В десяту річницю освободження Підкарпаття

Борітеся — поборете,
Вам Бог помагає;
За вас сила, за вас воля
І правда святая!
В своїй хаті своя правда
І сила і воля!

Т. Шевченко, “Кавказ”

Ось вже десять років минуло від часу, як освободилася наша рідна земля — наше Підкарпаття. Десять літ минуло, як ми стали жити вільним життєм.

Нині гляньмо в зад, браття, і запитаймо самі себе — що ми зробили у тім минувшім часі? Як ми працювали? І скажіть самі собі, чи може це так дальше іти?!

Цілий минувший час — минувше десятьлітє — було тільки ваганням! Багато з нас обходило всі ті річи, які відносяться, служать для розвою нашої рідної країни. Панувала давно байдужність — байдужо дивиться багато братів а особенно сестер на всі просвітні праці й нині.

Самі бачимо наші відносини в минувшім десятьлітю, нині час роздумати про наші обставини і відносини, нинішні і будучі. Наш нарід, який не так ще давно був під пануванєм чужої нації, набрався якось злого духу — обірваний всіх прав, не мав можливости розвиватися. І теперь, коли став вільним — його очи і мозок все йде обвиті павутиною, старим пригнобленєм і байдужністю. Він ще й нині не може зрозуміти, або дуже трудно розуміє вартість і піль просвіти. Наш нарід має ту велику хвороту, що любить обходити все те, що служилоб для єго освіти.

Гляньмо лиш, братя, на інші народи а хоч би на близьких сусідів, братів чехів, яка в них праця, який всесторонний поступ. І дивно нам, таж ми теж стали вільними, — а чому ми зістали так в заді, а вони поступили вперед?!

Ранкова молитва у пластовому таборі

Ранкова молитва у пластовому таборі

Отже братя і сестри! І нам по приміру инших меншин і більших народів працювати і працювати! Нашою задачою є піти на зустріч нашому рідному народу, імити єго за руку і не жаліючи труду, вивести єго на певний битий шлях — волі, слави і свободи!

Головно велику увагу маємо звернути на нашу селянську молодь, єї охоронити від зарази тої вище наведеної хвороти. Бож відомо, що яка молодь, такий буде й народі

Отже виходячи з него, стараймося о виховання своїх братів. Навчім їх того, чого конечно потрібно для життя, щоб стати сильними та свідомими людьми, щоб вони всі виростали на свідомих, характерних і розумних людий, щоби вміли пошанувати свою рідну, милозвучну мову, свою пісню й віру та щоб стали гордощами своєї нації.

В нас, на нашому Підкарпаттю, бракує освіти, щоб витворилося почуття власного достоїнства, характерність і сила волі, щоб кождий був гордий, що він є сином великого та славного народу. Нам потрібно чистим, щирим серцем полюбити всіх своїх простих братів, своїх селян, весь свій милий рідний народ.

Показати їм світло правдивої науки, розяснити їм: хто ми і чиї сини? Не жахаймося перешкоди і праці, перед кождим хай стоять ті великі слова нашого батька Т. Шевченка:

“В своїй хаті своя правда і сила і воля”.

Знайте, брати, що лиш боротись за поступ, щастя і волю — значить жити!

Працюймо в тому напрямі, щоб добути як найбільше добрих і всесторонно корисних відомостей, щоб так послужити свому народу!

Любім правду — і терпім за неї!

Всю свою працю посвячуймо загальному добру, твердо тримаймося вселюдських ідеалів і цей стяг несім високо! Будуймо сильну і витривалу основу нашого рідного національного життя.

Борімося проти всяких заходів темноти, а головно ворожо ставмося проти тих, які і на далі хотілиб наш народ бачити темним, покірним, гнучким і щоб лизав ту лабу, яка его б’є.

Маймо на увазі, братя, що нашій нації ніщо не прийде задармо, що нам ніякої ласки ні від кого не надіятися. Наше всесторонно -хосенне добро буде тільки те, що здобудемо собі своїми власними силами і ми в ті свої сили мусимо вірити.

Вже час нам встати, потрібно нам рухатися, жити, бо життя одного народу залежить від єго діяльності! на просвітнім полі.

Починаймо, оратя і сестри, здорово думати, ширім свою свідомість, збільшуймо силу духа, витревалости, спосібности і смілости в самих собі — і так, брати і сестри, ідім вперед!

Джерело: М. Вайда, провідник 33. пл. відд. В десяту річницю освободження Підкарпаття, журнал “Пластун”, ч. 2, листопад 1929 р.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This