Ми вважали Отця своїм героєм-iдеалом

Отець Богдан Смик народився 6-го травня 1912 року в селі Кукільники (пол. Konkolniki) Рогатинського повіту. Батько – о. радник Петро, мати – Ростислава з Кузелів.

Через матір о. Богдан був споріднений з поетом Богданом і композитором Левом Лепким, які часто гостювали в о. Петра, пароха села Жовчів. Вчився о. Богдан в гімназіях в Станиславові, Рогатині і Малій Семінарії у Львові, яку закінчив іспитом зрілости в 1930 р. Теологію студіював у Львівській Богословській Академії і 12 грудня 1937 року прийняв єрейські свячення із рук кир Івана Бучка в Катедрі св. Юра, в присутності Слуги Божого Митрополита Андрея. Перед висвяченням одружився з пластункою Володимирою, дочкою о. Якова Заяця, відомого композитора церковних пісень, і Олени з Вітушинських. Господь поблагословив супружжя трьома дітьми – Тетяною Назаревич (*1938), Олександром (*1940) і Ростиславом (*1944).

на пластовому заході

на пластовому заході

Перше душпастирське призначення о. Богдана було сотрудником у великій збірній парафії у п’ятьох селах: Гощани, Добромірка, Обудівка, Лозівка і Чагарі Збаражські. Втікаючи на Захід від комуністичної влади, о. Богдан працював короткий час в Берліні в канцелярії апостольського візитатора о. Петра Вергуна. Після Другої світової війни аж до виїзду до Америки в 1950 році о. Смик був парохом в таборі переміщених осіб (DP) в Міттенвальді.

В 1950/51 рр. кир Костянтин Богачевський призначив його сотрудником в українській католицькій церкві св. Івана Хрестителя в Сиракюзах, Н.Й., і одночасно управителем дієцезальної вакаційної оселі в Стретфорді, Н.Й., яку він провадив аж до 1956 р.

о. Смик Богдан промовляє до пластунів

о. Смик Богдан промовляє до пластунів

1-го травня 1952 став парохом новоствореної в 1951 р. Церкви св. Володимира Великого в Ютиці, Н.Й., в якій служив до кінця свого життя. О. Богдан з дружиною Володимирою вложив багато праці у розбудові парафії і побудував прекрасну церкву в українсько-візантійському стилі, яка стала окрасою міста Ютики.

Крім своїх священичих обов’язків о. Богдан займався широкою громадською діяльністю. Він був у проводі священичого товариства св. Андрея і в перших рядах у змаганнях за помісність і патріярхат нашої церкви.

о. Смик Богдан

о. Смик Богдан

Ціле життя був активним пластуном. Ще в 1928 році зорганізував в селі Жовчів пластовий гурток. Належав до 20 куреня ім. Пилипа Орлика в Рогатині. Учасник табору на Соколі 1930 року. Брав активну участь у віднові Пласту в Німеччині в 1945-50 р.; був співзасновником пластових станиць в Сиракюзах і Ютиці; очолював різні пости в Краєвій Пластовій Старшині в США; був провідником групи українських пластунів на міжнародному Джемборі в Греції в 1963 р. О. Богдан належав до 7-го куреня УПС “Войнарівці”. В 1967 році Кир Йосиф Шмондюк іменував о. Богдана капеляном Пласту в США. 7-го лютого 1974 року Патріярх Йосиф іменував о. Смика почесним крилошанином.

Помер о. Богдан 12-го жовтня 1994 і є похований на цвинтарі св. Володимира Великого в Ютиці.

Це сухі факти. Але якою людиною був о. Богдан Смик? Неповторною, харизматичною, доброю, люблячою, співчутливою, справедливою, виваженою. У Стретфорді ми, підлітки, вважали Отця своїм героєм-iдеалом. Він любив молодь і розумів її; він, золотоустий, прекрасно говорив проповіді і гутірки, які ми слухали невимушено і з цікавістю; він мав прегарний голос і радо співав з нами пластові пісні і наші «шляґери»; він любив жартувати, і його дзвінкий сміх часто лунав в таборі; і до того всього він добре грав відбиванку! Девізом Отця для молоді і всіх було: треба працювати над собою, щоб кожного дня ми були кращими і ліпшими, як попереднього…

Впродовж свого служіння Церкві і ближнім о. Богдан керувався християнськими засадами. Він був прикладом людини, яка живе тим, в що вірить, і тому втішався великим авторитетом серед усіх. Він був втіленням ревного душпастиря і правдивого пластуна.

Авторка: пл. сен. Наталія Палідвор Соневицька

Матеріал зі збірки пл. сен. о. Михайла Димида про пластунів-священиків

Підтримати проект

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.