Був ще один рід пластових зустрічей, який притягав учасників своєю романтикою, а частково й небезпекою. Це були зустрічі галицьких пластунів з пластунами Карпатської України.

Вони відбувалися зазвичай на найвищому верху Чорногори — Говерлі, а часом у бойківських горах, на шпилі Пікуй. Організатором цих зустрічей з галицького боку був 5 Курінь УСП «Довбушівці» зі Станиславова.

Міждержавний кордон проходив верхами Карпат. Так якось складалося, що граничний стовп на верху Говерли, який зазвичай мав з однієї сторони напис «Польща», а з другої «ЧСР», по пластових зустрічах завжди змінював свої написи: по обох його сторонах були виразні написи «Україна», а замість двох чужих державних гербів — тризуб.

Пластова молодь стрічалася, щоб на кордонах пошматованої батьківщини подати одне одному руки з окликом: «Кордонів немає!» Це були зворушливі хвилини. Не один пластун, мандруючи Карпатами, попадав у прикордонну смугу й завершував мандрівку на поліційній станиці.

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Після зустрічей частина пластунів обмінювалася одностроями. Закарпатські пластуни в галицьких одностроях мандрували до пластових таборів на Соколі. Інші, одягнувши закарпатські однострої, відвідували пластові табори з другого боку Карпат у Тур’їх Реметах й ін.

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту


Найкращий лайк – це 10 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.