Пластуни з України складають Пластову Присягу, Канада, 1990

Нові обставини уможливнли нам, пластунам у діяспорі, нав’язати безпосередні контакти з громадськими провідниками в Україні, які зробили заходи відновити український Пласт. І ось вперше ми мали нагоду вітати на Північноамериканському континенті трьох пластунів зі Львова.

Два з них приїхали до Канади на запрошення Крайової Пластової Старшини Канади: Ігор Гринів (29 років), голова Товариства “Лева” у Львові, депутат Верховної Ради України, є членом опікунів Пласту у Львові. Орест Шот (27 років), депутат міської і обласної Ради Львова, член тимчасової Крайової Ради Пласту є діючим організатором і виховником молоді (у віці 16 років) при Товаристві “Лева”. Оба вони виявили зацікавлення приїхати на Захід, щоб довідатися більше про пластову організацію та пройти пластовий вишкіл виховника.

Тому що Ігор Гринів мав особисті знайомства з деякими членами Пласту в Канаді, він і його друг Орест Шот були запрошені до Канади. Приїхавши до Торонто, вони відбули інтенсивний вишкіл виховника (матеріяли в скороченій формі, які нормально проходять пластові виховники в діяспорі).

Окрім вишколу та зустрічі зчленами КПС та іншими пластовими провідниками, вони відбули багатогодннні дискусії (головно на ідеологічні та методичні теми) з головою КПС та іншими членами пластового проводу. З Ню Йорку був присутній пл. сен. Петро Содоль,член ГПБ. Мабуть, наша прихильність до них та їхнє бажання відновити пластову ідею в Україні створили приязний грунт до співпраці. Оба вони виявили бажання стати повними пластунами, зложивши Пластову Присягу перед своїм поверненням в Україну. Бажанням було у нас провести цю урочистість разом з третім провідником Пласту зі Львова Олесем Криськовим, але через перешкоди це було неможливо. Тому рішено було відбути церемоніял пластової присяги на вишкільному табор ідля юнацтва “Золота Булава”, який саме відбувався на оселі “Батурин” біля Монтреалю.

Акт заприсяження провів голова КПС Канади пл. сен. Орест Джулинський. Варто поінформувати читачів про цілий церемоніял, бо він відбувся дуже святочно, емоційно, з пластовою романтикою і чаром! Церемоніял відбувся увечорі 1 липня, при ватрі зі співучастю учасників і проводу табору “Золота Булава” та гостей з оселі.

Спочатку відбулося церемоніяльне запалення пластової ватри. Пл. сен. О. Джулинський промовляв про символ вогню, як символ пластової ідеї — вогонь, який погас в Україні, понесли у світ поодииокі пластуни і знову злучили його в горіючу пластову ватру Пласту в діяспорі. Горіла вона довгі роки аж до сьогодні, коли знову настав час передати її в Україну. Під час виголошення цих слів відбулася церемонія передання вогню: головаКПС, засвітивши свічку – передав вогонь її через комендантів таборів всім учасникам табору. В колі горіючнх свічок голова КПС викликав представників трьох уладів: УПЮ, УСП, УПС, які запалили смолоскипи трьом гостям з України (І. Гринів, О. Криськів, О. Шот), а вони запалили пластову ватру під звуки пісні “Не журіться, юні друзі”. Після запалення ватри відбулася церемонія пластової присяги: пл. сен. Орест Джулинський, голова КПС, викликавши хорунжих з національним прапором та двох пластунів з України провів пластову присягу, а опісля, під звуки мурмурандом мелодії Ігор Гринів і Орест Шот зложили Пластовий Обіт тримаючи всвоїх руках синьо-жовтий національний прапор. Накінець пластового обіту Ігор Гринів і Орест Шот поцілували прапор, а Орест Джулинський прочитав молитву, в якій була просьба до Всевишнього допомогти новозаприсяженим пластунам жити і працювати згідно з пластовим законом.

На кінець церемонії пластової присяги всі заспівалипісню “Гей у лузі”. Опісля юнаки й юначки передали на руки Олеся Криськова привіт для юнаків і юначокв Україні, а таборовики заспівали пісню “Де гори Карпати” (“Писаний камінь”). Зворушливий момент закінчився подякою Олеся Криськова та коротким словом Ігоря Гриніва, а ватра, розгорівшись “сипала зорям привіт”.

Автор: пл. сен. О. Джулинський

 

Джерела:

  • відео – пл.сен. Юрій Мончак, V, Музей-архів пластового руху у Львові
  • текст – газета “Свобода”, середа, 8 серпня 1990
Підтримати проект

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Мартиролог українського Пласту | 100 кроків - […] перший погляд, доволі проста: пластун є той, хто склав Пластову Присягу або новацьке приречення. Однак відомо, що Український […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This