Юрій Сарваді: до теми віднови Пласту в Україні

У кінці 1980-х років минулого століття я активно включився в процес національного відродження, був активним «рухівцем», брав участь у різних акціях: мітинги, демонстрації тощо. Власноручно малював оголошення про їх проведення та розклеював ночами по місту Хуст. Про Пласт тоді тільки чув, що воно таке десь колись було, і навіть – десь є. Літератури не те, що мало було – не було зовсім, а «вуйко ґуґель» лише зароджувався в «застєнках госдєпа».

І ось одного разу «партія сказала» треба поїхати, бо треба піднімати Пласт. Ну я й поїхав, маючи навіть не зелене уявлення про Пласт, а взагалі не маючи жодного. Треба було їхати в Брюховичі біля Львова. Нас там хтось зустрів, водив по Львову, демонструючи громадський транспорт, яким можна було дістатися до Брюховичів. Для нас це було виснажливе випробування, бо ми бігли за «поводирем» як сліпі псята, боячись не встигнути в трамвай чи автобус, нічого не бачачи довкола. Вже коли верталися, то з вікон трамвая трохи роздивилися Львів.

З того що відбувалося в Брюховичах 18-20 травня 1990 року, найбільше запам’яталася атмосфера яка там панувала, атмосфера братерства, взаємоповаги, взаємодопомоги, і щось таке – однозначно велике та значуще. Це й залишило в душі слід на все життя. Після конференції поїхали в с. Сприня Самбірського р-ну, де люди маршем пройшли до могили вояків УПА, яка знаходиться далеко за селом. Там зараз організований музей-криївка на території дитячого табору.

Хоча життя складалося по-різному, не було багато часу перед різними життєвими потребами та викликами, часто караєшся через те, що багато втратив (чи замало знайшов?) не віддаючи Пласту достатньо часу, уваги. Але ті відчуття пройшли через все життя, і залишаться назавжди! Хочеться передати їх своїм та чужим дітям, поділитися, щоб і вони потім мали чим поділитися, передали ту іскру далі…

Було ще багато різних заходів, які тільки посилювали ті перші, найміцніші враження про Пласт. Не прості, важкі спроби щось організовувати. Виходило не дуже, брак інформації, деяка ізольованість (Пластове життя вирувало десь далеко у Львові), через рік став студентом, не було грошей їздити багато, життя студентське завжди було веселе, але в той час важке.

Але Велика Гра, вогонь якої був запалений іскрою ватри в Брюховичах, триватиме вічно!

Фото і текст: Юрій Сарваді

Примтіка від 100 кроків: від 2015 р. в м. Хуст Пласт відновив свою діяльність, тут діє пластовий юнацький гурток.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This