Смик Богдан, священик

Ми вважали Отця своїм героєм-iдеалом

Отець Богдан Смик народився 6-го травня 1912 року в селі Кукільники (пол. Konkolniki) Рогатинського повіту. Батько – о. радник Петро, мати – Ростислава з Кузелів.

Через матір о. Богдан був споріднений з поетом Богданом і композитором Левом Лепким, які часто гостювали в о. Петра, пароха села Жовчів. Вчився о. Богдан в гімназіях в Станиславові, Рогатині і Малій Семінарії у Львові, яку закінчив іспитом зрілости в 1930 р. Теологію студіював у Львівській Богословській Академії і 12 грудня 1937 року прийняв єрейські свячення із рук кир Івана Бучка в Катедрі св. Юра, в присутності Слуги Божого Митрополита Андрея. Перед висвяченням одружився з пластункою Володимирою, дочкою о. Якова Заяця, відомого композитора церковних пісень, і Олени з Вітушинських. Господь поблагословив супружжя трьома дітьми – Тетяною Назаревич (*1938), Олександром (*1940) і Ростиславом (*1944).

на пластовому заході

на пластовому заході

Перше душпастирське призначення о. Богдана було сотрудником у великій збірній парафії у п’ятьох селах: Гощани, Добромірка, Обудівка, Лозівка і Чагарі Збаражські. Втікаючи на Захід від комуністичної влади, о. Богдан працював короткий час в Берліні в канцелярії апостольського візитатора о. Петра Вергуна. Після Другої світової війни аж до виїзду до Америки в 1950 році о. Смик був парохом в таборі переміщених осіб (DP) в Міттенвальді.

В 1950/51 рр. кир Костянтин Богачевський призначив його сотрудником в українській католицькій церкві св. Івана Хрестителя в Сиракюзах, Н.Й., і одночасно управителем дієцезальної вакаційної оселі в Стретфорді, Н.Й., яку він провадив аж до 1956 р.

о. Смик Богдан промовляє до пластунів

о. Смик Богдан промовляє до пластунів

1-го травня 1952 став парохом новоствореної в 1951 р. Церкви св. Володимира Великого в Ютиці, Н.Й., в якій служив до кінця свого життя. О. Богдан з дружиною Володимирою вложив багато праці у розбудові парафії і побудував прекрасну церкву в українсько-візантійському стилі, яка стала окрасою міста Ютики.

Крім своїх священичих обов’язків о. Богдан займався широкою громадською діяльністю. Він був у проводі священичого товариства св. Андрея і в перших рядах у змаганнях за помісність і патріярхат нашої церкви.

о. Смик Богдан

о. Смик Богдан

Ціле життя був активним пластуном. Ще в 1928 році зорганізував в селі Жовчів пластовий гурток. Належав до 20 куреня ім. Пилипа Орлика в Рогатині. Учасник табору на Соколі 1930 року. Брав активну участь у віднові Пласту в Німеччині в 1945-50 р.; був співзасновником пластових станиць в Сиракюзах і Ютиці; очолював різні пости в Краєвій Пластовій Старшині в США; був провідником групи українських пластунів на міжнародному Джемборі в Греції в 1963 р. О. Богдан належав до 7-го куреня УПС “Войнарівці”. В 1967 році Кир Йосиф Шмондюк іменував о. Богдана капеляном Пласту в США. 7-го лютого 1974 року Патріярх Йосиф іменував о. Смика почесним крилошанином.

Помер о. Богдан 12-го жовтня 1994 і є похований на цвинтарі св. Володимира Великого в Ютиці.

Це сухі факти. Але якою людиною був о. Богдан Смик? Неповторною, харизматичною, доброю, люблячою, співчутливою, справедливою, виваженою. У Стретфорді ми, підлітки, вважали Отця своїм героєм-iдеалом. Він любив молодь і розумів її; він, золотоустий, прекрасно говорив проповіді і гутірки, які ми слухали невимушено і з цікавістю; він мав прегарний голос і радо співав з нами пластові пісні і наші «шляґери»; він любив жартувати, і його дзвінкий сміх часто лунав в таборі; і до того всього він добре грав відбиванку! Девізом Отця для молоді і всіх було: треба працювати над собою, щоб кожного дня ми були кращими і ліпшими, як попереднього…

Впродовж свого служіння Церкві і ближнім о. Богдан керувався християнськими засадами. Він був прикладом людини, яка живе тим, в що вірить, і тому втішався великим авторитетом серед усіх. Він був втіленням ревного душпастиря і правдивого пластуна.

Авторка: пл. сен. Наталія Палідвор Соневицька

Матеріал зі збірки пл. сен. о. Михайла Димида про пластунів-священиків

Підтримати проект

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This