кордоні між Тернопільською та Львівською областями, загинув ЛЧ “Яроні”.

Пригадую, як ми повернулися о 2-гій годині ночі із мандрівки до монастиря, а все село нас чекало в клубі.

Знаменно те, що деякі новаки набралися мужності і виступили перед селянами. Пройшло ще декілька років і тіло “Яроні” було перезахоронено на чільному місці місцевого цвинтара і було встановлено перший на теренах Тернопільщини Пластовий Пам’ятник (1996 р.).

Найбільше до цієї акції долучився пл.сен. Богдан Стасів, який недавно теж відійшов на Вічну Ватру. Це був єдиний і останній живий учасник новацьких таборувань на Остодорі.

Текст: пл.сен. Богдан Олексій, ЦМ

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This