До дня народження Галі Захарясевич

Захарясевич Олена (Галя) 28.04.1910 — 10.06.1968. Пластунка куреня ч. 2 ім. Марти Борецької (Львів), гурток «Метелики» (гурткова писарка). Графік, художниця в царині декоративно-прикладного мистецтва.

Народилась у сім’ї о. Луки Захарясевича в с. Рахиня поблизу Долини на Івано-Франківщині. Коли Олені було 12 років, внаслідок жорстоких побоїв поляками (аґітував селян не брати участі у виборах до польського парламенту) помер батько. Дівчину разом з молодшою сестрою Олею взяв під свою опіку митрополит Андрей Шептицький. Розпочала навчання у гімназії сс. Василіянок у Львові. Згодом вступила до Львівської політехніки на відділ архітектури. Художню освіту здобула у Вищій школі прикладного мистецтва при академії мистецтв у Відні. Бездоганно володіла технікою розпису по тканині — батіком. Писала вірші, оповідання, казки; навчалася вокалу у класі Соломії Крушельницької при Львівській консерваторії.

У 1938 р. одружилася з Юрієм Липою. Через рік родина переїхала до Варшави. У 1940 р. народилася донька Іванка, а у 1943 р. — Марта. Наприкінці 1943 р. повернулися додому, щоб працювати для України. Та 19 серпня 1944 року Юрія Липу арештували, 22 серпня його знайдено замордованим. Олена Захарясевич Липа як дружина «ворога народу» зазнала тяжких поневірянь, переслідувань, цькування та приниження. У 50-х рр. працювала у різних дрібних артілях, де розписувала батіком тканини, виготовляла хустки, шалики, обруси, парасольки, торбинки. Ілюструвала видання народних пісень, коломийок, щедрівок. За сприяння Мирона Кипріяна, головного художника театру ім. Марії Заньковецької, оформила декорації до декількох відомих вистав.

Померла 10 червня 1968 р. у Львові, похована на Личаківському цвинтарі у гробниці Захарясевичів.

Джерела:

Примітка: до середини XX ст. в Галичині ім’я Галя побутувало як “домашня” чи “ласкава” форма хресного імені Олена.

 

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This