До дня народження Оксани Суховерської — «музи» української жіночої руханки і ритміки

Оксана Федів (у заміжжі — Суховерська) (8.04.1891 — 13.01.1977) народився у с. Зашків (тепер Золочівського р-ну Львівської обл.). У 1910 р. закінчила учительський семінар Українського педагогічного товариства у Львові та склала іспит зрілості для вчителів.

Упродовж 1910—1914 рр. під керівництвом професора Івана Боберського займалася руханкою у товаристві «Сокіл-Батько» (неодноразово виступала на руханково-вокальних вечорах), мала приватні заняття гри на фортепіяно та закінчила польську школу ритміки. Підвищувала рівень своєї професійної освіти на курсах у Відні, Берліні та Празі. У липня 1914 р. склала іспит з гімнастики у Львівському університеті, отримавши диплом учителя гімнастики (українською — «руханки»), який давав можливість викладання у середніх школах.

У роки Першої світової війни працювала учителькою руханки у Львові — у 1915—1916 рр. у народній школі імені Б. Грінченка, у 1916—1920 рр. — в учительській семінарії “Рідної школи”. Упродовж 1920—1939 рр. — учителювала, викладаючи руханку, у жіночій гімназії сс Василіянок та гімназії «Рідної Школи» у Львові.

Була досвідченим педагогом, постановником театральних шкільних вистав, ініціатором спортивних змагань, прогульок. Одна з перших українських фахівців, що спеціалізувалися на жіночій гімнастиці та ритміці.

Оксана Суховерська

Оксана Суховерська

У міжвоєнний період організовувала щорічні виступи гімназисток на площі «Сокола-Батька». Вела позашкільні курси ритмічної гімнастики. Відкрила свою школу, яка складалася з трьох курсів — дитячого, дорослого та жіночої гіґієнічної гімнастики.

У роки Другої світової війни — у 1939—1941 рр. — викладач руханки в школі №4, 1941—1944 рр. — викладач ритміки у ремісничій і господарській школах. Від 1944 до 1958 р. — викладач ритміки у Державній музичній школі-десятирічці при Львівській консерваторії (тепер Львівська середня спеціалізована школа ім. С. Крушельницької). У цей же ж час керувала танцювальним колективом Будинку народної творчості у Львові.

Померла у Львові, похована на Янівському цвинтарі.

Упродовж 1910—1939-их рр. — активна діячка українського гімнастичного (сокільського) руху. Практик і теоретик шкільної гімнастики, особливо жіночої. Автор теоретико-методичних праць з проблем фізичного виховання («Рухові забави й гри з мелодіями й примівками», «Роля жінки у фізичному вихованні», «Ритміка» у 2-х томах та ін.), одна з активних діячок руханкових і спортивних товариств, зокрема «Сокіл-Батько», «Жіночий український спортовий кружок», учениця і послідовниця професора Івана Боберського. Опікунка 2-го пластового куреня ім. Марти Борецької.

Як і її вчитель Іван Боберський, Оксана Суховерська була талановитим педагог та патріотом. Навчаючи руханки, ритміки і танців, прищеплювала своїм учням любов не тільки до мистецтва, а й до України, її історії та традицій.

На могилі Оксани Суховерської у Львові, 8 квітня 2016

На могилі Оксани Суховерської у Львові, 8 квітня 2016

8 квітня, на відзначення 125-річчя від народження Оксани Суховерської, викладачі кафедри олімпійської освіти та студенти 2-го курсу факультету спорту Львівського державного університету фізичної культури відвідали місце спочинку визначної діячки на Янівському цвинтарі у Львові.

Учасниками заходу стали також спортивний журналіст Олесь Паук, представниця Пласту Ольга Свідзинська та онуки Петра Франка — Люба і Петро Галущаки.

Текст і фото: Андрій Сова

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This