Пластуну загону “Червона Калина” і борцю за волю України Осипу Карачевському встановили пам’ятний хрест

14 жовтня 2015 р., саме на Покрову Пресвятої Богородиці, у селі Держів на Миколаївщині було освячено пам’ятний хрест на символічній могилі члена Загону “Червона Калина” і військового провідника ОУН Осипа Карачевського. Пам’ятник відкрили поруч кургану, насипаному на честь полеглих повстанців УПА, які були родом з цього краю.

На подію прийшли родичі Осипа та громада села Держів. Сам Осип Карачевський не мав дітей. Його онука, Ірина Пляцок, з роду Мелешків, яка була на пам’ятній події, каже, що мало знає про життя свого діда. Він був братом її діда по татовій лінії. У самому Дежові, що за 14 км від Миколаєва, живуть нині батьки пані Ірини. Сама Ірина мешкає у Миколаєві. Вони шукали відомості про життя Осипа Карачевського серед істориків та краєзнавців. Допомогли їм у цьому наш пластун Володимир Мороз, а також місцевий історик з Миколаївщини Роман Мілондра.

Пам’ятник має форму мальтійського хреста. Він витесаний з відомого на всю Галичину світлого вапнякового каменю, поклади якого лежать у сусідньому селі Демня. Звідти ж і автор хреста – майстер-каменяр Степан Янів. Власне проект і кошти на нього були затверджені 2012 року Львівською обласною радою.

Частину коштів зібрала також громада села. Очевидці події кажуть, що людей було багато. Крім того, що дату відкриття приурочили до Покрови, ще цього ж дня Держів святкував своє 500-ліття. Після відкриття пам’ятника виступив місцевий хор.

Під час відкриття пам`ятника Осипові Карачевському

Під час відкриття пам`ятника Осипові Карачевському

Під час відкриття пам`ятника Осипові Карачевському

Під час відкриття пам`ятника Осипові Карачевському

Попри те, що історія життя Осипа Карачевського переповнена подіями 20-30-их років минулого століття, участю у визвольній збройній боротьбі за Україну під час Другої Світової війни – все це довго залишалася невідомим для широкого загалу. Адже більшовицький режим забороняв будь-які позитивні згадки про наших повстанців. Лише у 90-их роках відомості про борців за волю України починають друкуватися у місцевій пресі. Краєзнавці та історики почали збирати і записувати відомості від очевидців подій, передруковувати матеріяли з діяспорних видань про українську історію та її діячів. Зокрема деякі відомості про Осипа Карачевського містили альманах “Червона Калина”, матеріали з історії Стрийщини і Миколаївщини, архіви ОУН.

Народився Осип Карачевський 6 березня 1905 року у Держові. А ось точна дата смерти невідома, він загинув у німецькому концентраційному таборі 1944 року. Проте достаменно невідомо, у якому саме. Одні історики схиляються до думки, що у Авшвіці, інші – в Заксенгаузі. У віці 25 років став членом Союзу української націоналістичної молоді, згодом ОУН. Мав військовий вишкіл і досвід боротьби проти угорських окупантів на Закарпатті. Пізніше був курінним в одній з похідних частин ОУН. Керував у сорокових роках старшинською школою ОУН на Холмщині.

Осип Карачевський

Осип Карачевський

Прим.: Записано зі слів учасників події ст. пл. Василя Гуча, ЧК; пл.сен. пр. Миколи Гнатіва «Чорноморці»; ст. пл. Андрія Мудрицького, ЧК.

Джерело: Пластовий портал

Підтримати проект

*

0 Comments

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This