1 Збори КУПО

Традиційно сильна, централізована організаційна побудова Українського Пласту зазнала, силою обставин, змін по закінченні великого переселення на зламі 1950-х років. У різних країнах світу постали окремі крайові пластові організації.

Хоч ці організації творилися за плянами Головної Пластової Старшини, все ж з плином часу вони усамостійнювалися, зокрема, через великі відстані між поселенцями та різні життєві умови в різних країнах.

Не було випадку в історії Українського Пласту того часу, щоб усамостійнення котроїсь із крайових організацій призвело до відхилення від ідейної чи навіть організаційної єдности Пласту. Стоячи перед зміненою дійсністю, Союз Українських Пластунів — ця остання устроєва форма централізованої пластової організації — відбув свій п’ятий Загальний Збір. Цей Загальний Збір СУПЕ з’ясував організаційну ситуацію Пласту в такій своїй резолюції:

«Ми, уповноважені представники всіх українских пластунів поза межами України, що зібрались на 5-му З’їзді Союзу Українських Пластунів у Ніяґара Фоллс (Канада) в днях 1—3 січня 1954 року,

1. Стверджуємо, що Український Пласт, заснований д-ром Олександром Тисовським у 1911 році на скавтських засадах, діє сьогодні як Пластовий Рух на рідних землях, як Провід Українського Скавтінґу на вигнанні та як Крайові Пластові Організації в різних державах вільного світу.

2. Прохаємо Начального Пластуна Сірого Лева, як найвищий авторитет Українського Пласту, покликати Репрезентацію Проводу Українського Скавтінґу на вигнанні, яка заступала б його у взаєминах із світовим скавтінґом.

3. Для втримання ідейних підстав і виховних методів Українського Пласту рішено покликати до життя Конференцію Українських Пластових Організацій».

Третій пункт цієї резолюції став відповіддю Українського Пласту на змінені обставини. Зберігаючи організаційну тяглість, Пласт реформувався у нову форму у вигляді вільного союзу Крайових пластових організацій.

1 Збори Конференції Українських Пластових Організацій відбулися відразу після закінчення 5-го З’їзду СУПЕ, а перша точка резолюцій тих Зборів так окреслює роль нової організаційної форми:

«Ми, уповноважнені представники Українських Пластових Організацій в Австралії, Англії, Арґентині, Канаді, Німеччині і Сполучених Штатах Америки, як учасники Перших Зборів Конференції Українських Пластових Організацій, сверджуємо, що:

1. Продовжуємо наше пластування у глибокій вірі і твердому переконанні, що Український Пласт у минулому, тепер і в майбутньому служив, служить і служитиме Богові, Україні і Людству.

2. Об’єднані однією ідеєю і пов’язані спільнотою дій і традицій, творимо понад кордони і простори, що нас розділюють, одну нерозривну духову спільноту. Символом нашої єдности визнаємо особу і авторитет Начального Пластуна.

Нашу співпрацю в рамках Конференції Українських Пластових Організацій кермуємо схваленими однодушно правилами, що їх долучаємо як прилогу до цих резолюцій…»

Долучений до резолюцій статут КУПО в першій своїй точці «Завдання» постановив:

«Завданням Конференції є: шляхом співпраці й виміни досвіду Крайових Пластових Організацій вдержувати устроєву цілісність цих організацій та одність ідейних підстав і виховних методів Українського Пласту, заснованого д-ром Олександром Тисовським, — опертих на Пластовому Законі, Пластовій Присязі і Трьох Головних Обов’язках Пластуна, — визнаючи як символ тієї одности особу Начального Пластуна».

1 Збори КУПО

1 Збори КУПО

На 1 Зборах КУПО обрано Головний Пластовий Провід: Головну Пластову Раду та Головну Пластову Булаву.

Головна Пластова Рада:

 • голова — пл. сен. Осип Е. Бойчук,
 • заступник голови — пл. сен. Ярослав Рак,
 • секретар — пл. сен. Михайло Бажанський,

члени ГПР:

 • пл. сен. Олександр Бережницький,
 • пл. сен. Марія Мудрик,
 • пл. сен. Микола Плав’юк,
 • пл. сен. Юрій П’ясецький,
 • пл. сен. Богданна Салабан,
 • ст. пл. Тереза Шарко,

заступники: ст. пл. Оксана Клим-Волчук, ст. пл. Богдан Гаврилишин, пл. сен. Оксана Ґенґало.

Головна Пластова Булава:

 • голова — пл. сен. Яро Гладкий,
 • головний булавний пластунів — пл. сен. Володимир Савчак,
 • головна булавна пластунок — пл. сен. Цьопа Паліїв,
 • головний булавний УПС — пл. сен. Зенон Корчинський,
 • генеральний секретар — пл. сен. Танка Коренець.

1 Збори КУПО виробили нові форми постійної дії в світі. Від того часу Збори КУПО відбуваються кожних три роки. Між Зборами діє Головна Пластова Рада та виконавчий орган КУПО — Головна Пластова Булава. ГПБ дає напрями для роботи Крайових Пластових Організацій.

Пл.сен. Юрій Старосольсткий, пл.сен. Ганка Коренець та пл.сен. Яро Гладкий

Праця

За час каденції головного пластового проводу, обраного на 1 Зборах КУПО, докладались зусилля для поглиблення виховної роботи в краях — членах КУПО. Наново були опрацьовані правильники уладів, що дало підстави для ведення одностайної праці в усіх краях. Вишколи Кадри виховників дали у висліді понад 500 кваліфікованих виховників на різних щаблях виховної праці. Були перероблені вимоги до пластових проб. А широко розгорнута таборова акція призвела до придбання поважних маєткових об’єктів у власність Пласту. Пластові господарські підприємства «Плай» в Канаді та «Молоде Життя» в ЗСА вийшли з початкових труднощів і почали успішно розвиватися.

Урочисто відзначено 45-ліття Пласту на Ювілейній Пластовій Зустрічі 1957 року в Ґрефтоні (Канада).
Пласт і українська громада

1 Збори КУПО закликали всіх пластунів, що були активними у політичному житті, а зокрема тих, які займали провідні місця в ньому, докласти всіх зусиль, щоб у суспільно-політичному житті української спільноти запанували пластові ідеали добра, краси та чесної гри і щоб пластуни дотримувалися у своїй дії завжди принципів надрядности державницьких інтересів.

Автор: пл. сен. Ярослава П. Парахоняк-Рубель, ПС

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This