Як закладати Пласт на селі, 1930

Коли ти є ідейним пластуном, добре ознайомлений з ідеєю, ціллю та організацією Пласту, віриш в свої сили, то закладай і веди пластовий курінь. Заложити новий курінь, а тим більше на селі, не велика штука. Більша штука вести його і вдержати, аби він ще скорішне не завмер, як ти його заложив.

Перший раз до Пласту приголоситься тобі багато людей, бо се буде щось нового і кожний радо запишеться, пройде кілька разів на сходини, а потім перестане ходити.

Перестане ходити на сходини 50% тих, що перший раз записалися. Однак, не трать охоти, не пади на дусі, працюй з тими, що тобі остануть, а остануть тобі найліпші. Коли ти будеш добре працювати, то всі ті, що перестали були ходити на сходини, поволі вернуть і будуть з них добрі пластуни. Тому аби зовсім не переставали ходити, можна запобігти двома способами.

Селянська і реміснича молодь дуже цікава на все нове і тому вона буде приходити добросовісно на сходини, коли ти будеш коджен раз давати щось нове. На кожні сходини мусиш добре підготуватись. Питай молодь, що вона бажала б знати і ти то мусиш підготувати, бо коли ти перестанеш відповідально готуватись, то молодь і перестане ходити на сходини.

Найлегше і найліпше робити так.

Прийдеш на село, людей знаєш, вибери собі з них двох-трьох хлопців, сильних, здібних і впливових, закличеш їх до себе до хати, поясниш їм ідею і ціль Пласту. Скажеш їм, аби на другий день привели ще по одному. Тоді знов поясниш їм. Тих 6-8 хлопців мусиш підготувати і виховати в них провідників. Коли будеш бачити, що ті є вже достатньо підготовлені, будуть тобі помагати, будуть тобі бетонною основою, тоді скажеш скликати їм хлопців для заложення Пласту. Поясниш всім, що таке Пласт,Ю а потім переведеш записи. По записах вибереш старшину і записаних поділиш на гуртки. При поділі мусиш дотримуватись пластових приписів. Правда, для Село-Пласту точних приписів у підручнику немає, бо Село-Пласт в нашій республіці ще не дуже розвинутий. Не роби дуже малі гуртки, бо не будеш мати добрих гурткових провідників.

Наші селяни знають одиноку організацію на світі, де кожний мусить слухати старшого – це військо, бо вони там слухили. То найліпше буде, як ти будеш організовувати на військовий лад. На десять людей (один гурток) даш десятника, над двома десятниками – старшого десятника, над двома старшими десятниками – четаря, над двома четаряси – курінного, а коли будеш мати більше куренів, то над куренями буде кошова команда, з кошовим на чолі. Себе дай вибрати за учителя.

Сходини може робити кожен десятник з своїми, а сходини мають виглядати так, як гурткові сходини при шкільнім Пласті. Але найменше раз на тиждень мусиш робити загальні сходини для всіх.

Старишими десятниками та четарями можуть бути лише ті, котрих ти вже наперед підготував. Їх задачею є помагати тобі вести Пласт і тебе кожен мусить слухати. Для того аби вони знали як вести, ти мусиш скликувати їх на окремі сходини чи наради старшин, на котрих спільно мусите складати програму праці, радитися як і що робити. Ті всі старшини мусять багато читати пластової літератури в чужих мовах. З них ти мусищ виховати дійсних провідників, котрі могли би тебе у разі потреби замінити.

Про заложення куреня треба відразу повідомити Краєву Пластову Старшину в Ужгороді, котра дасть куреневі порядкове число і вияснить реєстрацію куреня в Союзі Пластунів ЧСР.

Попробуйте свої сили. Пишіть як найліпше організувати і вести Пласт на селі. Ваші поради радо будемо публікувати в «Пластуні» аби могли користуватися інші. СКОБ!

Крук, «Лісовик»

Журнал «Пластун», рік ІХ, вересень 1930, ч. 1

Журнал «Пластун», рік ІХ, вересень 1930, ч. 1

Журнал «Пластун», рік ІХ, вересень 1930, ч. 1

Журнал «Пластун», рік ІХ, вересень 1930, ч. 1

Джерело: Журнал «Пластун», рік ІХ, вересень 1930, ч. 1.

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This