Пантелеймон (Панько) Грицеляк, син Івана та Ганни, народився 25 квітня 1910 року в с. Барич Перемиського повіту. Був 12-ю дитиною в родини, від восьми років виховувався старшим братом, канцлером Перемиської консисторії о. Миколою Грицеляком.

Навчаючись у Перемиській чоловічій гімназії, став членом 6 пластового куреня ім. Івана Богуна. За активну діяльність в курені отримав 3 відзначення від Верховної Пластової Команди.

Після матури 1930 року став студентом медицини в Кракові. Там вступив до 9-го куреня УУСП (в Кракові після загальної заборони Пласту діяв єдиний легальний осередок на території Польщі). Належав до Української Студентської Громади, входив до складу правління культурно-просвітницької секції “Молодої Громади”. За активну громадську діяльність як “дуже небезпечний” ув’язнений в концентраційному таборі в Березі Картузькій.

Закінчив навчання 1938 року, після цього працював хірургом у Перемиській міській лікарні на Засянні. З другим наступом радянських військ емігрував до Австрії, а згодом, 1949 року, до Америки.

Виховав з дружиною Дорою Малишевською двох дітей, які стали лікарями: син хірургом, донька — педіатром.

Підтримати проект

Був активний в Українському Лікарському Товаристві, працював у дирекції Українського Національного Музею, належав до редакції часопису “Українське життя“.

Помер 31 травня 1994 року в Чикаго. Похований на цвинтарі св. Миколая.

Матеріал: пл.сен. Ольга Свідзинська

Джерела:

  • газета “Свобода”,
  • ЦДІАЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 341, арк. 15зв.
  • За тебе, Україно… З архіву в’язнів концтабору Береза-Картузька (1934—1935) часів II Річі Посполитої Польської. — Тернопіль: Терно-граф, 2010. — С. 73—74.

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.