Як знаємо всі, Український Пласт в Австралії із своїми майже 1,000 членами — це третя з черги щодо кількости та сили пластова організація у вільному світі. Жива, молодеча і дуже активна, вона вибилася особливо в останніх роках на першуна, і наші читачі мали не один раз нагоду читати про успіхи своїх австралійських друзів на сторінках «Юнака».

Саме через цю свою активність і співучасть у проводах багатьох молодих пластунів і пластунок Головна Пластова Булава призначила Український Пласт в Австралії тим, що започатковує відзначення 60-річчя Пласту першою із черги ювілейних зустрічей на переломі 71/72 року.

З цього приводу хочемо дати нашим читачам трохи інформацій про те, як постав та розвивався Пласт в Австралії упродовж двадцятьох останніх років.

Перший організаційний з’їзд українських пластунів, що переїхали до Австралії з таборів в Европі, відбувся в 1951 році. Від того часу діє безперервно крайова пластова старшина та пластові станиці в Аделяйді, Брізбені, Балярті, Джілонг, Мелборні та Сіднеї, а спершу також у Гобарті і Канберрі. Мусимо собі здавати справу з того, що в Австралії поміж містами величезні простори, і тому поодинокі пластові станиці є віддалені одна від одної на сотки миль.

Відзнака МПЗ в Австралії

Відзнака МПЗ в Австралії, 1971-1972

Це утруднює зв’язок і працю, але не відстрашило наших пластунів від втримування пластової дружби. При великій допомозі батьків і членів Пластприяту пластуни закупили і збудували три пластові оселі, а саме біля Сіднею, яку назвали «Хлодний Яр», біля Мелборну п. н. «Сокіл » і біля Аделяйди п. н. «Бескид», де і відбулася 4-та Пластова Зустріч в Австралії з нагоди 60-річчя Українського Пласту.

Отже, це вже була четверта пластова зустріч на терені Австралії. Перша відбулася для відзначення 45-річчя Пласту в 1957 р., друга у 50-річчя в 1962 році, а третя з приводу 55-річчя Пласту в 1967 р. Не можемо забути, що українські пластуни з Австралії репрезентували наш Пласт на міжнародньому скавтському Джемборі на Філіпінах в 1959 р., а голова КПСтаршини в Австралії, пл. сен. Юрій Семків, брав участь у 4-ому Зборі Конференції Українських Пластових Організацій і першій сесії Пластового Конгресу Другого в Олбані, США , 1-2 січня 1967 р. В тому часі він побував серед пластунів у США і Канаді та затіснив зв’язки між тією найбільш віддаленою пластовою організацією і найсильнішими пластовими осередками на американському континенті.

Цей зв’язок намагається пластовий провід у Австралії не лише втримати, але й затіснити. Від двох років КПСтаршина улаштовує на своєму терені пластові «Орликіяди» для юнацької молоді на зразок тих, щ о відбуваються на східньому побережжі США. А реєстр учасників австралійських «Орликіяд» мандрує тепер поміж цими двома віддаленими континентами, записуючи щораз то нових учасників цих юнацьких змагань і в Австралії, і в США . Цей реєстр постав за ініціятивою КПС в Австралії. Однак без уваги на таке міцне бажання втримувати через океани пластову дружбу і сердечні запросини до пластунів США і Канади приїхати на Ювілейну Зустріч до Австралії, у ній взяла участь тільки мала група з головою Головної Пластової Булави, пл. сен. Василем Палієнком, на чолі.

Завелика віддаль і завеликі кошти такої прогулянки. Тому всім нам не залишається нічого іншого, як лише думками і поглядом мандрувати по карті Австралії, шукати, де живуть пластуни, читати про їхнє пластування, про українську громаду, яка начисляє там близько 21,000, і про такі інакші, але цікаві обставини, які вони на тому далекому континенті мають.

Джерело: журнал “Юнак”, січень, 1972.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.